Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-534/09-2/AF
z 23 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-534/09-2/AF
Data
2010.03.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
spółka komandytowo-akcyjna
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
wniesienie budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej



Wniosek ORD-IN 902 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2009 r. (data wpływu 30.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.12.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie wniesienia budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń łączności, automatyki i aparatury diagnostycznej wraz z oprogramowaniem oraz projektuje systemy łączności, teletransmisyjne i teleinformatyczne. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) i nie jest małym podatnikiem.

Wnioskodawca zamierza założyć spółkę osobową (najprawdopodobniej spółkę komandytowo -akcyjną – dalej: „Spółka Komandytowo-Akcyjna”). Następnie udział w spółce osobowej Wnioskodawca zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci budynków biurowych.

Budynki biurowe, które mają być przedmiotem aportu nie były do tej pory wynajmowane w całości lub części oraz nie miała także miejsca sprzedaż lokali w tych budynkach. Ponadto, Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wynikający z nabyć towarów i usług w związku z budową budynków.

Spółka Komandytowo-Akcyjna zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i wybierze formę rozliczeń na zasadach ogólnych, tj. miesięczne. Spółka Komandytowo-Akcyjna będzie prowadzić działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni w budynkach biurowych, w tym także dla Wnioskodawcy, która to czynność podlega opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa) będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę i dokumentującej odpłatną dostawę towarów przez Wnioskodawcę...
  2. Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy...
  3. Czy Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa), która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: „ustawa o VAT”), jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktury dokumentującej aport...
  4. Czy w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowo-Akcyjnej powstanie obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) od zmiany umowy spółki...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „ustawa o PCC”), w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższeniu wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem
  1. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  2. umowy spółki i jej zmiany,
  3. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W przedmiotowym stanie faktycznym, Wnioskodawca dokona wniesienia aportem budynków biurowych do Spółki Komandytowo-Akcyjnej, które podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Ze względu na fakt, że wnoszone aportem budynki nie były nigdy wcześniej wynajmowane w całości lub w części oraz nie miała także miejsca sprzedaż lokali w tych budynkach, nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów o VAT (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT). Co więcej, Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wynikający z nabyć towarów i usług dla celów budowy budynków. A zatem, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa dostawa nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ustawy o VAT i powinna zostać opodatkowana 22% stawką VAT.

Z prawnej perspektywy, zobowiązanie do wniesienia wkładu poprzez zmianę umowy Spółki Komandytowo-Akcyjnej oraz przeniesienie własności przedmiotu wkładu przez Wnioskodawcę może być przedmiotem jednej umowy (czynności cywilnoprawnej).

Ponadto, z literalnego brzmienia cytowanych przepisów wynika, iż intencja ustawodawcy było traktowanie czynności mogących prowadzić do zmiany umowy spółki oraz samej zmiany umowy spółki jako jednej czynności cywilnoprawnej, która może korzystać z wyłączenia z opodatkowania PCC. Warunkiem wyłączenia z opodatkowania podatkiem PCC jest natomiast podleganie przez czynność prowadzącą do zmiany umowy spółki (czyli w przedmiotowym stanie faktycznym – wniesienie wkładu niepieniężnego) opodatkowaniu VAT (przy jednoczesnym braku prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT). Na poparcie powyższego rozważania należy przywołać fakt, iż sama czynność zmiany umowy spółki nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, ani tym bardziej z tego opodatkowania zwolnioną, zatem dokonanie aportu oraz zmianę umowy spółki traktować należy jako spójną czynność dla celów PCC.

Biorąc pod uwagę powyższe, wniesienie przez Wnioskodawcę budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowo-Akcyjnej, podlegające opodatkowaniu VAT, a stanowiące w świetle przepisów PCC zmianę umowy spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jako czynność nie wymieniona nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały wskazane czynności, które na gruncie tej ustawy traktowane są jako zmiana umowy spółki. Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 użyte w powyższej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

W świetle powyższego wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki jest czynnością wtórną do faktu zmiany umowy spółki i jako czynność nie wymieniona nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki (jej zmianie) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Opodatkowaniu na gruncie ustawy podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą – wymieniona w art. 1 – a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

W świetle powyższego uznać należy, iż wniesienie aportu do spółki, jako czynność czysto techniczna będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki jest czynnością wtórną do faktu zmiany umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując należy stwierdzić, iż w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę budynków biurowych w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowo-Akcyjnej powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki.

Tym samym, bezprzedmiotowa staje się analiza wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przedmiotu aportu w oparciu o art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą indywidualnych spraw i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj