Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-689/09/HS
z 30 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-689/09/HS
Data
2009.09.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy biorąc pod uwagę treść art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wyniku podziału przez wydzielenie nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05 czerwca 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 30 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 31 lipca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osó b fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 lipca 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniach 23 i 31 lipca 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest firmą oferującą kompleksowe usługi budowlane - jest to główna działalność Spółki. Ponadto, Spółka prowadzi działalność związaną z wynajmem nieruchomości. Wnioskodawca jest również właścicielem hotelu.

W dniu 1 stycznia 2009r. Zarząd Spółki podjął uchwałę, mocą której wprowadził nowy schemat organizacyjny zakładający podział działalności przedsiębiorstwa Spółki na 4 (cztery) działy:

  • Dział Handlowy (Sklep),
  • Hotel,
  • Dział Budowlany,
  • Dział Nieruchomości.

Jednocześnie Zarząd uchwalił nowy regulamin organizacyjny Spółki, w którym szczegółowo określił zadania poszczególnych Działów.

Obecnie Spółka planuje wydzielić działalność związaną z najmem nieruchomości do nowej Spółki B, tj. dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (ustawa z 15 września 2000r., Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) poprzez wydzielenie do nowoutworzonej Spółki B majątku związanego z Działem Nieruchomości.

Do Działu Nieruchomości zostały przyporządkowane następujące nieruchomości:

  • samodzielny wolnostojący budynek o powierzchni użytkowej 598 m2 wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu o powierzchni 3.088 m2 - budynek przeznaczony jest na wynajem dla przedszkola, w tym zakresie została już podpisana umowa na najem tej nieruchomości począwszy od sierpnia 2009r.
  • dwa budynki biurowe o powierzchni 431 m2 oraz 1.148 m2 wraz z użytkowaniem wieczystym dwóch działek o powierzchni 2.692 m2 oraz 5.212 m2 - nieruchomości te stanowią wyremontowane obiekty biurowe klasy A. Obecnie Spółka ma już podpisane umowy najmu lokali znajdujących się w tych budynkach o łącznej powierzchni 519 m2 oraz jest w trakcie prowadzenia negocjacji z kolejnymi najemcami.
  • budynek niemieszkalny o powierzchni 74 m2, budynek niemieszkalny o powierzchni 51 m2 oraz budynek przemysłowy o powierzchni 299 m2 wraz z prawem użytkowania wieczystego działki o powierzchni 1.215 m2 - budynki te wykorzystywane są obecnie na cele magazynowe. Planowany jest wynajem tych powierzchni na cele magazynowe.

Spółka B wraz z przejmowanymi nieruchomościami przejmie również wszystkie wierzytelności i zobowiązania z nimi związane, stanie się też stroną zawartych umów najmu, dostawy mediów, umów dotyczących ochrony obiektów i utrzymania zieleni. Spółka B przejmie również pracowników przyporządkowanych w Spółce do Działu Nieruchomości, w szczególności zarządcę nieruchomości oraz dozorców, personel sprzątający i obsługę techniczną.

W Spółce pozostanie natomiast majątek i kadra związana z działalnością budowlaną skoncentrowana obecnie w Dziale Budowlanym, w szczególności maszyny i urządzenia budowlane oraz zatrudnieni robotnicy związani z działalnością budowlaną, umowy budowlane z kontrahentami, a także należności i zobowiązania związane z działalnością budowlaną. Po wydzieleniu, Spółka będzie również wynajmowała na własne potrzeby od Spółki B powierzchnię biurową ok. 600 m2 w budynku.

Poza wymienionymi powyżej nieruchomościami, w Spółce pozostaną również składniki majątkowe związane z prowadzonym hotelem. Z uwagi na nieco odmienny charakter działalności związanej z hotelem (działalność w zakresie turystyki) od działalności skoncentrowanej w Dziale Nieruchomości, Spółka zdecydowała, że hotel wraz z całym personelem zatrudnionym do obsługi tego hotelu pozostanie w Spółce i nie będzie wchodził w skład wydzielanego majątku.

W Spółce pozostanie również Dział Handlowy odpowiedzialny za prowadzenie sklepu z materiałami budowlanymi.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy biorąc pod uwagę treść art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wyniku podziału przez wydzielenie nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Powyższy przepis ma zastosowanie w sytuacji, w której przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że w analizowanej sytuacji zarówno majątek wydzielany do M. Bis, tj. Dział Nieruchomości, jak i majątek pozostający w Spółce, zdaniem wnioskodawcy, spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przepis art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania, a zatem w związku z podziałem nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie dotyczące wystąpienia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych na skutek podziału spółki przez wydzielenie. W zakresie drugiego z pytań tj. ustalenia czy majątek wydzielony oraz pozostały w spółce stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydano odrębną interpretację w dniu 28 września 2009r.

W wydanej interpretacji z dnia 28 września 2009r. Organ uznając stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe stwierdził, iż opisany we wniosku majątek wydzielany, jak i pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozstrzygnięcie takie skutkuje uznaniem, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez udziałowców. W odniesieniu do będących udziałowcami osób fizycznych dochód ten zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych. W tym względzie w stosunku do osób fizycznych mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Z powyższego wynika zatem, że powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału przez wydzielenie uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli majątek, o którym mowa nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o czym orzekł tut. Organ w przywołanej powyżej interpretacji z dnia 28 września 2009r., powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie będzie miał zatem zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w konsekwencji czego podział będzie skutkował powstaniem dochodu dla wspólników, którzy nabędą udziały w nowej spółce. Dochód ten na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowany będzie 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawcy uznaje się zatem za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj