Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-49/10-2/MZ
z 7 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-49/10-2/MZ
Data
2010.05.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji
umowa sprzedaży
wniosek
zakup akcji
zapłata podatku


Istota interpretacji
należy stwierdzić, iż nabycie przez Bank Akcji od Domu Inwestycyjnego będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 744 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.02.2010 r. (data wpływu 15.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów sprzedaży Akcji i nabycie tych Akcji przez Wnioskodawcę od Domu Inwestycyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów sprzedaży Akcji i nabycie tych Akcji przez Wnioskodawcę od Domu Inwestycyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B S.A. (dalej „Wnioskodawca” lub „Bank”) jest stroną umowy ramowej dotyczącej warunków sprzedaży akcji zagranicznej spółki X („Akcje”), zawartej ze spółką Dom Inwestycyjny B S.A. („Dom Inwestycyjny”) z siedzibą w W („Umowa Ramowa”).

Umowa Ramowa ma charakter zobowiązujący, dotyczy zobowiązania do dokonywania transakcji sprzedaży Akcji w przyszłości i określa warunki nabywania Akcji przez Bank od Domu Inwestycyjnego.

Zgodnie z Umową Ramową:

(i) Dom Inwestycyjny zobowiązał się we własnym imieniu i na rachunek własny nabywać Akcje na rynku regulowanym, w ramach jednej lub większej ilości transakcji, po cenie rynkowej.

(ii) Wnioskodawca zobowiązał się odkupić Akcje od Domu Inwestycyjnego (tj. zawrzeć z Domem Inwestycyjnym umowy sprzedaży Akcji ), o ile zostaną spełnione warunki określone w Umowie Ramowej (tzn. pod warunkiem podjęcia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wnioskodawcy, zatwierdzające sprawozdania finansowe za 2009 r., uchwały upoważniającej Zarząd Banku do nabycia Akcji oraz ustanawiającej w tym celu kapitał rezerwowy).

Strony uzgodniły, że transakcje sprzedaży Akcji mogą być realizowane za pośrednictwem Giełdy (określonej jako rynek regulowany, na którym będą zawierane te transakcje).

W powyższym zakresie Umowa Ramowa ma następującą treść:

” § 3 Warunki transakcji

1. Dom Inwestycyjny zobowiązuje się nabyć Akcje na Giełdzie we własnym imieniu i na rachunek własny, w ramach jednej lub większej ilości transakcji, po cenie rynkowej, w najbliższym, możliwym terminie, nie później niż do dnia 16 czerwca 2009 r.
2. Bank zobowiązuje się do nabycia od Domu Inwestycyjnego Akcji w ramach Transakcji Sprzedaży, z zastrzeżeniem § 4 niniejszej umowy. Zbywając Akcje Dom Inwestycyjny będzie działał na rachunek własny.
3. Nabycie i Rozliczenie Transakcji Sprzedaży Akcji przez Dom Inwestycyjny na rzecz Banku nastąpi w ciągu 7 dni od daty wezwania przez Bank. (…)
5. Transakcja Sprzedaży zostanie zrealizowana w trybie i w terminie uzgodnionym przez Strony Transakcji (z uwzględnieniem postanowień ust. 3), z zastrzeżeniem § 4 niniejszej umowy. (…)
10. Strony mogą zdecydować o przeprowadzeniu Transakcji Sprzedaży za pośrednictwem Giełdy. W tym przypadku wszystkie postanowienia niniejszej umowy stosuje się odpowiednio.

§ 4 Warunki zawarcia Transakcji Sprzedaży

  1. Transakcja Sprzedaży zostanie dokonana pod warunkiem podjęcia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku, zatwierdzające sprawozdania finansowe za 2009 r., uchwały upoważniającej Zarząd Banku do nabycia Akcji oraz ustanawiającej w tym celu kapitał rezerwowy.
  2. W przypadku niepodjęcia uchwał, o których mowa w ust. 1, Bank, najpóźniej do dnia 30 czerwca 2010 r., wskaże inny podmiot, który nabędzie od Domu Inwestycyjnego Akcje, a w przypadku nie wykonania tego zobowiązania przez Bank, Dom Inwestycyjny będzie upoważniony do sprzedania Akcji po aktywnej cenie rynkowej bez ograniczeń”.

Wnioskodawca jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy o Obrocie i działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wydanej dnia 30 czerwca 2005 r. Nr DDM-M-4040-9-1/2005 („Decyzja”). Zgodnie z tą Decyzją, Bank uzyskał zezwolenie na prowadzenie w zakresie wskazanym w Decyzji działalności maklerskiej, wykonywanej przez Departament Bankowości Elektronicznej oraz Departament Sprzedaży Bankowości Detalicznej Wnioskodawcy. Działalność ta obejmuje m.in.:

  1. nabywanie lub zbywanie na własny rachunek zbywalnych papierów wartościowych;
  2. przyjmowanie lub przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia zbywalnych papierów wartościowych;
  3. wykonywania takich zleceń na rachunek dającego zlecenie;
  4. zarządzanie portfelami instrumentów finansowych;
  5. oferowanie instrumentów finansowych;
  6. prowadzenie rachunków;
  7. usługi underwritingowe;
  8. doradztwo inwestycyjne itp.

Zgodnie z postanowieniami § 3 pkt 1 Umowy Ramowej Dom Inwestycyjny nabył Akcje na Giełdzie do dnia 16 czerwca 2009 roku.

Zgodnie z art. 217 ust. 2 Ustawy o Obrocie, po zmianie przepisów prawa (zastąpieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi przez ustawę o Obrocie z dniem 24 października 2005 r.), zgody i zezwolenia udzielone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd pozostają w mocy, a podmioty posiadające zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, lub na prowadzenie rachunków papierów wartościowych udzielone przez Komisję przed dniem wejścia w życie ustawy uprawniają do kontynuowania takiej działalności po zmianie przepisów, jeśli ma ona charakter wykonywania czynności maklerskich (zgodnie z art. 216 w związku z art. 69 ust. 2-4 Ustawy o Obrocie). Zakres działalności i uprawnień Wnioskodawcy przed i po wejściu w życie Ustawy o Obrocie nie uległ zmianie.

Również druga strona planowanych transakcji, tj. Dom Inwestycyjny, jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy o Obrocie, tj. uniwersalnym biurem maklerskim, oferującym wszystkie usługi maklerskie dostępne na polskim rynku kapitałowym, działającą od 1991 roku.

Przedmiotem przyszłych transakcji pomiędzy Stronami będą „maklerskie instrumenty finansowe” w rozumieniu Ustawy o Obrocie, tj. Akcje, wskazane w Umowie Ramowej, jakie Bank zobowiązał się w przyszłości nabyć od Domu Inwestycyjnego, jeśli zostaną spełnione warunki określone w Umowie Ramowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku opisanego zdarzenia przyszłego, jakim – w związku z zawarciem Umowy Ramowej – może być zawarcie w przyszłości umów sprzedaży Akcji i nabycie tych Akcji przez Wnioskodawcę od Domu Inwestycyjnego w okolicznościach opisanych w poz. 54 niniejszego wniosku, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ transakcje takie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 9 Ustawy o PCC...

Zdaniem Wnioskodawcy

W przypadku opisanego zdarzenia przyszłego, jakim będzie realizacja Transakcji w planowanym zakresie i formie, z dokonaniem sprzedaży Akcji i ich nabyciem przez Wnioskodawcę na podstawie umów sprzedaży zawartych z Domem Inwestycyjnym, nie będzie wiązało się powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowy sprzedaży Akcji, jako dokonane na warunkach określonych w art. 9 ust. 9 Ustawy o PCC (tj. zarówno za pośrednictwem firmy inwestycyjnej (czyli Domu Inwestycyjnego), jak i na rzecz firmy inwestycyjnej, którą jest Wnioskodawca, będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem, bez względu na to, czy sprzedaż Akcji zostanie dokonana w ramach obrotu zorganizowanego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 ust. 2 w związku z ust. 1 pkt 1 oraz 2 lit. a-d Ustawy o obrocie, maklerskimi instrumentami finansowymi są: (i) papiery wartościowe, czyli akcje, prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego, oraz inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne) oraz (ii) niebędące papierami wartościowymi tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, instrumenty rynku pieniężnego, finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe oraz opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje i inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie. Akcje, które mają być przedmiotem sprzedaży, są zatem maklerskimi instrumentami finansowymi w powyższym rozumieniu.

Zgodnie z art. 3 pkt 33 Ustawy o Obrocie firmą inwestycyjną jest: dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczna firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczna osoba prawna z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.

Wnioskodawca, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, jest firmą inwestycyjną w powyższym rozumieniu. Status taki posiada również jego kontrahent, tj. Dom Inwestycyjny.

Działalnością maklerską, zgodnie ze wskazaniem zawartym w art. 69 ust. 2-4 Ustawy o Obrocie, jest wykonywanie czynności polegających na m.in. przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia maklerskich instrumentów finansowych: wykonaniu takich zleceń na rachunek dającego zlecenie, nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek maklerskich instrumentów finansowych; zarządzaniu portfelami maklerskich instrumentów finansowych, oferowaniu maklerskich instrumentów finansowych oraz inne czynności wskazane w Ustawie o Obrocie. Obrót Akcjami w zakresie planowanym przez strony mieści się w zakresie pojęcia działalności maklerskiej w powyższym rozumieniu.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę - art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Wprawdzie w powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach, tj. przedmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu Cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu Cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz praw. Ustawa Kodeks Cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych. Zgodnie z wolą Banku i Domu Inwestycyjnego, wyraźnie i jednoznacznie wyrażoną w Umowie Ramowej, kontrahenci zamierzają zawrzeć umowy sprzedaży w powyższym rozumieniu.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Według art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ww. Ustawy o PCC, obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym. Stosownie zaś do postanowień art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) Ustawy o PCC podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 1%. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PCC obowiązek podatkowy spoczywa w przypadku umowy sprzedaży na kupującym.

Jednakże, zgodnie z art. 9 pkt 9 Ustawy o PCC, „zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (…) sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych instrumentów dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego – w rozumieniu przepisów Ustawy o Obrocie”.

Zwolnieniu podlega zatem sprzedaż maklerskich instrumentów dokonywana:

(i) bezpośrednio firmom inwestycyjnym,

albo

(ii) za ich pośrednictwem,

albo

(iii) w ramach obrotu zorganizowanego (czyli obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi dokonywanego na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu).

Innymi słowy, zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych obejmuje sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych nabywanych (na własny rachunek) przez domy maklerskie (inne podmioty prowadzące działalność) oraz sprzedaż dokonywaną w ramach nabywania lub zbywania przez domy maklerskie (inne podmioty) tychże instrumentów na cudzy rachunek (czyli w ramach tzw. usług brokerskich). Tylko w przypadku, gdy nie jest spełniony żaden z powyższych warunków, sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych może zostać opodatkowana PCC.

Aby zatem można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż musi być dokonywana za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską albo też na rzecz domu maklerskiego, lub banku prowadzącego takąż działalność.

Pośrednictwo w powyższym zakresie dotyczyć musi sprzedaży, a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą, np. w celu jej wykonania. Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży zachodzi w sytuacji, gdy dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez dom maklerski w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 Ustawy o Obrocie, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie. Jeżeli zatem umowa sprzedaży akcji dokonana została za pośrednictwem domu maklerskiego, stwierdzić należy, że czynność ta zwolniona jest z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych . Również w przypadku, gdy – zgodnie z art. 9 pkt 9 Ustawy o PCC – sprzedaż następuje na rzecz firmy inwestycyjnej (a taki status bez wątpienia Wnioskodawca posiada), to takie transakcje sprzedaży podlegają zwolnieniu od PCC.

Zwolnienie określone w art. 9 pkt 9 Ustawy o PCC odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której sprzedaż papierów wartościowych następuje na rzecz podmiotów prowadzących działalność maklerską lub za pośrednictwem takich podmiotów lub też w ramach obrotu zorganizowanego. O prawie do zastosowania zwolnienia w dwóch pierwszych przypadkach decyduje zatem wyłącznie charakter działalności podmiotów realizujących transakcję, w ostatnim przypadku zaś sposób realizacji sprzedaży.

Przepis art. 9 pkt 9 nie zawiera żadnych ograniczeń ani nie formułuje żadnych dodatkowych warunków przedmiotowych lub podmiotowych, które musiałyby zostać spełnione, aby możliwe było zastosowanie zwolnienia. Tym samym każda sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych realizowana na rzecz firmy inwestycyjnej albo za jej pośrednictwem jest objęta tym zwolnieniem.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych w sprawach podatkowych

Proces stosowania prawa polega na kreowaniu aktu konkretyzującego prawa lub obowiązki adresata tego aktu. W drodze zabiegów interpretacyjnych nie wolno rozszerzać obowiązku ponoszenia ciężaru danin publicznoprawnych. Taka reguła interpretacyjna musi mieć zastosowanie zarówno do przepisów nakładających ciężary daniowe, jak i je ograniczających. Prawo podatkowe jako prawo o ingerencyjnym charakterze, czyli ograniczającym konstytucyjne prawa i wolności jednostki, powinno mieć bardzo precyzyjny charakter. Nie ma zatem znaczenia, czy dokonujemy wykładni przepisów zmniejszających obowiązki podatkowe, czy też je nakładających. W tym znaczeniu wszystkie przepisy prawa podatkowego mają taki sam charakter. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, co do znaczenia danego przepisu powinien być on wykładany zawsze na korzyść podatnika bądź przynajmniej obowiązuje zakaz wykładni na niekorzyść podatnika, a zatem niejednoznaczne przepisy o ulgach i zwolnieniach podatkowych muszą zostać poddane wykładni w myśl zasady in dubio pro tributario.

Reasumując – zważywszy, że przedmiotem sprzedaży będą maklerskie instrumenty finansowe (Akcje), a

(i) sprzedaż Akcji zostanie dokonana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej w rozumieniu Ustawy o Obrocie (tj. za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego);

i jednocześnie

(ii) sprzedaż Akcji zostanie dokonana na rzecz firmy inwestycyjnej (tj. Wnioskodawcy).

  • planowane transakcje będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania PCC, bez względu na to, czy sprzedaż Akcji zostanie dokonana w ramach obrotu zorganizowanego.

Należy przy tym podkreślić, że do zwolnienia od PCC kwalifikowałoby transakcje spełnienie tylko jednej z powyższych przesłanek (z których każda stanowi odrębną przesłankę zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 9 pkt 9 ustawy o PCC). Tym bardziej zatem, biorąc pod uwagę specyficzną sytuację, gdy zachodzą obie ze wskazanych wyżej okoliczności, czyli warunki zwolnienia zachodzą kumulatywnie, każda jednostkowa transakcja dokonana w takich warunkach podlega zwolnieniu z opodatkowania PCC.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, realizacja zakupu Akcji nie będzie wiązała się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w PCC, ponieważ transakcja taka (lub transakcje) podlegają zwolnieniu od opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 22.04.2010 r. zmienione ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 44, poz. 251).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Według art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych i ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W myśl art. 9 pkt 9 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 22.04.2010 r., zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

  1. firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,
  2. dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,
  3. dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,
  4. dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.).

Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na rzecz kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach podmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu Cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu Cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz praw. Ustawa Kodeks Cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.

W związku z powyższym za sprzedaż papierów wartościowych, także w rozumieniu art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych (ewentualnie także innych czynności - np. wydania papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów), a drugą stroną do zapłaty ceny (ewentualnie także innych czynności - np. odbioru papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów).

Reasumując należy stwierdzić, iż nabycie przez Bank Akcji od Domu Inwestycyjnego będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj