Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1527/09/SD
z 8 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1527/09/SD
Data
2010.03.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
dochód
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
spółka komandytowo-akcyjna
sprzedaż akcji
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy w przypadku ewentualnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie nadwyżka przychodów z ewentualnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej nad kosztami ich uzyskania, które będą odpowiadały wartości nominalnej akcji na dzień ich objęcia?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 08 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za wkład niepieniężny – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W związku przewidywanymi planami biznesowymi, Spółka zamierza przystąpić do spółki komandytowo - akcyjnej (dalej jako: SKA) poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego, w efekcie czego Spółka otrzyma status akcjonariusza. Wartość nominalna otrzymanych akcji odzwierciedlać będzie wartość rynkową przedmiotu wkładu na dzień wniesienia. Przedmiot wkładu w momencie wniesienia nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

W przyszłości spółka dopuszcza możliwość sprzedaży części lub całości akcji objętych w spółce komandytowo - akcyjnej. W związku z powyższym, spółka chciałaby uzyskać pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych transakcji opisanej powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku ewentualnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie nadwyżka przychodów z ewentualnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej nad kosztami ich uzyskania, które będą odpowiadały wartości nominalnej akcji na dzień ich objęcia...

Zdaniem spółki, zgodnie z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o pdop, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód będący nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągniętą w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o pdop, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, która bez uzasadnionej przyczyny nie może odbiegać od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Mając na uwadze treść przywołanych przepisów, zdaniem Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym, dochód z tytułu transakcji będzie stanowił różnicę pomiędzy wartością przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA będącej wartością wskazaną w umowie sprzedaży, a kosztami jego uzyskania.

Przychód, wyrażony jako wartość odpowiadająca cenie sprzedaży nie może odbiegać w sposób znaczny od wartości rynkowej przedmiotu zbycia. Stąd też, wartość ta powinna być zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o pdop, ustalona przy uwzględnieniu cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami i prawami tego samego rodzaju i gatunku.

W opinii spółki koszty uzyskania przychodu powinny zostać ustalone w wysokości równej wartości nominalnej zbywanych akcji z dnia ich objęcia. Przepisy ustawy o pdop, uzależniają zasady kalkulacji kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji w zależności od sposobu ich objęcia. Zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop, w przypadku objęcia akcji w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego, koszty uzyskania przychodu będą równe wartości nominalnej akcji ustalonej na dzień ich objęcia. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodu ze zbycia akcji spółki będzie ich wartość nominalna, która została wyrażona w umowie dotyczącej wniesienia wkładu niepieniężnego.

Podsumowując, w ocenie Spółki, w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia akcji SKA, dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie nadwyżka wartości odpowiadającej cenie sprzedaży akcji nad kosztami uzyskania przychodu będącymi wartością nominalną akcji otrzymanych przez spółkę (określoną na dzień ich objęcia) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo czy jego zorganizowana część.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Należy zwrócić uwagę, iż z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, iż dotyczy on zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów m.in. w przypadku odpłatnego zbycia akcji, co wskazywałoby iż w każdym przypadku gdy mamy do czynienia z odpłatnym ich zbyciem znajdzie zastosowanie cytowany wyżej art. 15 ust. 1k ustawy o pdop. Równocześnie wskazać należy, iż mając na uwadze reguły wykładni systemowej zasadne jest twierdzenie, iż przepis ten jest ściśle powiązany z art. 15 ust. 1j ustawy o pdop, który dotyczy zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia akcji za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z art. 15 ust. 1j ustawy o pdop, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:

1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,

2. wartości:

  1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Brzmienie tego przepisu odsyła wprost do przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, który stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W świetle powyższego zasadne jest twierdzenie, iż zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów wskazane w art. 15 ust. 1k ustawy o pdop, dotyczą wyłącznie sprzedaży akcji spółek kapitałowych, albowiem tylko w przypadku takich spółek jest generowany przychód, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, uprawniający zarazem do potrącenia na dzień objęcia kosztów wskazanych w cytowanym powyżej art. 15 ust. 1j ustawy o pdop.

W świetle powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, która jest osobową spółką handlową (art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.)), przepis art. 15 ust. 1k ustawy o pdop nie ma zastosowania.

W tym przypadku znajdą zastosowanie ogólne zasady ustalania kosztów wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, kosztem uzyskania przychodów będą zatem faktycznie poniesione niezaliczone do kosztów wydatki na nabycie składników majątku będących przedmiotem wkładu (w przypadku składników majątku trwałego sklasyfikowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych).

Stanowisko Spółki, należy uznać zatem za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj