Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1101/12-2/SM
z 17 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749z ezm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2012 r. (data wpływu 29.10.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:


Spółka (dalej: Spółka, Wnioskująca) w kilku lokalizacjach na terenie Polski prowadzi badania geologiczne oraz roboty wiertnicze poszukując ropy naftowej i gazu. Prowadzone prace mają trwać przez około rok. Odbiorcą usług jest jeden polski klient. Z uwagi na fakt, iż usługi te związane są z nieruchomością, Spółka zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT w Polsce. Prace wydobywcze po ewentualnym znalezieniu złóż nie będą prowadzone przez Wnioskującą.

Dnia 1 lutego 2012 do krajowego rejestru sądowego został dokonany wpis rejestracyjny oddziału zagranicznego Spółki z siedzibą w P. Zarząd oddziału stanowią trzy zagraniczne osoby fizyczne przebywające na stałe w Niemczech. Oddział nie zatrudnia pracowników. Przedsiębiorca zagraniczny zatrudnia obywateli polskich w charakterze prowadzących projekty w Polsce w zakresie techniki wiertniczej oraz nadzorujących w zakresie bezpieczeństwa na budowach, koordynacji i kontroli dostaw. Nie mają oni jednak prawa do reprezentowania Spółki, nie są prokurentami.

W dniu 30 lipca 2012 r. Spółka otrzymała interpretację indywidualną potwierdzającą, że nie posiada ona na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (interpretacja wydana przez Dyrektora Izby skarbowej w Warszawie, nr: IPPP3/443-459/12-4/SM).

Świadcząc usługi badań geologicznych oraz robót wiertniczych, Spółka nabywa szereg różnorodnych usług od polskich podmiotów. Podmioty te świadcząc wskazane niżej usługi, powiększają wartość swojego wynagrodzenia netto o podatek VAT według określonej dla danej usługi stawki VAT. Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do odliczenia VAT z otrzymanych faktur.

Wśród usług nabywanych przez Spółkę można wskazać:

  1. Usługi pracy żurawi i dźwigów;
  2. Wynajem hali namiotowej, wynajem urządzeń grzewczych, koszty ogrzewania oraz transportu hali i jej montażu na terenie wiertni (z powodu niskich temperatur konieczne było ogrzewanie miejsc wierceń i nabycie ww. usług);
  3. Wynajem rusztowań i ich transport, zabezpieczenie terenu wiertni;
  4. Usługi ochrony obiektu (wiertni) przez wynajętą firmę ochroniarską;
  5. Zarządzanie usługą utylizacji, utylizacja odpadów, wywóz nieczystości z terenu wiertni;
  6. Usługi naprawy maszyn i urządzeń na wiertni, przy czym mogą zdarzyć się sytuacje, że usługa naprawy świadczona jest na terenie wiertni - usługodawca dojeżdża na teren wiertni i tam świadczy usługę naprawy. Mogą zdarzyć się sytuacje, że element wymagający naprawy jest dostarczany usługodawcy i naprawy dokonuje on poza terenem wiertni (np. we własnym warsztacie), a następnie naprawiony element jest powrotnie montowany na wiertni;
  7. Usługi polegające na wykonaniu próby obciążeniowej trawers (usługi te służą do podnoszenia ciężkich i dużych elementów wiertnic oraz ich załadunku przed transportem);
  8. Usługi sprzątania pomieszczeń biurowych, socjalnych i mieszkalnych na terenie wiertni;
  9. Usługi konsultacji z koordynatorem logistycznym organizującym zakupy materiałów wykorzystywanych i transportowanych na teren wiertni i kontakt z poddostawcami;
  10. Usługa dostawy wody na teren wiertni - przy czym dostawa wody może odbywać się poprzez sieć wodociągową, do której podłączona jest wiertnia, bądź też w innej formie - poprzez dowóz np. cysterną wody na teren wiertni;
  11. Usługi odśnieżania terenu wiertni, sypania piasku na terenie wiertni;
  12. Usługi związane z pracą zamiatarki ciągnikowej;
  13. Usługi wywozu wody z zalanej drogi;
  14. Wymiana szyb zespolonych w kabinie wiertnicy (urządzenia pracującego na wiertni);
  15. Usługa wypompowania paliwa z terenu wiertni;
  16. Usługa najmu adresu dla Oddziału - Spółka wynajmuje pomieszczenie biurowe, bez koniecznego zaplecza technicznego, obsługa wynajmowanego pomieszczenia ogranicza się do odbierania i przekazywania korespondencji;
  17. Usługa najmu przenośnych toalet (Toi-Toi), kontenerów biurowych i socjalnych wykorzystywanych na terenie wiertni;
  18. Usługi dostawy i montażu materiałów instalacyjno-sanitarnych oraz centralnego ogrzewania w kontenerach biurowych i socjalnych na terenie wiertni;
  19. Wynajem maszyn wykorzystywanych na wiertni i ich odbiór;
  20. Usługi usuwania zanieczyszczeń z dróg dojazdowych do wiertni;
  21. Wynajem placu parkingowego na terenie wiertni;
  22. Usługi w zakresie parkowania samochodów należących do Spółki;
  23. Usługi plandekowania mające na celu zabezpieczenie terenu wiertni i poszczególnych jej elementów;
  24. Wykonanie przyłącza wodociągowego wraz z ociepleniem;
  25. Wykonanie ogrodzenia;
  26. Naprawa zabezpieczeń bezpiecznikowych na wiertni;
  27. Badanie wody, badanie ścieków pochodzących z wiertni;
  28. Usługi dzierżawy butli technicznych oraz palet, usługa ich legalizacji;
  29. Usługi mechanicznego czyszczenia podzespołów wiertni (usługi świadczone na wiertni);
  30. Usługi transportowe przy dostawie towarów - zakup materiałów niezbędnych do funkcjonowania wiertni i ich transport na terenie wiertni;
  31. Wynajem samochodów osobowych;
  32. Usługi napraw samochodów należących do Spółki lub wynajmowanych;
  33. Usługi księgowe.


Nabywane przez Spółkę usługi są wykorzystywane w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, opodatkowanej VAT.


Spółka zaznacza, że pod pojęciem wiertni należy rozumieć pewien obszar, na którym znajduje się zespół urządzeń i zabudowań wiertniczych rozmieszczonych w bezpośrednim sąsiedztwie otworu wiertniczego.


Maszyny i urządzenia wykorzystywane do świadczonych przez Spółkę usług znajdują się w określonym miejscu, na określonej nieruchomości, gdzie aktualnie Spółka świadczy usługi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach VAT otrzymanych od dostawców w odniesieniu do usług wskazanych w punkcie 1 do 30 włącznie, jako usług, związanych z nieruchomością, natomiast takie prawo Spółce nie będzie przysługiwało w odniesieniu do faktur dokumentujących nabycie usług wskazanych w punktach 31 do 33?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Będzie miała ona prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach VAT otrzymanych od dostawców polskich i dokumentujących usługi wskazane w punktach 1 do 30 włącznie - te usługi są bowiem usługami związanymi z nieruchomością (art. 28e ustawy VAT) i podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski (miejsca położenia nieruchomości). Wynagrodzenie, jakie Spółka uiszcza za te usługi zawiera podatek VAT. Z uwagi na fakt, że usługi te nabywane są w celu wykonywania przez Spółkę działalności opodatkowanej, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tych faktur.

W odniesieniu natomiast do usług wskazanych w punktach od 31 do 33, z uwagi na fakt, że nie są to usługi związane z nieruchomością, miejscem ich świadczenia (a zatem również opodatkowania) będzie, na mocy art. 28b ustawy VAT, miejsce, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, a zatem terytorium Niemiec - usługi te nie powinny być opodatkowywane na terytorium Polski. W przypadku zatem, gdy dostawca tych usług dokona ich opodatkowania polskim podatkiem VAT i wystawi na rzecz Spółki fakturę VAT z podatkiem, wnioskującej nie będzie przysługiwało prawo do jego odliczenia (na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT).

Jak wynika z art. 86 ust. 1 ustawy VAT - konstytuującego jedno z podstawowych praw podatnika podatku VAT - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to jednak napotykana pewne, konieczne, ograniczenia.

Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Otrzymując fakturę podatnik jest zatem zobowiązany ocenić, czy dokumentowana nią czynność podlega opodatkowaniu - tylko wówczas bowiem może z takiej faktury VAT odliczyć.

W sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku nabywcą usług od polskich podmiotów jest podmiot niemiecki, prowadzący na terytorium Polski badania geologiczne i prace wiertnicze. Podmiot ten nie posiada w Polsce siedziby ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną). Spółka jest jednak zarejestrowana dla celów podatku VAT na terenie Polski. Kwestią kluczową dla ustalenia czy usługi nabywane przez wnioskującą podlegają opodatkowaniu w Polsce, jest analiza przepisów art. 28b i 28e ustawy VAT.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 28b ustawy VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniami, o których będzie mowa niżej). Należy także wskazać, że w analizowanej sytuacji nie znajdzie zastosowania ust. 2 powołanego przepisu: Spółka nie posiada bowiem w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Treść wskazanej wyżej ogólnej zasady jest modyfikowana m.in. przez art. 28e ustawy VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Odnosząc powyższe regulacje do sytuacji Spółki, należy stwierdzić, że nabywane przez nią usługi, które będą należały do grupy usług związanych z nieruchomością (w ocenie Spółki będą to usługi wskazane w punktach 1 do 30 włącznie), będą podlegały opodatkowaniu na terenie Polski - ich dostawcy są zobowiązani do doliczenia do swojego wynagrodzenia netto wartość podatku VAT.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. akt I FSK 220/11 wskazano, że dla zastosowania art. 28e ustawy VAT konieczne jest, by świadczona usługa miała bezpośredni związek z daną, konkretną nieruchomością. Ponadto w tezie wyroku NSA podkreśla, że art. 28e ustawy VAT ma charakter otwarty i niepełny.

Warto zauważyć, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wskazuje, że do pojęcia usług związanych z nieruchomościami należy podchodzić szeroko, za usługę związaną z nieruchomością uznano przykładowo przeniesienie w formie odpłatnej cesji prawa do zezwoleń na dokonywanie połowów. W wyroku z dnia 7 września 2006 r. w sprawie C-166/05 Heger Rudi GmbH przeciwko Finanzamt Graz-Stadt TSUE stwierdził, że „W istocie, ponieważ prawa do dokonywania połowów mogą być wykonywane jedynie w związku z daną rzeką i na częściach tej rzeki wskazanych w zezwoleniach, sama rzeka stanowi konstytutywny element zezwoleń na dokonywanie połowów. A co się z tym wiąże także przeniesienia prawa do dokonywania połowów. W zakresie, w jakim świadczenie usług polega na cesji praw do korzystania z dobra takiego, jakim jest rzeka, nieruchomość ta stanowi centralny i nieodzowny element tego świadczenia. Ponadto miejsce, w którym położona jest nieruchomość, odpowiada miejscu ostatecznego skorzystania z usługi. Z powyższego wynika, iż istnieje wystarczająco bezpośredni związek pomiędzy cesją praw do dokonywania połowów a częściami rzeki, których te prawa dotyczą.”

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że najistotniejsze dla określenia czy dana usługa stanowi usługę związaną z nieruchomością jest ocena, czy usługa ta związana jest z konkretną, ściśle określoną nieruchomością. Za usługę związaną z nieruchomością należy, w ocenie wnioskującej, uznać tę usługę, dla której kluczowym elementem jest właśnie istnienie nieruchomości w konkretnym miejscu, z którą to nieruchomością usługa ta jest funkcjonalnie i technicznie związana. W przypadku Spółki nieruchomość, z którą ściśle związane są usługi jest skonkretyzowana. Przechodząc do analizy poszczególnych usług nabywanych przez Spółkę, należy wskazać, że usługi wylistowane w punktach 1 do 30 włącznie, spełniają przesłanki by uznać je za związane z nieruchomością - usługi te są bowiem ściśle związane z określonym terenem, gdzie aktualnie Spółka prowadzi badania i dokonuje robót wiertniczych. Maszyny i urządzenia wynajmowane czy też należące do Spółki wykorzystywane są w ściśle określonej lokalizacji, także nabywane przez Spółkę usługi są niejako konsumowane na terenie wiertni. Charakter całego przedsięwzięcia przemawia więc za tym, by większość usług nabywanych przez Spółkę uznać za związane z nieruchomością.


Poniżej Spółka przedstawia krótką charakterystykę i argumentację, przemawiającą za prawidłowością powyższego twierdzenia. W ocenie Wnioskującej za usługi związane z nieruchomością należ uznać:

  • usługi pracy żurawi i dźwigów. Usługa ta jest ściśle związana z nieruchomością. Praca żurawi i dźwigów wykonywana jest w ściśle określonej lokalizacji (nieruchomości);
  • wynajem hali namiotowej, wynajem urządzeń grzewczych, koszty ogrzewania oraz transportu hali i jej montażu na terenie wiertni (gdy z powodu niskich temperatur konieczne było ogrzewanie miejsc wierceń i nabycie ww. usług). Usługi te nabywane są w celu ogrzania i zabezpieczenia wiertni, nabyte usługi są zatem wykorzystywane i ściśle związane z konkretną nieruchomością;
  • usługa wynajmu rusztowań i ich transport oraz zabezpieczenie terenu wiertni. Usługi te są nabywane i wykorzystywane w określonej lokalizacji - terenie wiertni;
  • usługi ochrony obiektu (wiertni) przez wynajętą firmę ochroniarską. Ochroniarze świadczą usługi ochrony ściśle określonego obiektu;
  • zarządzanie usługą utylizacji, utylizacja odpadów, wywóz nieczystości z terenu wiertni. Usługa ta również jest wykonywana w odniesieniu do ściśle określonej nieruchomości;
  • usługi napraw maszyn wykorzystywanych podczas prac wiertniczych. Naprawa dotyczy tych maszyn, które wykorzystywane są do wykonywania odwiertów w konkretnym miejscu, zatem usługa napraw tych urządzeń także związana jest z nieruchomością. Nie ma przy tym znaczenia, że naprawy maszyn są dokonywane na terenie wiertni czy też poza nim (w warsztatach usługobiorców). W każdym bowiem przypadku usługi te wykorzystywane są w konkretnej nieruchomości - na terenie wiertni;
  • usługi polegające na wykonaniu próby obciążeniowej trawers (usługi służące do podnoszenia ciężkich i dużych elementów wiertnic oraz ich załadunku przed transportem). Ta usługa wykonywana jest fizycznie na terenie wiertni i dotyczy jej elementów, powinna być zatem potraktowana jako usługa związana z nieruchomością;
  • usługi sprzątania pomieszczeń biurowych, socjalnych i mieszkalnych na terenie wiertni. Usługi te są wykonywane w ściśle określonym miejscu, co uzasadnia ich związek z nieruchomością;
  • usługi konsultacji z koordynatorem logistycznym organizującym zakupy materiałów przeznaczonych do wykorzystania na wiertni i transportowanych na teren wiertni oraz kontakt z poddostawcami. Usługa ta dotyczy określonej nieruchomości;
  • usługa dostawy wody na teren wiertni. Zdaniem Spółki niezależnie od tego, czy dostawa odbywa się poprzez sieć wodociągową, do której podłączona jest wiertnia czy też w innej formie (np. poprzez dowóz cysterną wody na teren wiertni), usługę należy uznać za związaną z nieruchomością. Bowiem woda dostarczana jest do konkretnego miejsca, gdzie jest wykorzystywana;
  • usługi odśnieżania terenu wiertni, sypania piasku na terenie wiertni. Usługi są dokonywane na terenie ściśle określonej nieruchomości, należy je zakwalifikować jako związane z tą nieruchomością;
  • usługi związane z pracą zamiatarki ciągnikowej. Usługa ta jest w ocenie Wnioskującej bardzo podobna do poprzedniej i wykazuje związek z konkretnie określoną nieruchomością;
  • usługi wywozu wody z zalanej drogi, położonej na nieruchomości, gdzie wykonywane są prace - ścisły związek z konkretną nieruchomością;
  • wymiana szyb zespolonych w kabinie wiertnicy (urządzenia pracującego na wiertni). Usługa ta wykonywana jest na wiertni - urządzeniu stale pracującym w danej lokalizacji (nieruchomości);
  • usługa wypompowania paliwa z terenu wiertni. Usługa nabywana od wyspecjalizowanego podmiotu, wykonywana na terenie wiertni (konkretnej nieruchomości);
  • usługa najmu adresu dla oddziału. Spółka wynajmuje pomieszczenie biurowe, bez koniecznego zaplecza technicznego; obsługa wynajmowanego pomieszczenia ogranicza się do odbierania i przekazywania korespondencji. Usługa niewątpliwie związana z nieruchomością - Spółka wynajmuje lokal w konkretnej nieruchomości budynkowej;
  • usługa najmu przenośnych toalet (Toi-Toi), kontenerów biurowych i socjalnych. Urządzenia te są wykorzystywane na konkretnej nieruchomości, gdzie prowadzone są prace;
  • usługi dostawy i montażu materiałów instalacyjno-sanitarnych oraz centralnego ogrzewania w kontenerach biurowych i socjalnych. Usługa ściśle związana ze wskazaną wyżej usługą najmu tych kontenerów, dlatego w ocenie Spółki należy ją kwalifikować jako związaną z nieruchomością;
  • wynajem maszyn wykorzystywanych na wiertni i ich odbiór. Maszyny i urządzenia wykorzystywane do wykonywania prac w ściśle określonym miejscu (na wiertni), dlatego też należy je kwalifikować jako związane z nieruchomością;
  • usługi usuwania zanieczyszczeń z dróg dojazdowych do wiertni. Usługi dotyczą dróg - elementów ściśle i nierozerwalnie związanych z konkretną nieruchomością;
  • wynajem placu parkingowego na terenie wiertni. Usługi te związane są z korzystaniem z konkretnej nieruchomości - placu parkingu, należy zatem uznać, że są związane z nieruchomością; potwierdzenie tego twierdzenia można znaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2010 r., nr: ITPP2/443-172A/10/RS;
  • usługi w zakresie parkowania samochodów należących do Spółki. Usługi te związane są z korzystaniem z konkretnej nieruchomości - placu parkingu, należy zatem uznać, że są związane z nieruchomością; potwierdzenie tego twierdzenia można znaleźć m.in. w przytoczonej powyżej interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2010 r., nr: ITPP2/443-172A/10/RS;
  • usługi plandekowania mające na celu zabezpieczenie terenu wiertni i poszczególnych jej elementów. Usługa ta ma związek z zabezpieczeniem elementów stale wchodzących w skład wiertni na określonej nieruchomości;
  • wykonanie przyłącza wodociągowego wraz z ociepleniem. Przyłącze dokonywane jest na terenie określonej nieruchomości, powinno zatem być opodatkowane zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28e ustawy VAT;
  • wykonanie ogrodzenia. Ogrodzenie wykonywane jest na ściśle określonej nieruchomości;
  • naprawa zabezpieczeń bezpiecznikowych na wiertni. Usługa wykonywana przez specjalistów w ściśle określonej lokalizacji;
  • badanie wody, badanie ścieków pochodzących z wiertni. Spółka zobowiązana jest dokonywać badań wody i ścieków powstających podczas wykonywania prac, badane woda i ścieki pochodzą ze ściśle określonej nieruchomości. Zdaniem Spółki uzasadnia to opodatkowanie tej usługi zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28e ustawy VAT;
  • usługi dzierżawy butli technicznych oraz palet, usługa ich legalizacji. Butle i palety wykorzystywane są do prac wiertniczych i geologicznych na wiertni;
  • usługi mechanicznego czyszczenia podzespołów wiertni (usługi świadczone na wiertni). Określone osoby dokonują oczyszczania elementów wiertni, prace te wykonywane są na terenie wierceń, a zatem konkretnej nieruchomości;
  • usługi transportowe związane z dostawą towarów niezbędnych do funkcjonowania wiertni na teren wiertni także mogą być - w ocenie Spółki uznane za związane z nieruchomością. Transport dotyczy towarów wykorzystywanych na terenie wiertni (konkretnej nieruchomości) i dostarczanych właśnie tam. W ocenie Wnioskującej jest to argument przemawiający za tym, że należy ją uznać za związaną z nieruchomością.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki usługi wskazane w punktach 1 do 30 stanowią usługi związane z nieruchomością. Podatek VAT wykazany w fakturach od dostawców usług 1 do 30 będzie mógł zostać przez Spółkę odliczony - Spółka wykorzystuje bowiem nabywane usługi w celu świadczenia swoich, opodatkowanych podatkiem VAT badań geologicznych i prac wiertniczych.

W odniesieniu natomiast do usług wskazanych w punktach 31 do 33, należy uznać, iż nie są to usługi ściśle związane z nieruchomością, będą zatem podlegały opodatkowaniu w oparciu o zasadę ogólną wynikającą z treści art. 28b ustawy VAT, tj. miejscem ich opodatkowania będzie siedziba Spółki jako usługobiorcy - Niemcy. Zdaniem Wnioskującej nabywane przez Spółkę usługi najmu samochodów osobowych (pkt 31) oraz usługi napraw samochodów wynajmowanych lub należących do Spółki (pkt 32) nie wykazują żadnego związku z nieruchomością. Samochody wykorzystywane są w wykonywaniu pracy osób zatrudnionych na wiertni, jednak nie generuje to zdaniem Spółki tak istotnego związku z nieruchomością, aby usługi te traktować jako opodatkowane w oparciu o art. 28e ustawy VAT.

Także usługi księgowe nabywane przez Spółkę (pkt 33) nie stanowią usług związanych z nieruchomością - powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych - w kraju usługobiorcy. W przypadku tych usług (wskazanych w punktach 31 do 33), jeżeli ich dostawcy dokonają ich opodatkowania, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z dokumentujących te usługi faktur. Zastosowanie znajdzie wówczas art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT.


Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Powyższe regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Odnoszą powyższe do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, ww. przesłanki są spełnione. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce i nabywa (szeroko opisane powyżej) usługi związane z wykonywaniem przez nią opodatkowanych czynności na naszym terytorium (badań geologicznych oraz robót wiertniczych w zakresie poszukiwania ropy naftowej i gazu, tj. usług związanych z nieruchomością).

Ponadto zauważyć należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego nie tylko przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis art. 88 określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W zaistniałej sytuacji należy brać pod uwagę, iż Spółka nie posiada na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Zatem wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie będzie miało zastosowania (Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku ze spełnieniem przesłanek pozytywnych) w przypadku, gdy dostawcy usług na rzecz Wnioskodawcy zasadnie wykażą w wystawianych przez siebie fakturach podatek należny od sprzedaży. Będzie to wówczas, gdy przedmiotowe usługi będą opodatkowane na terytorium Polski, tj. miejscem ich świadczenia będzie terytorium naszego kraju jako miejsce położenia nieruchomości. W sytuacji natomiast stosowania zasady ogólnej dotyczącej miejsca świadczenia usług, miejscem świadczenia i opodatkowania usług wykonywanych na rzecz Spółki jest miejsce jej siedziby (terytorium Niemiec). W tym przypadku zastosowanie znajdzie przedmiotowy art. 88 ust. 3a pkt 2 w sytuacji nieuprawnionego wykazania podatku od towarów i usług na otrzymanych przez Spółkę fakturach.


Powyższe wynika z następujących przepisów:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w Rozdziale 3 Dział V ustawy.


Według art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.


Powyższy artykuł wprowadza w ustawie drugą definicję podatnika. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług.

Generalna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników została określona w art. 28b ust. 1 ustawy. W oparciu o ten przepis, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n (a od 1 stycznia 2013 r. – z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 i art. 28n).

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując m.in. szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług związanych m.in. z nieruchomościami. I tak zgodnie z art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Dla zakwalifikowania określonej usługi jako usługi związanej z nieruchomością konieczne jest, zgodnie z wytycznymi orzecznictwa unijnego, aby zarówno usługa, jak i nieruchomość były skonkretyzowane, a związek pomiędzy nimi wystarczająco bezpośredni. Art. 28e przyjmuje jako kryterium, nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia.

Zgodnie z art. 47 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość. Jego celem jest zapewnienie opodatkowania w rzeczywistym miejscu wykorzystania, przy zapewnieniu równych szans usługodawcom. Dotyczy to w równym stopniu dostaw pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, jak i usług na rzecz niepodatników, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nieruchomość jako pojęcie można odnaleźć nie tylko w odniesieniu do kwestii miejsca świadczenia usług. Fakt, iż nie ma jednoznacznej definicji nieruchomości w odniesieniu do zagadnień związanych z podatkiem VAT, nie oznacza jednak, że taka definicja w ogóle nie istnieje.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż nieruchomość można zdefiniować jako określoną część powierzchni ziemi, włącznie z budynkami mocno na niej stojącymi, dla których wytworzyć można tytuł i posiadanie. Budynki muszą być wykonane ze stałych konstrukcji przytwierdzonych lub zamocowanych w ziemi, nie mogą zostać łatwo zdemontowane lub przeniesione. Jeżeli obiekt jest częścią budynku i nie może zostać przeniesiony bez jego zniszczenia lub zmiany wprowadzonej w nieruchomości, obiekt ten również mieści się w definicji nieruchomości. To ta definicja, a nie prawo cywilne lub handlowe każdego państwa członkowskiego, ma decydujący charakter w ustalaniu, co kwalifikuje się jako nieruchomość. Pojęcia zdefiniowane dla celów prawa VAT UE muszą być stosowane w taki sam sposób w całości przepisów.

Każda usługa może być ostatecznie „związana” z nieruchomością, ale związek ten jest często niepewny i jeżeli każde świadczenie usług zostałoby objęte artykułem 47, byłoby to sprzeczne z intencją przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług. Tylko w przypadkach, gdy występuje wystarczająco bezpośredni związek, świadczenie usług może zostać uznane za związane z nieruchomością.

Aby taki związek mógł zostać uznany za wystarczająco bezpośredni, majątek musiałby być bezpośrednim przedmiotem świadczonej usługi.


Jeżeli nieruchomość jest istotną częścią, przez co staje się głównym i zasadniczym elementem świadczonych usług, usługi będą również związane z tą własnością.


W przypadku, gdy usługi świadczone na rzecz lub skierowane ku samej nieruchomości mają na celu prawne lub fizyczne zmiany tej nieruchomości, w każdym przypadku należy uznać ten fakt za bezpośrednio związany z nieruchomością.


Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej w złożonym wniosku, zdaniem tut. Organu, wymienione w punkcie 1-29 usługi należy uznać za usługi związane z nieruchomością. Należy bowiem zauważyć, iż:

  1. Usługi pracy żurawi i dźwigów są usługami ściśle związanymi z nieruchomością. Praca żurawi i dźwigów jest bowiem wykonywana w ściśle określonej lokalizacji (nieruchomości);
  2. Wynajem hali namiotowej, wynajem urządzeń grzewczych, koszty ogrzewania oraz transportu hali i jej montażu na terenie wiertni są usługami nabywanymi w celu ogrzania i zabezpieczenia wiertni, nabyte usługi są zatem wykorzystywane i ściśle związane z konkretną nieruchomością;
  3. Usługa wynajmu rusztowań i ich transport oraz zabezpieczenie terenu wiertni. Usługi te są nabywane i wykorzystywane w określonej lokalizacji - terenie wiertni;
  4. Usługi ochrony obiektu (wiertni) przez wynajętą firmę ochroniarską. Pracownicy ochrony świadczą usługi ochrony ściśle określonego obiektu;
  5. Zarządzanie usługą utylizacji, utylizacja odpadów, wywóz nieczystości z terenu wiertni. Usługa ta również jest wykonywana w odniesieniu do ściśle określonej nieruchomości;
  6. Usługi napraw maszyn wykorzystywanych podczas prac wiertniczych. Naprawa dotyczy tych maszyn, które wykorzystywane są do wykonywania odwiertów w konkretnym miejscu, zatem usługa napraw tych urządzeń także związana jest z nieruchomością. Nie zmienia powyższego, iż naprawy maszyn są dokonywane na terenie wiertni czy też poza nim (w warsztatach usługobiorców). W każdym bowiem przypadku usługi te wykorzystywane są w konkretnej nieruchomości - na terenie wiertni;
  7. Usługi polegające na wykonaniu próby obciążeniowej trawers (usługi służące do podnoszenia ciężkich i dużych elementów wiertnic oraz ich załadunku przed transportem). Ta usługa wykonywana jest fizycznie na terenie wiertni i dotyczy jej elementów, jest zatem potraktowana jako usługa związana z nieruchomością;
  8. Usługi sprzątania pomieszczeń biurowych, socjalnych i mieszkalnych na terenie wiertni. Usługi te są wykonywane w ściśle określonym miejscu, co uzasadnia ich związek z nieruchomością;
  9. Usługi konsultacji z koordynatorem logistycznym organizującym zakupy materiałów przeznaczonych do wykorzystania na wiertni i transportowanych na teren wiertni oraz kontakt z poddostawcami. Usługa ta jest świadczona na określonej nieruchomości;
  10. Usługa dostawy wody na teren wiertni. Niezależnie od tego, czy dostawa odbywa się poprzez sieć wodociągową, do której podłączona jest wiertnia czy też w innej formie (np. poprzez dowóz cysterną wody na teren wiertni) usługę należy uznać za związaną z nieruchomością. Bowiem woda dostarczana jest do konkretnego miejsca, gdzie jest wykorzystywana;
  11. Usługi odśnieżania terenu wiertni, sypania piasku na terenie wiertni. Usługi są dokonywane na terenie ściśle określonej nieruchomości, należy je zakwalifikować jako związane z tą nieruchomością;
  12. Usługi związane z pracą zamiatarki ciągnikowej. Usługa ta jest podobnie jako poprzednia wykazuje związek z konkretnie określoną nieruchomością;
  13. Usługi wywozu wody z zalanej drogi, położonej na nieruchomości, gdzie wykonywane są prace - ścisły związek z konkretną nieruchomością;
  14. Wymiana szyb zespolonych w kabinie wiertnicy (urządzenia pracującego na wiertni). Usługa ta wykonywana jest na wiertni - urządzeniu stale pracującym w danej lokalizacji (nieruchomości);
  15. Usługa wypompowania paliwa z terenu wiertni. Usługa nabywana od wyspecjalizowanego podmiotu, wykonywana na terenie wiertni (konkretnej nieruchomości);
  16. Usługa najmu adresu dla oddziału. Spółka wynajmuje pomieszczenie biurowe, bez koniecznego zaplecza technicznego; obsługa wynajmowanego pomieszczenia ogranicza się do odbierania i przekazywania korespondencji. Usługa niewątpliwie związana z nieruchomością - Spółka wynajmuje lokal w konkretnej nieruchomości budynkowej;
  17. Usługa najmu przenośnych toalet (Toi-Toi), kontenerów biurowych i socjalnych. Urządzenia te są wykorzystywane na konkretnej nieruchomości, gdzie prowadzone są prace;
  18. Usługi dostawy i montażu materiałów instalacyjno-sanitarnych oraz centralnego ogrzewania w kontenerach biurowych i socjalnych. Usługa ściśle związana z usługą najmu tych kontenerów, dlatego należy ją kwalifikować jako związaną z nieruchomością;
  19. Wynajem maszyn wykorzystywanych na wiertni i ich odbiór. Maszyny i urządzenia wykorzystywane do wykonywania prac w ściśle określonym miejscu (na wiertni), dlatego też należy je kwalifikować jako związane z nieruchomością;
  20. Usługi usuwania zanieczyszczeń z dróg dojazdowych do wiertni. Usługi dotyczą dróg - elementów ścisłe i nierozerwalnie związanych z konkretną nieruchomością;
  21. Wynajem placu parkingowego na terenie wiertni. Usługi te związane są z korzystaniem z konkretnej nieruchomości - placu parkingu, należy zatem uznać, że są związane z nieruchomością;
  22. Usługi w zakresie parkowania samochodów należących do Spółki. Usługi te związane są z korzystaniem z konkretnej nieruchomości - placu parkingu, należy zatem uznać, że są związane z nieruchomością;
  23. Usługi plandekowania mające na celu zabezpieczenie terenu wiertni i poszczególnych jej elementów. Usługa ta ma związek z zabezpieczeniem elementów stale wchodzących w skład wiertni na określonej nieruchomości;
  24. Wykonanie przyłącza wodociągowego wraz z ociepleniem. Przyłącze dokonywane jest na terenie określonej nieruchomości, powinno zatem być opodatkowane zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28e ustawy VAT;
  25. Wykonanie ogrodzenia. Ogrodzenie wykonywane jest na ściśle określonej nieruchomości;
  26. Naprawa zabezpieczeń bezpiecznikowych na wiertni. Usługa wykonywana przez specjalistów w ściśle określonej lokalizacji;
  27. Badanie wody, badanie ścieków pochodzących z wiertni. Spółka zobowiązana jest dokonywać badań wody i ścieków powstających podczas wykonywania prac, badane woda i ścieki pochodzą ze ściśle określonej nieruchomości;
  28. Usługi dzierżawy butli technicznych oraz palet, usługa ich legalizacji. Butle i palety wykorzystywane są do prac wiertniczych i geologicznych na wiertni;
  29. Usługi mechanicznego czyszczenia podzespołów wiertni. Usługi są świadczone na wiertni - określone osoby dokonują oczyszczania elementów wiertni, prace te wykonywane są na terenie wierceń, a zatem konkretnej nieruchomości.


Zatem w ww. przypadkach (pkt 1-29), podmioty wystawiające na rzecz Spółki faktury VAT z naliczonym w nim podatkiem, postępują prawidłowo z uwagi na fakt, iż przedmiotowe usługi należy uznać za usługi związane z nieruchomością, opodatkowane w miejscu jej położenia, tj. terytorium Polski. Ograniczenie, o którym mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 nie będzie miało zastosowania i Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej sytuacji.

Odnośnie natomiast ostatnich z opisanych usług (poz. 30), tj. usług transportowych przy dostawie towarów – zakup materiałów niezbędnych do funkcjonowania wiertni i ich transport na terenie wiertni stwierdzić należy, iż nie można ich uznać za usługi związane z nieruchomością.

Usługi związane z nieruchomością, w rozumieniu art. 47 Dyrektywy i art. 28e ustawy, są świadczone w miejscu, gdzie znajduje się nieruchomość. Jeżeli usługa jest związana z własnością, która nie jest nieruchomością, tj. z rzeczami ruchomymi, takimi jak samochody czy inne pojazdy transportowe, świadczenia takie nie są objęte wykładnią art. 28e ustawy.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi transportowe, biorąc pod uwagę ich charakter i specyfikę, nie mogą stanowić usług związanych z nieruchomością. Celem usługi transportowej towaru jest jego przemieszczenie z miejsca załadunku do miejsca docelowego, gdzie następuje jego rozładunek. Aby skutecznie realizować tego typu usługi należy posiadać środki transportu szeroko rozumiane, w zależności od rodzaju transportowanego towaru. Zatem usługa transportowa nie jest nakierowana w swojej istocie na fizyczną modyfikację nieruchomości. Uznanie, że pod pojęciem usług związanych z nieruchomością należy rozumieć również usługi transportowe towarów jest nieprawidłowe.

Usługi transportowe nie wprowadzają żadnych modyfikacji na danej nieruchomości, nie występuje też żaden bezpośredni związek tych usług z nieruchomością. Zatem nie można dla nich określać miejsca świadczenia jako miejsca położenia danej nieruchomości. Art. 28e zawiera szczególną regulację w stosunku do ogólnych przepisów, jednak nie powinien być stosowany tak szeroko, aby ogólne zasady przekształciły się w wyjątek.

Odnosząc powyższe do cytowanego przez Spółkę wyroku C-166/05 z dnia 7 września 2006 r. Heger Rudi GmbH przeciwko Finanzamt Graz-Stadt, w przypadku przedmiotowych usług nie można uznać, jak w opisanym w tym wyroku przeniesieniu w formie odpłatnej cesji prawa do zezwoleń na dokonywanie połowów, iż „ W istocie, ponieważ prawa do dokonywania połowów mogą być wykonywane jedynie w związku z daną rzeką i na częściach tej rzeki wskazanych w zezwoleniach, sama rzeka stanowi konstytutywny element zezwoleń na dokonywanie połowów”. To, że dotyczą one transportu towarów niezbędnych do funkcjonowania wiertni, nie oznacza, że mogą one być tylko świadczone tylko w związku z przedmiotową nieruchomością (wiertnią) oraz że „stanowi ona centralny i nieodzowny element tego świadczenia”. Jak wyżej stwierdzono, celem usługi transportowej towaru jest jego przemieszczenie z miejsca załadunku do miejsca docelowego, które może być dowolne. Uwzględniając powyższe, przedmiotowy wyrok nie będzie mieć zastosowania w zaistniałym przypadku.

Określając miejsce świadczenia dla usług transportowych świadczonych w tym przypadku na rzecz Wnioskodawcy należy powołać się na zasadę ogólną, wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy, bowiem dokonując analizy tego przepisu stwierdzić należy, że zawarte w nim wyłączenia nie będą miały zastosowania względem świadczonych usług transportowych.

Podobnie rzecz się będzie miała do usług wymienionych w punkcie 31-33, tj.

  • wynajem samochodów osobowych;
  • usługi napraw samochodów należących do spółki lub wynajmowanych;
  • usługi księgowe.


Przedmiotowe usługi nie wykazują bezpośredniego związku z nieruchomością.


Uwzględniając powyższe, w tej sytuacji (usług wymienionych w punkcie 30-33), w przypadku wykazania przez podmioty je świadczące w wystawianych na rzecz Spółki fakturach VAT podatku należnego, faktury te nie będą uprawniały Spółki do odliczenia podatku w nich zawartego. Jako usługi niezwiązane z nieruchomością, nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski (brak stosowania art. 28e ustawy), lecz w miejscu siedziby Wnioskodawcy (na podstawie art. 28b ustawy), a zatem będzie mieć zastosowanie cytowany art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.


Uwzględniając powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj