Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-658/09-4/JB
z 13 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-658/09-4/JB
Data
2009.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
zbycie nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca koszty budowy tego domu powstałe w działalności gospodarczej może rozliczyć (przedstawić) Urzędowi Skarbowemu, żeby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego? Jak miałoby to wyglądać w dokumentacji prawnie i technicznie? Czy Wnioskodawca może rozliczyć koszty budowy domu w działalności gospodarczej i przedstawić Urzędowi Skarbowemu poniesione wydatki ze sprzedaży domu w 2007 r., kiedy jeszcze nie prowadził działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 561 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2009 r. (data wpływu 07.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w grudniu 2007 r. sprzedał wraz z małżonką nowowybudowany dom w stanie surowym. W Urzędzie Skarbowym złożył oświadczenie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup-budowę nieruchomości w ciągu 2 lat.

W związku z powyższym małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego. Wnioskodawca wskazuje, iż dom powstał przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Od 1 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca otworzył działalność gospodarczą pod nazwą: budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawca wybudował 4 domy jednorodzinne w stanie surowym. Jeden z nich znalazł nabywcę w 2008 r., pozostały do sprzedaży jeszcze 3 domy.

Wątpliwości Wnioskodawcy nasuwają się w związku z decyzją wycofania z działalności jednego z domów na własne cele mieszkaniowe i wykazania wydatków poczynionych na jego budowę, aby móc skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

W związku z wezwaniem z dnia 30.10.2009 r. Nr IPPB1/415-658/09-2/JB Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek w terminie informując, iż działkę gruntu, na której wybudował a następnie sprzedał dom w stanie surowym nabył 30 września 2005 r., a zbyty dom wybudowany został na działce stanowiącej własność strony. Ponadto Wnioskodawca uzupełnił własne stanowisko.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca koszty budowy tego domu powstałe w działalności gospodarczej może rozliczyć (przedstawić) Urzędowi Skarbowemu, żeby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego...
  2. Jak miałoby to wyglądać w dokumentacji prawnie i technicznie...
  3. Czy Wnioskodawca może rozliczyć koszty budowy domu w działalności gospodarczej i przedstawić Urzędowi Skarbowemu poniesione wydatki ze sprzedaży domu w 2007 r., kiedy jeszcze nie prowadził działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy skoro będzie mieszkał w domu, który wybudował w działalności gospodarczej i prawo tego stronie nie zabrania to i koszty budowy Urząd Skarbowy będzie honorował mimo, że na fakturach będzie obok nazwiska Wnioskodawcy widniała pieczątka firmowa: Budowa i Sprzedaż Budynków Mieszkalnych...

Strona zaznacza, iż prawnie jest właścicielem nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Pozwolenia na budowę wydane były na Jego imię i nazwisko. Przepisy prawa podatkowego dopuszczają możliwość przekazania osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą towarów należących do przedsiębiorstwa na cele osobiste. Zasady opodatkowania przekazania majątku firmy na potrzeby osobiste właściciela uregulowane są w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Według Wnioskodawcy nie istnieją żadne przeszkody prawne do przekazania nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

Ponadto, w opinii Wnioskodawcy, technicznie przekazanie nieruchomości na własne cele mieszkaniowe jest możliwe, bowiem znany jest koszt wytworzenia tego budynku. Koszt wytworzenia dotyczący 2008 r. wykazany był w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2008 r. jako produkcja w toku. Z dniem przekazania na cele osobiste Wnioskodawca dokonuje więc korekty wartości remanentu początkowego 2009 r. ze znakiem minus. Koszt wytworzenia dotyczący 2009 r. wykazany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, również koryguję ze znakiem minus w odpowiedniej kolumnie księgi. Wartość kosztów wytworzenia budynku mieszkalnego przekazanego na cele osobiste, stanowiąca sumę wydatków poniesionych na budowę, udokumentowanych fakturami i rachunkami, pomniejszona o kwoty podatku od towarów i usług, od których przysługiwało Wnioskodawcy odliczenie podatku VAT, stanowi zdaniem Wnioskodawcy wydatek na własne cele mieszkaniowe uprawniający do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień sprzedaży nieruchomości tj. 04.12.2007 r. Księgowość podatkowa prowadzona jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W celu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów stosowana jest metoda ewidencjonowania kosztów tzw. metoda memoriałowa. Koszty bezpośrednie związane z budową tego domu, poniesione w 2008 roku, na dzień 31.12.2008 r. zostały wykazane w spisie z natury jako produkcja w toku. Ponieważ Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, przysługiwało mu odliczenie VAT od poniesionych nakładów, dlatego też nakłady ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kwotach netto.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

Stosownie do treści 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Podkreślić należy, że katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy ma charakter zamknięty.

W myśl art. 21 ust. 2 przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne,

Powyższy przepis wskazuje, iż ze zwolnienia przedmiotowego skorzystać można tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi działalności w zakresie budowy i sprzedaży budynków i lokali oraz sprzedaży gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca sprzedał w grudniu 2007 r. przed upływem pięciu lat dom mieszkalny i złożył wraz z małżonką oświadczenie, iż w ciągu 2 lat wydatkuje uzyskane z tego tytułu środki pieniężne na zakup-budowę nieruchomości. Wnioskodawca od 01.08.2007 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i sprzedaży budynków mieszkalnych, a jeden z czterech wybudowanych budynków w ramach tej działalności zamierza przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe aby móc w ten sposób skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Mając na uwadze powyższe nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wydatki poczynione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona może przedstawić jako wydatki poczynione na własne potrzeby mieszkaniowe. Skoro Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i sprzedaży budynków mieszkalnych, to mając na uwadze treść art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż nie można uznać w rozpatrywanej sprawie, że Wnioskodawca wydatkował środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w 2007 r. na cele mieszkaniowe. Koszty budowy domu realizowanego w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie mogą być uznane za wydatki poczynione na cele, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego odpowiedź na pytanie drugie i trzecie zawarte we wniosku stała się bezprzedmiotowa.

Jednocześnie należy również wskazać, iż przywoływany we wniosku przez Wnioskodawcę przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który obowiązywał do 31 grudnia 2006 r., a zwalniał z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) – w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj