Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-820/09-2/AG
z 13 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-820/09-2/AG
Data
2010.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
odsetki
podatek dochodowy
pożyczka


Istota interpretacji
skutki podatkowe związane ze spłatą udzielonej pożyczki wraz z odsetkami



Wniosek ORD-IN 482 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 29 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze spłatą udzielonej pożyczki wraz z odsetkami - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skutków podatkowych związanych ze spłatą udzielonej pożyczki wraz z odsetkami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mąż wnioskodawczyni planuje dokonanie na rzecz wnioskodawcy darowizn. Przedmiotem darowizn będą wierzytelności z tytułu pożyczek pieniężnych, których mąż udzielił spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, które zostały przekształcone w spółki komandytowe, oraz innym podmiotom, zwanym dalej łącznie i „pożyczkobiorcami”, wraz z niewypłaconymi, należnymi odsetkami od tych pożyczek. Po dokonaniu darowizn wnioskodawczyni stanie się wierzycielem pożyczkobiorców z tytułu udzielonych pożyczek oraz należnych, ale niewypłaconych odsetek. Wnioskodawczyni ma z mężem podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od kwot, które w przyszłości zostaną wypłacone wnioskodawczyni przez pożyczkobiorców, tytułem zwrotu kwot pożyczek, w momencie otrzymania tych kwot ...
  2. Czy wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od kwot, które w przyszłości zostaną wypłacone wnioskodawczyni przez pożyczkobiorców, tytułem odsetek od pożyczek, w momencie otrzymania tych kwot...

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 1:

Wnioskodawczyni uważa, że nie będzie musiała zapłacić żadnego podatku dochodowego od kwot, które w przyszłości zostaną wypłacone wnioskodawczyni przez pożyczkobiorców) tytułem zwrotu kwot pożyczek, ponieważ kwoty pożyczek zostaną nabyte w drodze darowizny od męża (będą zwolnione od podatku od spadków i darowizn, ponieważ darowizny w pierwszej grupie podatkowej są zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r.)

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Wnioskodawczyni uważa, że nie będzie musiała zapłacić żadnego podatku dochodowego od kwot, które w przyszłości zostaną wypłacone wnioskodawczyni przez pożyczkobiorców, tytułem odsetek od pożyczek, ponieważ kwoty odsetek zostaną nabyte w drodze darowizny od męża (będą zwolnione od podatku od spadków i darowizn, ponieważ darowizny w pierwszej grupie podatkowej są zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r.).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Umowa pożyczki uregulowana została w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 720 § 1 w/w ustawy przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem (art. 720 § 2 ustawy).

Pożyczka może być udzielona nieodpłatnie lub odpłatnie tj. za oznaczonym wynagrodzeniem w formie odsetek w zależności od woli stron.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż mąż wnioskodawczyni planuje dokonanie na rzecz wnioskodawczyni darowizn. Przedmiotem darowizn będą wierzytelności z tytułu pożyczek pieniężnych, których mąż udzielił spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, które zostały przekształcone w spółki komandytowe, oraz innym podmiotom wraz z niewypłaconymi, należnymi odsetkami od tych pożyczek.

Po dokonaniu darowizn wnioskodawczyni stanie się wierzycielem pożyczkobiorców z tytułu udzielonych pożyczek oraz należnych, ale niewypłaconych odsetek.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż samo udzielenie pożyczki i późniejsza jej spłata pozostają neutralne podatkowo i nie stanowią źródła przychodu dla pożyczkobiorcy, ponieważ umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Inaczej rzecz biorąc, kwota przenoszona na drugą stronę w wykonaniu takiej umowy ma charakter zwrotny, nie stanowi dla niej definitywnego przysporzenia majątkowego i z tego względu jest zdarzeniem obojętnym pod względem prawnopodatkowym.

W przedstawionym stanie faktycznym, po dokonaniu darowizny, faktycznym wierzycielem z tytułu pożyczek pieniężnych stanie się wnioskodawczyni i spłata pożyczek na rzecz wnioskodawczyni będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo.

Natomiast w sytuacji, gdy strony zawarły umowę pożyczki z zastrzeżeniem odpowiedniego wynagrodzenia na rzecz pożyczkodawcy, po stronie biorącego pożyczkę pojawia się obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki stanowią bowiem typowe, należne dającemu, wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 1) stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. odsetki od pożyczek.

Przychody z tytułu odsetek powstają w momencie otrzymania odsetek lub postawienia odsetek do dyspozycji, stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów): z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Reasumując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych pożyczek stanowić będą dla wnioskodawczyni przychód podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast sama spłata pożyczek jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.

W tym miejscu należy się odnieść do przywołania przez wnioskodawczynię jako podstawy prawnej wyłączenia z opodatkowania spłaty pożyczek wraz z należnymi odsetkami przepisu art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2. Zatem w istocie darowizna wierzytelności z tytułu pożyczek pieniężnych, których mąż wnioskodawczyni udzielił różnym podmiotom będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy od spadków i darowizn.

W przypadku opisanym przez wnioskodawcznię mamy jednak do czynienia z inną sytuacją niż darowizna wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek, a mianowicie ze spłatą tych pożyczek wraz z przysługującym wierzycielowi wynagrodzeniem tj. z zapłatą odsetek.

Spłata pożyczek wraz z należnymi odsetkami nie podlega wyłączeniu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak również spłata wierzytelności nie została wymieniona jako czynność podlegająca podatkowi od spadków i darowizn.

Należy zauważyć, iż obie operacje, zarówno darowizna wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek jak i późniejsza spłata pożyczek wraz z odsetkami są odrębnymi, kolejnymi czynnościami, które należy ocenić niezależnie od siebie pod względem skutków prawnych, jakie wywołały. Stąd też podlegają opodatkowaniu różnymi podatkami. Nabycie wierzytelności w np. drodze darowizny, jest odrębną czynnością od spełnienia świadczenia zobowiązaniowego poprzez jego spłatę, tym samym podlega odrębnym regulacjom prtawnopodatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj