Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-549/09/AK
z 31 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-549/09/AK
Data
2009.07.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
przekształcanie
przychód z kapitału pieniężnego
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział w zyskach osób prawnych
zysk niepodzielony


Istota interpretacji
Czy pojęcie niepodzielnych zysków określone w art. 24 ust. 5 pkt 8 updof obejmuje również zysk osiągnięty przez Spółkę w roku, w którym następuje przekształcenie?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 20 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową oraz wynikającej z tego zdarzenia:

  • konieczności opodatkowania zgromadzonego na kapitale zapasowym niepodzielonego zysku z lat ubiegłych - jest prawidłowe,
  • braku konieczności opodatkowania zgromadzonego na kapitale zapasowym zysku osiągniętego w roku, w którym nastąpi przekształcenie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową w przypadku, gdy kapitał zapasowy spółki z o.o. tworzą zarówno niepodzielone zyski z lat ubiegłych, jak również zysk wypracowany w roku, w którym ma nastąpić przekształcenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest udziałowcem w z spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka"). Część zysków generowanych przez Spółkę w poprzednich latach nie była wypłacana w formie dywidendy, lecz powiększała jej kapitał zapasowy. W bieżącym roku obrotowym Spółka również wypracowuje zyski.

W trakcie trwania roku podatkowego wnioskodawca rozważa przekształcenie Spółki w spółkę komandytową (dalej: „SK") zgodnie z art. 551-570 i 575-576 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.; dalej: „KSH"). W bilansie przekształceniowym, sporządzonym zgodnie z wymogami art. 558 KSH znajdzie się m.in. kapitał zapasowy, na który składają się niewypłacone wspólnikom zyski z lat ubiegłych oraz zysk wypracowany w bieżącym roku obrotowym. Przed przekształceniem Spółki w SK nie zostanie podjęta uchwała wspólników Spółki o podziale zysku. Rokiem obrotowym wnioskodawcy jest rok kalendarzowy i taki sam rok obrotowy określony zostanie w umowie SK.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie będą konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawionego zdarzenia przyszłego...

Zdaniem wnioskodawcy, opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie wartość kapitału zapasowego Spółki, na który składają się niepodzielone pomiędzy udziałowców zyski z lat ubiegłych przekształcanej spółki.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów wymienia w art. 10 ust. 1 pkt 7 m.in. kapitały pieniężne. Do przychodów z tego źródła zalicza się zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Do tej kategorii przychodów art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy nakazuje zaliczać wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się w tym przypadku na dzień przekształcenia.

W ocenie wnioskodawcy pojęcie „niepodzielonych zysków” nie zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zdefiniowane normatywnie. Zdaniem wnioskodawcy w celu ustalenia jego znaczenia należy w tej sytuacji odwołać się do przepisów regulujących podział zysków osób prawnych, w analizowanym przypadku do uregulowań KSH odnoszących się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 191 § 1 KSH, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 (który w analizowanym przypadku nie ma zastosowania). Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe ( art. 192 KSH).

Art. 556 pkt 1 KSH wymaga do przekształcenia spółki sporządzenia planu przekształcenia wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta. Jednym z ww. załączników, zgodnie z art. 558 § 2 pkt 4 KSH jest sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe. Uregulowania te wskazują, iż sprawozdanie finansowe sporządzane dla celów przekształcenia, w odróżnieniu od sprawozdania rocznego nie stanowi na gruncie KSH podstawy dla dokonywania podziału zysku pomiędzy wspólników.

Jak wynika z przytoczonego uregulowania art. 192 KSH, przeznaczony do podziału zysk wynikać musi ze sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. Rokiem obrotowym jest w myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Ustawa o rachunkowości wymaga, by na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej zamknięte zostały księgi podmiotu przekształcanego (art. 12 ust. 2 pkt 3). Tym samym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obowiązkowe jest również sporządzenie sprawozdania finansowego. Nie powoduje to jednak zdaniem wnioskodawcy zmiany roku obrotowego dla podmiotu przekształconego. Ponadto obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przekształcanej spoczywać będzie na powstałej z dniem wpisu przekształcenia do rejestru spółce przekształconej. Spółka powstała w wyniku przekształcenia na zakończenie roku obrotowego zobowiązana będzie sporządzić swoje sprawozdanie finansowe za cały rok obrotowy, obejmujący również okres przed przekształceniem. Powyższe wnioski wynikają w ocenie wnioskodawcy z obowiązującej zarówno na gruncie prawa handlowego, jak i podatkowego zasady podmiotowej i przedmiotowej kontynuacji bytu spółki przekształcanej. Zgodnie z postanowieniami art. 552 KSH, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Spółce przekształconej przysługują ponadto wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1 KSH). W zakresie praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego sukcesję taką ustanawia art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej. Z uregulowań przytoczonych przepisów wynika, iż spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu, rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację spółki przekształconej, w zmienionej formie prawnej.

Na potwierdzenie swoje stanowiska wnioskodawca powołuje interpretacje organów podatkowych. Tytułem przykładu wskazał pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 kwietnia 2008r., znak IBPB1/415-101/08/KB/KAN-1065/02/08, w którym stwierdzono, iż „...mając na uwadze cytowane wyżej przepisy dot. sukcesji podatkowej związanej z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną a zwłaszcza fakt, iż w takim przypadku nie mamy do czynienia z likwidacją jednej i rozpoczęciem działalności przez nowopowstałą spółkę a jedynie ze zmianą formy prawnej i kontynuowaniem dotychczas prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w powiązaniu z powołanym § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów stwierdzić należy, iż zmiany formy prowadzenia ewidencji z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów można dokonać wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego tj. z dniem 1 stycznia pod warunkiem spełniania innych przesłanek określonych w art. 24a ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.” Organ potwierdził tym samym, iż dzień wpisu do rejestru nie stanowi dla spółki przekształconej początku nowego roku podatkowego, nie jest to zatem również początek nowego roku obrotowego takiej spółki.

Również Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach w piśmie z dnia 26 stycznia 2006r., znak OG-005/188/PDI-423/23-2/2005 zajął stanowisko, zgodnie z którym „zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i Ordynacji podatkowej, na następcy prawnym ciąży obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego spółki przekształcanej, na podstawie którego ustalany jest dochód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/straty CIT-8 do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia ma obowiązek otwarcia i prowadzenia ksiąg handlowych do końca roku obrotowego.”

Podobnie w odniesieniu do przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową wypowiedział się Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z dnia 03 marca 2006r., znak 1472/ROP1/423-14-71/06/JL, stwierdzając, iż „...fakt przekształcenia nie oznacza rozpoczęcia po raz pierwszy działalności tylko zmianę formy prawnej. Inaczej jest w sytuacji, gdy podatnik podejmuje po raz pierwszy działalność, w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybiera rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Wówczas pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Jednakże w przypadku Spółki, co także zostało potwierdzone we wniosku, przekształcenie jej formy ustrojowej nie powinno być interpretowane jako okoliczność, w której podatnik po raz pierwszy podejmuje działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego. W przedmiotowej sprawie zatem, pierwszy rok podatkowy po zmianie formy prawnej będzie trwał od 1 grudnia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r., ponieważ w wyniku przekształcenia nie nastąpiła likwidacja działalności a rok obrotowy musi być zawsze zgodny z przyjętym przez podatnika rokiem podatkowym. Wyjątkiem od tej zasady będzie rozpoczęcie działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego, co jednak nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.”

W świetle powyższego, wykazany w sprawozdaniu finansowym spółki przekształcanej zysk osiągnięty w roku obrotowym, w którym nastąpi przekształcenie nie może być uznany za „zysk wynikający z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczony do podziału”, a tym samym nie podlega on podziałowi. Nie może on w konsekwencji zdaniem wnioskodawcy mieścić się w kategorii „zysku niepodzielonego" w rozumieniu prawa handlowego, ten bowiem obejmuje jedynie zyski podlegające podziałowi pomiędzy wspólników, jednak nie wypłacone, a zatrzymane w spółce. Potwierdzeniem takiej interpretacji jest w ocenie wnioskodawcy fakt, iż na gruncie KSH sformułowanie „niepodzielone zyski” odnosi się jedynie do zatrzymanych zysków z lat ubiegłych (art. 192 oraz art. 348 KSH).

Odnosząc powyższe do analizowanego zdarzenia przyszłego, zdaniem wnioskodawcy wyrażenie „wartość niepodzielonych zysków” użyte w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumieć należy jako wartość podlegających podziałowi, lecz zatrzymanych w spółce zysków osiągniętych w poprzednich latach obrotowych, wykazanych w sprawozdaniu finansowym przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pojęcie to nie obejmuje w konsekwencji zysku osiągniętego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w roku, w którym następuje przekształcenie.

Reasumując, w ocenie wnioskodawcy przez „niepodzielone zyski”, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumieć należy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyski, które:

  1. wygenerowane zostały w poprzednich latach obrachunkowych, a tym samym spełniały przesłanki podziału pomiędzy wspólników oraz jednocześnie,
  2. zostały zatrzymane w spółce, tj. nie zostały wypłacone udziałowcom ani nie zostały przeznaczone na pokrycie strat.

W przedstawionym przez wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie będzie spełniony pierwszy z ww. warunków - zysk wypracowany będzie nie po zakończeniu roku obrotowego, lecz w jego trakcie. Ponieważ zatem zysk nie będzie podlegał podziałowi w myśl uregulowań KSH, nie można stwierdzić jego przeznaczenia, a w konsekwencji nie można określić go jako „zysk niepodzielony”.

Przyjęcie odmiennej interpretacji stanowiłoby zdaniem wnioskodawcy rozszerzającą wykładnię przepisów prawa podatkowego, naruszającą konstytucyjną zasadę wyłączności ustawowej w sprawach podatkowych. Jak wyraził to Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z dnia 11 grudnia 2008r. sygn. I FSK 1447/07, brak pewności prawa podatkowego w aspekcie nieprecyzyjnego określenia przez prawodawcę elementów obowiązku podatkowego ciążącego na podatniku, pozostaje w niezgodzie z zasadą państwa prawnego. Za sprzeczne zatem z zasadami demokratycznego państwa prawa uznać należałoby przerzucanie na podatnika odpowiedzialności (w postaci przypisu obciążeń podatkowych) za niejednoznaczne określenie przez ustawodawcą przedmiotu podatku, w okolicznościach, w których nie można podatnikowi zarzucić oczywiście błędnej wykładni prawa.

W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy zysk osiągnięty przez Spółkę w roku, w którym następuje przekształcenie nie będzie stanowił przychodu wspólników przekształconej SK z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę komandytową.

Z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia) co oznacza, iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością staje się majątkiem przekształconej spółki komandytowej.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ustawodawca w źródłach przychodów wymienia kapitały pieniężne, a w art. 17 ust. 1 ww. ustawy wymienia te przychody.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych m.in. są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wynosi 19% dochodów (przychodów).

Spółka komandytowa będzie zobowiązana, jako płatnik do poboru tego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Stosownie bowiem do art. 41 ust. 4c ww. ustawy Spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8.

Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że wartość niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki z o.o. a zatem zarówno z lat ubiegłych, zgromadzonych na kapitale zapasowym jak i wartość zysku osiągniętego przez spółkę z o.o. w roku, w którym następuje przekształcenie będzie podlegała opodatkowaniu, jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zauważyć bowiem należy, że z literalnego brzmienia art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika aby ustawodawca uzależniał opodatkowanie wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe od tego, czy zyski te zostały wypracowane przez spółkę przekształcaną w roku bieżącym czy w latach poprzednich. Wnioski te wywodzi wnioskodawca z uregulowań przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), a nie z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gdyby ustawodawca miał na celu wyłączenie z opodatkowania wartości niepodzielonych zysków spółki kapitałowej z roku, w którym następuje przekształcenie jej w spółkę osobową uczyniłby to wprost w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast brak takiego uregulowania oznacza, że opodatkowaniu podlega wartość niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej, niezależnie od tego kiedy zyski takie zostały wypracowane – czy w latach poprzednich czy w roku, w którym ma miejsce przekształcenie. Jedyny warunek to brak ich wcześniejszego podzielenia, które zadysponowałoby tym zyskiem w odmienny sposób. Zatem pod pojęciem „niepodzielonych zysków”, użytym w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć zarówno zyski spółki kapitałowej wypracowane w latach poprzednich i zgromadzone na kapitale zapasowym, jak również zyski wypracowane w roku przekształcenia, niezależnie od tego czy przekształcenia dokonywane jest w trakcie roku obrotowego czy po jego zakończeniu.

Niezależnie od powyższego tut. organ zgadza się z twierdzeniem, że przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu, rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację spółki przekształconej w zmienionej formie prawnej. Nie oznacza to jednak, że zysk spółki z o.o., osiągnięty w roku, w którym następuje przekształcenie staje się zyskiem spółki komandytowej. Spółka komandytowa w przypadku wypłacenia tego zysku wspólnikom nie wypłaci im wszakże swojego wypracowanego zysku z działalności gospodarczej, tylko zysk wypracowany przez sp. z o.o., który będzie udziałem w zysku osoby prawnej. Fakt, że spółka osobowa po przekształceniu dysponuje niepodzielonymi zyskami spółki z o.o. wykorzystując je dla celów prowadzonej działalności gospodarczej nie zmienia stanu rzeczy, że jest to dochód (przychód) wypracowany przez spółkę z o.o. a więc dochód (przychód) z tytułu udziału w spółce z o.o.

Na koniec zauważyć wreszcie należy, że dokonując wykładni spornego przepisu nie należy tracić z oczu jaki był cel nowelizacji wprowadzającej art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca zapisem art. 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy rozstrzygnął ostatecznie kwestię będącego przedmiotem sporów między podatnikami a organami podatkowymi sposobu opodatkowania dochodów wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz nie wypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia za to przekazywanych do spółek osobowych, które ów zysk mogły przeznaczyć do wykorzystania. Wprowadzając zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, nie czyniąc przy tym żadnego zróżnicowania między tymi zyskami z uwagi na datę ich osiągnięcia.

Tym samym na dzień przekształcenia u wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie zobowiązanie podatkowe w związku z przekazaniem do spółki komandytowej niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej z lat ubiegłych oraz zysku osiągniętego w roku, w którym następuje przekształcenie. Stanowisko wnioskodawcy należało więc uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej zysku wypracowanego w roku bieżącym a za prawidłowe w części dotyczącej zysku z lat ubiegłych.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach w odmiennych stanach faktycznych i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj