Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-806/09-4/AG
z 11 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-806/09-4/AG
Data
2009.08.11


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochód
nieruchomości
spółka osobowa
sprzedaż
wartość początkowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
1. Czy wniesienie przez Wnioskodawczynię nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawczyni jako osoby fizycznej przychodu podatkowego?
2. W jaki sposób należy ustalić wartość początkową nieruchomości wnoszonej przez Wnioskodawczynię w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych (w części przypadającej na Wnioskodawczynię)?
3. W jaki sposób należy ustalić dochód Wnioskodawczyni w przypadku sprzedaży nieruchomości wniesionej uprzednio do spółki osobowej przez Wnioskodawczynię?



Wniosek ORD-IN 450 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna zamierza przystąpić do spółki osobowej, przy czym spółka osobowa będzie działała w formie spółki jawnej bądź komandytowej. Poza Wnioskodawczynią, wspólnikiem/wspólnikami spółki osobowej będzie inna osoba fizyczna oraz/lub osoba prawna. Wkład Wnioskodawczyni do spółki osobowej będzie polegał na przeniesieniu własności nieruchomości, której jest właścicielką.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje przedmiotową nieruchomość (uzyskiwane dochody są zaliczane do dochodów z działalności gospodarczej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem do spółki osobowej.

W jaki sposób należy ustalić dochód Wnioskodawczyni w przypadku sprzedaży nieruchomości wniesionej uprzednio do spółki osobowej przez Wnioskodawczynię...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przez spółkę osobową Wnioskodawczyni powinna ustalić, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody i koszty uzyskania przychodów i uwzględnić przy ustalaniu swojego dochodu proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku, przy czym:

  • wartość przychodów powinna być ustalona w kwocie odpowiadającej cenie sprzedaży nieruchomości,
  • koszty uzyskania przychodów powinny być ustalone jako wartość początkowa nieruchomości pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.


Spółka osobowa, do której wniesiony zostanie wkład niepieniężny w postaci nieruchomości nie będzie podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami będą jedynie poszczególni jej wspólnicy. Zgodnie z powyższą zasadą do wspólników spółek osobowych należy stosować przepisy podatkowe właściwe dla ich statusu prawnego, a zatem w odniesieniu do Wnioskodawczyni jako osoby fizycznej, dochód ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę osobową powinien zostać określony na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej UPDOF).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 UPDOF, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika będącego osobą fizyczną określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zgodnie z art. 8 ust. 2 UPDOF, zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

W myśl art. 14 ust. 1 UPDOF, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przy czym, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 UPDOF, przychodem z działalności gospodarczej jest również przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
      - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

W przypadku sprzedaży nieruchomości przez spółkę osobową, kosztem uzyskania przychodu z tej transakcji dla Wnioskodawczyni powinna być wartość początkowa nieruchomości ustalona na moment wniesienia jej do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, przypisana Wnioskodawczyni proporcjonalnie do Jej udziału w zyskach w spółce osobowej. Należy zwrócić uwagę, iż przyjęcie odmiennego sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu, który nie korespondowałby z wartością początkową nieruchomości ustalaną dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych, skutkowałoby rozbieżnością w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu całkowitej amortyzacji w ramach użytkowania nieruchomości, a kosztem uzyskania przychodu przy jej sprzedaży.

W związku z powyższym, w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przez spółkę osobową dochód stanowiący podstawę opodatkowania, w części przypadającej na Wnioskodawczynię, powinien zostać określony jako różnica pomiędzy przychodem równym cenie sprzedaży nieruchomości, a kosztem uzyskania przychodu stanowiącym wartość początkową nieruchomości pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Zarówno przychód jak i koszt uzyskania przychodu powinien być przypisany Wnioskodawczyni proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku w spółce osobowej.

Wnioskodawczyni podała, iż prawidłowość zaprezentowanego stanowiska potwierdzają liczne postanowienia organów podatkowych, np.: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 marca 2009 r. nr IBPBI/1/415-192/09/ZK, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2009 r., nr IPPB1/415-1375/08-5/EC, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 kwietnia 2009 r. nr ILPB1/415W-14/09-2/AP, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2009 r. nr IPPB1/415-594/08-3/EC, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2008 r. nr lPPB1/415-1168/08-2/AG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. opodatkowania wniesienia aportu do spółki osobowej oraz ustalenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki osobowej) wniosek rozstrzygnięto interpretacjami indywidualnymi z dnia 11 sierpnia 2009 r. o nr ILPB1/415-806/09-2/AG oraz ILPB1/415-806/09-3/AG.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj