Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1107/09-2/BD
z 3 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1107/09-2/BD
Data
2009.12.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
stawki podatku


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia gruntu na cele prywatne.Stawka podatku VAT na usługę najmu pokoi gościnnych.



Wniosek ORD-IN 774 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana (…), przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu: 16 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 12 listopada 2008 r. aktem notarialnym nr (…) potwierdzonym fakturami zakupu nr (…) z dnia 9 października 2008 r. i nr (…) z dnia 12 listopada 2008 r. zakupił od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działkę w (…). Powyższy grunt został nabyty na nazwisko Podatnika, a nie na działalność gospodarczą, którą prowadzi od roku 2006. W akcie notarialnym figuruje Zainteresowany sam, bez żony, zakup nastąpił ze środków własnych.

Zakup gruntu na imię i nazwisko, a nie na działalność gospodarczą podyktowany był tym, że kupując grunt, Wnioskodawca nie znał szczegółów zagospodarowania przestrzennego i pozwoleń, które mógł uzyskać poza mieszkalnymi. Jednak po sprawdzeniu (po zakupie) wszystkich warunków zabudowy i pozwoleń w Starostwie okazało się, że Wnioskodawca może uzyskać pozwolenie na budowę na powyższym gruncie domu, z częścią na wynajem pokoi gościnnych lub krótkotrwałego zakwaterowania.

Wobec powyższego Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, prowadząca podatkową książkę przychodów i rozchodów, opodatkowany stawką podatku dochodowego w wysokości 19% (podatek liniowy) i zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, postanowił wprowadzić do środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej zakupiony grunt w dniu 12 listopada 2008 r. i w najbliższym czasie rozpocząć inwestycję – budowę domu pod wynajem.

Na zakupiony grunt Podatnik otrzymał fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT-22%. W tym stanie rzeczy wprowadzając zakup gruntu do środków trwałych, na którym to gruncie powstanie inwestycja związana ze sprzedażą opodatkowaną wg stawki VAT-7%, Wnioskodawca uważa, iż ma prawo skorygować deklaracje VAT-7 od miesiąca listopada 2008 r. i odliczyć VAT naliczony od zakupu gruntu wg stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może odliczyć VAT naliczony od zakupu gruntu z dnia 12 listopada 2008 r. na podstawie korekty deklaracji VAT-7...

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W myśl powyższych uregulowań i w obawie przed interpretacją urzędów skarbowych co do działalności wynajmu po zakończeniu inwestycji, w miesiącu wrześniu 2009 r. Zainteresowany wprowadził do działalności gospodarczej zakup gruntu do środków trwałych z datą ich zakupu, tj. 12 listopada 2008 r. – grunty jako środki trwałe nie podlegają amortyzacji aż do chwili zakończenia inwestycji.

Wprowadzając grunty do środków trwałych – tym samym do działalności gospodarczej – Wnioskodawca uważa, iż ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu gruntu.

W myśl art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle obowiązujących przepisów grunty, udokumentowane fakturą VAT, podlegają odliczeniu w podatku od towarów i usług w zakresie w jakim przedmiotowe nabycie służy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, prawem podatnika jest obniżenie VAT w jednym z trzech okresów rozliczeniowych (w miesiącu otrzymania faktury VAT lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).

Jeżeli jednak podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego w jednym z tych okresów, przysługuje mu prawo do korekty deklaracji VAT za okres, którego dotyczy faktura.

Prawo zezwala na dokonywanie korekt, zgodnie z wymogami art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Takie korekty nie są obwarowane sankcjami karnymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowy warunek uzależniający prawo do odliczenia podatku naliczonego zawarty jest w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wyraża on ogólną zasadę, zgodnie z którą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2008 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Natomiast do 30 listopada 2008 r., przepisy te obowiązywały w następującym brzmieniu:

„Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy”.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego – art. 86 ust. 13 ustawy.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca w dniu 12 listopada 2008 r. aktem notarialnym, potwierdzonym fakturami zakupu z dnia 9 października 2008 r. i z dnia 12 listopada 2008 r. zakupił od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działkę.

Powyższy grunt został nabyty ze środków własnych na nazwisko Podatnika, a nie na działalność gospodarczą, którą prowadzi od roku 2006.

Obecnie Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, postanowił wprowadzić do środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej grunt zakupiony w dniu 12 listopada 2008 r. i w najbliższym czasie rozpocząć inwestycję – budowę domu pod wynajem. Na zakupiony grunt Podatnik otrzymał fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT-22%. Na przedmiotowym gruncie powstanie inwestycja związana ze sprzedażą opodatkowaną wg stawki VAT-7%.

Ponadto, Wnioskodawca wprowadził przedmiotowy grunt do działalności gospodarczej do środków trwałych w miesiącu wrześniu 2009 r.

Jak wskazano wyżej, istota podatku od towarów i usług opiera się m. in. na zasadzie, zgodnie z którą odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów lub usług przysługuje podatnikowi, jeżeli towar ten lub usługa zostaną wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych tym podatkiem (art. 86 ust. 1 ustawy).

Zatem jak wynika z opisu sprawy, Zainteresowany nabył w roku 2008 działkę, która nie miała służyć do wykonywania czynności opodatkowanym podatkiem VAT w prowadzonej działalności gospodarczej, wobec powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowego gruntu. Natomiast we wrześniu 2009 r. Zainteresowany wprowadził działkę do ewidencji środków trwałych i zamierza wykorzystywać ją w prowadzonej działalności gospodarczej, która opodatkowana będzie – jak wskazuje Wnioskodawca – wg stawki VAT-7%.

Wobec powyższego w świetle powołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup gruntu w dniu 12 listopada 2008 r., pod warunkiem, że grunt ten od momentu zakupu nie był wykorzystywany na cele osobiste oraz że związany będzie z czynnościami opodatkowanymi w prowadzonej działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji Wnioskodawca jest uprawniony do dokonania korekt deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług VAT-7 na zasadach określonych w art. 86 ust. 13 ustawy.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia, natomiast rozstrzygnięcie dotyczące stawki podatku VAT zawarte zostało w odrębnej interpretacji z dnia 3 grudnia 2009 r. nr ILPP1/443-1107/09-3/BD.

Ponadto wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ujęcia w ewidencji środków trwałych gruntu, został załatwiony interpretacją z dnia 26 października 2009 r. nr ILPB1/415-982/09-2/AG.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj