Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1032/09-2/ES
z 20 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1032/09-2/ES
Data
2010.01.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
majątek odrębny
majątek wspólny małżonków
nabycie
opodatkowanie
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości



Wniosek ORD-IN 638 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości – jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1 i nr 2,
  • prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 3 i nr 4.


UZASADNIENIE


W dniu 26 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu xx października 2006 r. nabyła wraz z małżonkiem do majątku wspólnego niezabudowaną nieruchomość. Następnie, na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 1 lutego 2008 r., przedmiotowa nieruchomość została darowana z majątku wspólnego do majątku osobistego Zainteresowanej.

W dniu xx września 2009 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Następnie, w terminie 14 dni od dnia zawarcia przedmiotowej umowy sprzedaży, Zainteresowana złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na Jej miejsce zamieszkania oświadczenie, iż środki uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, w terminie 2 lat od dnia sprzedaży przeznaczy w całości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.


W związku z powyższą transakcją sprzedaży, po stronie Wnioskodawczyni powstała wątpliwość dotycząca skutków jej dokonania na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa w stanie faktycznym opisanym powyżej, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., czy też przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r....
  2. Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię będzie w całości zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w całości przeznaczy go w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r....
  3. Na wypadek, gdyby stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące pytania nr 1 uznane zostało za nieprawidłowe - do opodatkowania jakiej części przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., a do jakiej części przepisy tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r....
  4. Na wypadek, gdyby stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące pytania nr 2 uznane zostało za nieprawidłowe - jaka część przychodu będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r....


Zdaniem Wnioskodawczyni, stanowisko w odniesieniu do zaprezentowanych pytań jest następujące.


Ad 1)

W ocenie Zainteresowanej do opodatkowania sprzedaży nieruchomości, o której mowa w stanie faktycznym opisanym powyżej zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Powyższe wynika z treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zgodnie z którym do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W niniejszym przypadku należy bowiem przyjąć, iż przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawczynię w dniu xx października 2006 r., przez co do jej zbycia znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. To natomiast powoduje, że ze względu na fakt, iż zbycie tej nieruchomości nastąpiło przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, zbycie to będzie stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.), a przychód z tytułu sprzedaży będzie opodatkowany na zasadach określonych w przepisach art. 28 tej ustawy.

W powyższym kontekście należy przy tym zaznaczyć, iż w niniejszym przypadku jako nabycia w żaden sposób nie można traktować dokonanej w dniu 1 lutego 2008 r. darowizny prawa własności przedmiotowej nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego Wnioskodawczyni. Wynika to z faktu, iż na podstawie tej umowy nie doszło do nabycia przez Wnioskodawczynię nowego prawa własności (tj. takiego, które wcześniej nie przysługiwało Wnioskodawczyni), a przez to nie nastąpiło nabycie nieruchomości w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym na dzień zawarcia umowy darowizny). Wskazać bowiem należy, iż Wnioskodawczyni już przed zawarciem umowy darowizny przysługiwało na zasadzie współwłasności łącznej (od dnia xx października 2006 r.) prawo własności przedmiotowej nieruchomości. Tym samym umowa darowizny z dnia 1 lutego 2008 r. nie spowodowała, iż nabyła ona prawo własności przedmiotowej nieruchomości (bowiem prawo takie już Jej przysługiwało), lecz wywarła jedynie ten skutek, że prawo własności tej nieruchomości przestało przysługiwać dwóm osobom (Wnioskodawczyni i Jej mężowi), a zaczęło przysługiwać wyłącznie Wnioskodawczyni.

W świetle powyższego należy przyjąć, iż Wnioskodawczyni nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu xx października 2006 r., natomiast zawarcie umowy darowizny w dniu x lutego 2008 r. nie stanowiło nabycia nieruchomości w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym na dzień zawarcia umowy darowizny). Tym samym do opodatkowania przychodu ze sprzedaży tej nieruchomości należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.


Ad 2)

W ocenie Zainteresowanej przychód uzyskany przez nią z tytułu sprzedaży nieruchomości, o której mowa w stanie faktycznym opisanym powyżej będzie w całości zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawczyni w całości przeznaczy go w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Stanowisko takie jest uzasadnione z uwagi na fakt, iż do opodatkowania zbycia przedmiotowej nieruchomości znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Tym samym wobec faktu, iż Wnioskodawczyni złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego na jej miejsce zamieszkania oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 2a tej ustawy, uzyskane przez Nią przychody ze sprzedaży nieruchomości będą w całości zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości wydatkuje środki otrzymane ze sprzedaży nieruchomości na cele wskazane w art. 21 ust. 1 lit.a) lub e) ww. ustawy.


Ad 3)

W przypadku gdyby stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące pytania nr 1 uznane zostało za nieprawidłowe, w ocenie Wnioskodawczyni należałoby przyjąć - stosownie do reguły zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) - iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. podlegać będzie połowa przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa w stanie faktycznym opisanym powyżej.


Do pozostałej części przychodu będą miały natomiast zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.


Ad 4)

W przypadku gdyby stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące pytania nr 2 uznane zostało za nieprawidłowe, w ocenie Wnioskodawczyni należałoby przyjąć, iż w następstwie złożenia przez Nią naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego na jej miejsce zamieszkania oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., połowa uzyskanego przez Nią przychodu ze sprzedaży nieruchomości byłaby zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdyby w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkowała środki ze sprzedaży nieruchomości odpowiadające połowie uzyskanego przychodu na cele wskazane w art. 21 ust. 1 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1 i nr 2,
  • prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 3 i nr 4.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych powyżej decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ww. ustawy uległy zmianie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wskazać również należy, iż na mocy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła do majątku wspólnego niezabudowaną nieruchomość. Natomiast na podstawie umowy darowizny w 2008 r., przedmiotowa nieruchomość została darowana z majątku wspólnego do majątku osobistego Zainteresowanej, którą w 2009 r. zbyła. Wnioskodawczyni poinformowała również, iż środki uzyskane z jej sprzedaży, w terminie 2 lat od dnia sprzedaży przeznaczy w całości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego – art. 196 § 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Umowa darowizny jest zatem jedną z form nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli zatem małżonkowie żyjący w ustroju wspólności ustawowej tak rozporządzili przedmiotową nieruchomością, że małżonek Wnioskodawczyni darował Jej swoją część nieruchomości, to przedmiot majątkowy wchodzący w skład majątku odrębnego stał się majątkiem odrębnym Zainteresowanej w całości.

W konsekwencji uznać należy, iż Zainteresowana nabyła przedmiotową nieruchomość w dwóch datach, tj. w dniu zawarcia umowy jej kupna, czyli w 2006 r. w ramach ustawowej wspólności majątkowej oraz w dniu zawarcia z małżonkiem w 2008 r. umowy darowizny dotyczącej przeniesienia prawa własności części nieruchomości do majątku odrębnego. Tym samym Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości.

Zatem w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości, który Wnioskodawczyni nabył w drodze kupna w 2006 r. zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.


Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) – lub lit. e) ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziału nabytego do majątku wspólnego w drodze kupna w 2006 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości nie minęło pięć lat.

Jednakże, jeśli Zainteresowana przeznaczy na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży środki uzyskane ze sprzedaży części nieruchomości odpowiadającej jednej połowy uzyskanego przychodu – to przychód ten korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z kolei w kwestii dotyczącej przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości, który Wnioskodawczyni nabyła w darowiźnie od męża w 2008 r. zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1, 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. – podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumują, stwierdzić należy, iż sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości nabytego do majątku odrębnego w darowiźnie w 2008 r., z uwagi, że nie minęło pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.

W konsekwencji przy sprzedaży tej części nieruchomości nabytej w drodze darowizny w 2008 r. Wnioskodawczyni nie będzie mogła skorzystać z tzw. zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. brak jest przepisów konstytuujących to zwolnienie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj