Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-839a/09/MD
z 24 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-839a/09/MD
Data
2009.12.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
środek trwały


Istota interpretacji
Określenia podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki celowej.



Wniosek ORD-IN 926 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2009 r. (data wpływu 6 października 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 grudnia 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki celowej- jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 października 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m. in w zakresie określenia podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki celowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Miasto zamierza wnieść do spółki celowej, która będzie utworzona w celu realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych m. in. w partnerstwie publiczno-prywatnym, wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych oraz innych aktywów trwałych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jaką przyjąć podstawę opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) oraz w jakiej wysokości określić wartość nominalną udziałów otrzymanych w zamian za wniesiony aport, w wartości netto (tj. bez podatku) przedmiotu aportu, czy w wartości brutto (tj. z podatkiem) przedmiotu aportu...


Zdaniem Wnioskodawcy, zakłada się, iż podstawą opodatkowania (obrotem), zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie kwota należna z tytułu transakcji pomniejszona o podatek od towarów i usług. W tym przypadku wartość netto (wynikająca z odpowiedniej wyceny rzeczoznawcy majątkowego) przedmiotu aportu, o ile podatek od towarów i usług nie będzie wliczony do wartości określonej przez rzeczoznawcę.

Wskazał, że wniesienie aportu w zamian za udziały - co do zasady - stanowi na gruncie aktualnego stanu prawnego odpłatną dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ww. ustawy lub świadczenie usług w rozumieniu art. 8 tej ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Opisana powyżej transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w sposób właściwy dla danego towaru lub usługi. Dopuszcza się więc sytuacje, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego będzie opodatkowane stawką podstawową, stawką obniżoną, bądź też będzie zwolnione od podatku. Ponadto - w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy ciążył będzie na Wnioskodawcy, który wystawi stosowną fakturę, zgodnie z art. 106 tej ustawy oraz odprowadzi podatek należny od transakcji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku dostawy realizowanej w drodze aportu (wkładu niepieniężnego) nie mamy do czynienia z ustaleniem ceny, która ze swej istoty ma charakter subiektywny. Wobec tego dla ustalenia podstawy opodatkowania stosować należy art. 29 ust. 9 ustawy, w myśl którego w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.


Przez wartość rynkową – w myśl art. 2 pkt 27b ustawy – rozumie się całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju, w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się :


  1. w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podleg a m. in. odpłatna dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - co do zasady - podlega zatem tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny.

Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego spółki - jako specyficzne zdarzenie prawne i ekonomiczne, którego celem jest "wymiana" praw majątkowych przysługujących wspólnikowi do przedmiotu aportu na prawa do udziałów w spółce - ma charakter odpłatny, ponieważ świadczeniu wnoszącego aport odpowiada otrzymanie udziałów w spółce, które mają wymierną wartość ekonomiczną.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki celowej wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych oraz innych aktywów trwałych. Spółka celowa będzie utworzona w celu realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych m. in. w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą określenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 29 ust. 9 ustawy, należy stwierdzić, że w przypadku aportu, który zamierza zrealizować Wnioskodawca, podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu wkładu niepieniężnego (nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych oraz innych aktywów trwałych) ustalona w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 27b) ustawy o podatku od towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Do tak ustalonej podstawy opodatkowania należy zastosować właściwa stawkę opodatkowania, zgodnie z art. 41 powołanej ustawy, lub zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ustawy.

Jednocześnie informuje się, że w kwestii określenia wartości nominalnej udziałów otrzymanych w zamiana za wniesiony aport (wartość netto, czy brutto) wydano postanowienie nr ITPP2/443-839b/09/MD.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca w swoim stanowisku zastrzegł, iż podstawa opodatkowania winna być określona na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj