Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-898/09-4/EK
z 31 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-898/09-4/EK
Data
2009.12.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
dochód
koszty uzyskania przychodów
nabycie
nabycie udziałów
obniżenie kapitału zakładowego
powstanie przychodu
przychód
składnik majątkowy
transakcja
udział
udział własny
udziałowiec
umorzenie udziałów
wynagrodzenia
wypłata


Istota interpretacji
1. Czy nabycie przez spółkę udziałów w szczególnym trybie zmierzającym do ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
2. Czy umorzenie udziałów przez Spółkę w drodze obniżenia kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Jeśli tak, to według jakiej stawki?



Wniosek ORD-IN 729 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 02 października 2009 r. (data wpływu 09.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania czynności nabycia udziałów w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie oraz umorzenia udziałów przez obniżenie kapitału zakładowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 października 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 09 grudnia 2009 r. (data wpływu 15.12.2009 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania czynności nabycia udziałów w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie oraz umorzenia udziałów przez obniżenie kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jest spółką komunalną, w której 100% udziałów posiada Gmina. w ramach swego majątku, Spółka jest właścicielem m. in. oczyszczalni ścieków, tj. działki gruntu i naniesień wniesionych aportem ponad 10 lat temu przez Gminę.

Obecnie istnieje potrzeba znaczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w ramach kompleksowego rozwiązania gospodarki ściekami w Gminie. Aby skorzystać ze znaczących środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach programu POIŚ oczyszczalnia musi stać się z powrotem własnością Gminy.

Podobne rozwiązania zastosowały już inne gminy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które skorzystały następnie ze znacznych środków unijnych w celu poprawy stanu środowiska naturalnego w gminie.

W tym celu, Gmina zamierza, po uzyskaniu zgody Rady Gminy, sprzedać swoje udziały w Spółce w celu ich umorzenia, tj. umorzenia dobrowolnego, gdyż takie uprawnienie przewiduje umowa Spółki. Wynagrodzenie z tytułu tej sprzedaży płatne będzie w naturze, tj. środkach trwałych według ich wartości księgowej i wyniesie na dzień zapytania kwotę netto 5 285 856,32 zł. Równocześnie, Spółka umorzy te udziały i obniży kapitał zakładowy o tą wartość.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 09 grudnia 2009 r. (data wpływu 15.12.2009 r.) Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Nabycie udziałów przez Spółkę nastąpi w celu ich dobrowolnego umorzenia, za zgodą wspólnika.
  2. Umorzenie nastąpi na podstawie art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
  3. Środki trwałe stanowiące wynagrodzenie z tytułu sprzedaży udziałów są działkami gruntu wraz z naniesieniami oraz ruchomościami o łącznej wartości 5 247 805,18 zł netto na dzień 31 października 2009 r. wynikającej z ksiąg rachunkowych Spółki według załączonego zestawienia „Wykaz rzeczy ruchomych i nieruchomości oczyszczalni ścieków w (…) na dzień 31 października 2009 roku”.
  4. Wymienione powyżej środki trwałe podlegają amortyzacji, zgodnie z przepisami art. 16a - 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
  5. Odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy nabycie przez Spółkę udziałów w szczególnym trybie zmierzającym do ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych... Jeśli tak, to w jakiej wysokości... – pytanie oznaczone we wniosku nr 1.
  2. Czy umorzenie udziałów przez Spółkę w drodze obniżenia kapitału zakładowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych... Jeśli tak, to według jakiej stawki... – pytanie oznaczone we wniosku nr 4.


Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie udziałów w takim szczególnym trybie zmierzającym do ich umorzenia oraz samo umorzenie udziałów w drodze obniżenia kapitału zakładowego nie podlega podatkowi dochodowemu, ponieważ nie stanowi kategorii przychodów, jakim jest odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną art. 12 ust. 4 – gdyż do przychodów nie zalicza się:

3. zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1 - 7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Jeżeli zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia, to powinno w niej określić jego warunki, a w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka zamierza nabyć własne udziały, w celu ich umorzenia, za wynagrodzenie w formie rzeczowej – w postaci działek gruntu wraz z naniesieniami oraz rzeczy ruchomych.

Oceniając skutki będące następstwem nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia, należy stwierdzić, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wśród zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka wprost nie została wskazana. Powyższe oznacza, iż nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia nie rodzi skutków podatkowych po stronie Spółki. Jednakże, w przedmiotowej sprawie, podatkową kwalifikację czynności nabycia udziałów w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej oraz umorzenia udziałów przez obniżenie kapitału zakładowego należy rozpatrywać łącznie z czynnością zbycia składników majątkowych Spółki.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. u. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów jest przychodem udziałowca z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu w momencie jej wypłaty (art. 10 ust. 1 i art. 22 ustawy).

Ocena skutków prawnych po stronie Spółki wypłacającej wspólnikowi wynagrodzenie (w formie niepieniężnej) z tytułu zbycia udziałów, wymaga ustalenia, czy po Jej stronie powstanie przychód podatkowy, czy też nie. o ile wypłata wynagrodzenia w formie gotówki byłaby dla Spółki neutralna podatkowo, o tyle przeniesienie praw własności Spółki do działek gruntu wraz z naniesieniami oraz rzeczy ruchomych, takie nie jest.

Przykładowy wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wymieniony w art. 12 ust. 1 - 3, wskazuje, że co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1 tejże ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu nabycia przez Spółkę udziałów własnych, w wyniku którego dochodzi do przeniesienia prawa własności do działek gruntu wraz z naniesieniami oraz rzeczy ruchomych, należy bowiem traktować na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na równi ze zbyciem tego prawa. Należy zauważyć, że z punktu widzenia konsekwencji podatkowych sytuacja jest taka sama, jak ta, w której podatnik dokonuje odpłatnego zbycia tego prawa i tym samym osiąga przychód do opodatkowania, a za otrzymane pieniądze wypełnia swoje zobowiązanie względem swoich wierzycieli (w tym przypadku wobec Gminy). Uznanie, że przeniesienie praw własności do działek gruntu wraz z naniesieniami oraz rzeczy ruchomych należy traktować na równi z wypłatą gotówki, spowodowałoby nierówne traktowanie podatników. Podatnik, który najpierw dokonuje sprzedaży składników majątkowych, a następnie reguluje swoje zobowiązania w formie pieniężnej, byłby opodatkowany podatkiem dochodowym, natomiast podatnik, który bezpośrednio przeniósł własność tych składników majątkowych, nie osiągnąłby żadnego przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wypłata wynagrodzenia w formie niepieniężnej w drodze przeniesienia na wspólnika Spółki praw własności do działek gruntu wraz z naniesieniami oraz rzeczy ruchomych, stanowiących składniki aktywów Spółki, spowoduje po stronie Spółki wypłacającej wynagrodzenie powstanie przychodu z odpłatnego zbycia tych praw, rozpoznanego na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

W związku z tym, że wypłata wynagrodzenia w formie niepieniężnej stanowić będzie przychód podatkowy, Spółce przysługiwać będzie prawo do rozpoznania kosztów jego uzyskania.

Kosztem uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o podatku dochodowym, będą:

  • w przypadku nieruchomości gruntowych (grunt i prawo wieczystego użytkowania gruntu) – wydatki na ich nabycie, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • w przypadku innych niż wymienionych powyżej środków trwałych – wydatki na nabycie lub wytworzenie ich we własnym zakresie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

W tym miejscu zauważyć należy, iż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służą do osiągania przychodów przez wiele lat, w związku z czym ustawodawca zdecydował, że związane z nimi wydatki powinny być również rozliczane w dłuższym okresie czasu. Chodzi tu o zachowanie właściwych proporcji między przychodem a kosztami. Zatem, obowiązuje zasada rozciągnięcia w czasie rozliczeń wydatków inwestycyjnych i prawnych. Zasada ta ma swoje wyjątki. z jednej strony wydatki te – po ich zaktualizowaniu i odpowiednim pomniejszeniu – są rozliczane jednorazowo w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. z drugiej strony, niektóre wydatki inwestycyjne, a mianowicie dotyczące gruntów, prawa użytkowania wieczystego i składników wymienionych w punktach 2 - 5 art. 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ogóle nie są rozliczane.

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, iż Spółka do przychodu winna zaliczyć cenę zbywanych składników majątkowych (przekazywanych w formie wynagrodzenia) wyrażoną w umowie, odpowiadającą wartości wynagrodzenia, a do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ich nabycie, zaktualizowane, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, nabycie przez Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia, w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przepisy art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Zgodnie z powołanymi przepisami, dopiero odpowiednie zestawienie przychodów i kosztów uzyskania przychodów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy zbycie środków trwałych w postaci działek gruntu wraz z naniesieniami i rzeczy ruchomych spowoduje powstanie zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, rozliczenie powyższej czynności należy ująć łącznie z innymi otrzymanymi przychodami i kosztami ich uzyskania poniesionymi w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Powyższej interpretacji udzielono na podstawie zdarzenia przyszłego opisanego w złożonym w dniu 09 października 2009 r. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Dokument w postaci „Wykazu rzeczy ruchomych i nieruchomości oczyszczalni ścieków w (…) na dzień 31 października 2009 roku”, przesłany wraz z uzupełnieniem wniosku, nie podlegał analizie i weryfikacji celem wydania interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, iż w pozostałym zakresie wniosku, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia, i tak:

  • w części dot. podatku od towarów i usług, wydano w dniu 21 grudnia 2009 r. interpretację indywidualną nr ILPP1/443-1246/09-4/BP,
  • w części dot. podatku od czynności cywilnoprawnych, wydano w dniu 31 grudnia 2009 r. interpretację indywidualną nr ILPB2/436-210/09-4/WS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj