Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-70/09-2/MK
z 14 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-70/09-2/MK
Data
2009.04.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
nieruchomości
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Czy w opisanym stanie faktycznym będzie miało miejsce zwolnienie z podatku dochodowego w całości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat od daty nabycia nieruchomości?
Czy do części adaptowanej z poddasza 35,70 m2 mogliśmy skorzystać z ulgi meldunkowej, Czy zapłacić podatek dochodowy wg stawki 19%?



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2009 r. (data wpływu 21 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 listopada 1993 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła lokal mieszkalny składający się z 7 pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej 90,36 m2 wraz z udziałem we wspólnych częściach budynku wynoszącym 2/10 w budynku czterorodzinnym. Dnia (…) października 1999 r. decyzją starosty właściciele otrzymali pozwolenie na adaptację pomieszczeń poddasza na mieszkanie, a w 2002 r. w lipcu otrzymali pozwolenie na dodatkowe adaptacje zgodnie z nowym projektem budowlanym. W dniu (…) października 2004 r. po zakończeniu budowy uzyskano pozwolenie na użytkowanie nowych pomieszczeń mieszkalnych. Tym samym powiększyła się powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego o 35,70 m2. W lokalu tym Wnioskodawczyni wraz z mężem byli zameldowani od 1995 r. i mieszkali do 25 lipca 2008 r. Zgodnie z podpisaną przedwstępną umową sprzedaży ww. nieruchomości Właściciele musieli się z niej wymeldować do 31 lipca 2008 r.


Podczas kompletowania dokumentów do sprzedaży przedmiotowego mieszkania okazało się, że zwiększając powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego zwiększył się udział w częściach wspólnych budynku.

Powyższe zostało uregulowane umową ustanowienia odrębnej własności lokalu, wyodrębnienia pomieszczeń w celu ich przyłączenia do lokali i zniesienia współwłasności oraz zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej – akt notarialny z dnia 25 września 2008 r.

W dniu (…) października 2008 r. aktem notarialnym ww. nieruchomość została sprzedana.

Natomiast w dniu (…) października 2008 r. Zainteresowana oraz Jej mąż złożyli w urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do ulgi meldunkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanym stanie faktycznym będzie miało miejsce zwolnienie z podatku dochodowego w całości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat od daty nabycia nieruchomości...

Czy do części adaptowanej z poddasza (35,70 m2) Sprzedający mogli skorzystać z ulgi meldunkowej, czy zapłacić podatek dochodowy wg stawki 19%...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany ze zbycia ww. nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od daty nabycia nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.


W związku z powyższym w niniejszej sprawie decydujące znaczenie odnośnie ewentualnego opodatkowania sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie miał moment jej nabycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1993 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem nabyła lokal mieszkalny o łącznej powierzchni 90,36 m2. Następnie decyzjami z 1999 r. i 2002 r. Właściciele otrzymali pozwolenie na adaptację poddasza na mieszkanie. W rezultacie w 2004 r. otrzymali pozwolenie na użytkowanie nowych pomieszczeń mieszkalnych o powierzchni 35,70 m2. W następstwie powyższego zwiększeniu uległ przypadający do lokalu mieszkalnego udział w częściach wspólnych budynku. Tym samym w związku z planowaną w 2008 r. sprzedażą ww. nieruchomości niezbędne okazało się ustanowienie odrębnej własności lokalu, wyodrębnienia pomieszczeń w celu ich przyłączenia do lokali, zniesienia współwłasności oraz zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Ponadto od 1995 r. do 31 lipca 2008 r. Właściciele byli zameldowani ww. nieruchomości, natomiast w październiku 2008 r. dokonali jej sprzedaży.

Zatem w odniesieniu do lokalu mieszkalnego o powierzchni 90,36 m2 nabytego w 1993 r. stwierdzić należy, iż pięcioletni termin, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, upłynął z końcem 1998 r. W związku z powyższym kwota uzyskana ze sprzedaży w 2008 r. przedmiotowej nieruchomości nabytej w 1993 r. nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof, tym sam nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Natomiast w odniesieniu do części lokalu mieszkalnego o powierzchni 35,70 m2 powstałej w następstwie adaptacji części wspólnych budynku (pomieszczeń poddasza), a następnie przyłączenia jej w 2008 r. do nieruchomości nabytej w 1993 r. stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwana dalej k.c., własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Stosownie do treści art. 196 § 1 k.c. współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 210 zd. 1 k.c. każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo żądania zniesienia współwłasności. Co do zasady zgodnie z art. 211 k.c. zniesienie współwłasności może nastąpić m.in. przez podział rzeczy wspólnej.

Za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, która przypadła danej osobie w wyniku podziału rzeczy wspólnej, należy przyjąć datę jej nabycia na współwłasność, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku jej podziału mieści się w udziale, jaki danej osobie przysługiwał w majątku wspólnym.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię nieruchomości przekracza Jej udział w majątku wspólnym, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza Jej udział w majątku wspólnym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano jego podziału.

Z treści wniosku wynika, że w następstwie zawartej w 2008 r. umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, wyodrębnienia pomieszczeń w celu ich przyłączenia do lokali, zniesienia współwłasności oraz zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej - zwiększeniu o 35,70 m2 uległa powierzchni użytkowa lokalu mieszkalnego nabytego w 1993 r. Konsekwencją powyższego było również zwiększenie przypadającego do ww. lokalu udziału w częściach wspólnych budynku.

Stwierdzić zatem należy, że nabycie przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego w części jaka przypadła Jej w wyniku zawarcia ww. umowy i nie przekroczyła udziału jaki przysługiwał Zainteresowanej w majątku wspólnym należy przyjąć datę jego nabycia na współwłasność (tj. rok 1993). W konsekwencji sprzedaż tej części nieruchomości z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, nie będzie stanowiła źródła przychodu.

Natomiast do opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości w części, która przekracza udział Wnioskodawczyni w majątku wspólnym, nabytej w 2008 r., w związku z treścią powołanego uprzednio przepisu przejściowego, mają zastosowanie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 updof, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 updof, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.


Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 updof, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    - jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Należy jednak zaznaczyć, iż w dniu 9 kwietnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361). Zgodnie z § 1 pkt 2 ww. rozporządzenia termin do złożenia oświadczenia dla podatników, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2008 r. został wydłużony do dnia 30 kwietnia 2009 r.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że sprzedaż lokalu mieszkalnego o powierzchni 90,36 m2 nabytego w 1993 r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof.

Analogicznie kształtuje się sytuacja w odniesieniu do odpłatnego zbycia części ww. mieszkania powstałej w wyniku adaptacji poddasza, jaka przypadła Wnioskodawczyni w wyniku zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, wyodrębnienia pomieszczeń w celu ich przyłączenia do lokali, zniesienia współwłasności oraz zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Podkreślić należy, iż powyższe dotyczy tylko części nieprzekraczającej udziału jaki przysługiwał Zainteresowanej w majątku wspólnym.

Natomiast sprzedaż ww. nieruchomości w części, która przekracza udział Wnioskodawczyni w majątku wspólnym, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. Tym samym jeżeli Zainteresowana spełni wszystkie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 126 updof, warunki dochód uzyskany ze sprzedaży tej części nieruchomości będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie, tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).


Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię - jednego ze współwłaścicieli sprzedanej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego ze współwłaścicieli -męża Wnioskodawczyni.


Mąż Zainteresowanej chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj