Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-438/09-2/AW
z 15 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-438/09-2/AW
Data
2009.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
prawo do odliczenia
wspólność majątkowa


Istota interpretacji
Czy w tej sytuacji można odliczyć od nabycia nieruchomości naliczony podatek VAT w prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków na podstawie aktu notarialnego, czy też Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek wystawić fakturę VAT na działalność gospodarczą prowadzoną przez jednego z małżonków, który będzie mógł dokonać odliczenia naliczonego podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2009r. (data wpływu 04.05.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT -jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.05.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem ma wspólnotę majątkową i podpisali umowę ze spółdzielnią budowlaną na wybudowanie lokalu usługowego. Wkład budowlany został uiszczony w łącznej kwocie 247.888,00zł co obejmowało:

  • lokal użytkowy za kwotę 160.285,25zł netto x 22% VAT 35.262,75zł = 195.548,00zł
  • udział w działce za kwotę 32.639,35zł netto x 22% VAT 7.180,65zł = 39.820,00zł
  • 1/27 udziału w drodze za kwotę 10.262,30zł netto x 22% VAT 2.257,70zł = 12.520,00zł

Zgodnie ze Statutem Spółdzielni po całkowitym i ostatecznym rozliczeniu zadania inwestycyjnego lokal został przewłaszczony na podstawie aktu notarialnego z dn. 11.12.2007: umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności oraz przeniesienia własności udziału w działce stanowiącej drogę, zawartego pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową , a Ewą i Dariuszem Ch. W akcie notarialnym zostały wykazane w/w kwoty wraz z wyszczególnieniem stawek i kwot podatku VAT. Następnie Wnioskodawczyni wraz z mężem poprosili Spółdzielnię o wystawienie faktury VAT na działalność gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną, której lokal ten ma służyć. Spółdzielnia odmówiła wystawienia faktury VAT uzasadniając, że w momencie podpisywania aktu notarialnego nie była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Kiedy spytali się co stało się z wpłaconym na konto Spółdzielni podatkiem VAT, zarząd spółdzielni odpowiedział, że został odprowadzony do Urzędu Skarbowego na podstawie złożonej deklaracji VAT-8. Jednakże złożenie i opłacenie deklaracji VAT-8 nie uprawnia spółdzielnię do wystawienia faktury VAT.

Dotychczas Wnioskodawczyni nie odliczyła podatku VAT od tej transakcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w tej sytuacji można odliczyć od nabycia nieruchomości naliczony podatek VAT w prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków na podstawie aktu notarialnego, czy też Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek wystawić fakturę VAT na działalność gospodarczą prowadzoną przez jednego z małżonków, który będzie mógł dokonać odliczenia naliczonego podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółdzielnia mieszkaniowa w dniu 11-12-2007 dokonania przeniesienia własności lokalu była zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jak płatnik tego podatku, a nie podatnik. Podatnikiem podatku od towarów i usług od całej swojej działalności została dopiero dn. 01.01.2008, ponieważ ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych i przeniesienie ich własności na członków spółdzielni zostało opodatkowane stawką 7% VAT, a nie 0% jak do dn. 31.12.2007. W związku z przewłaszczeniem lokalu użytkowego przed 2008 rokiem Spółdzielnia pobrała od członka spółdzielni 22% podatku VAT i przekazała go w pełnej, tj. 44.701,10zł (poz. 25 deklaracji VAT-8,), na rachunek Urzędu Skarbowego, składając przy tym deklarację VAT-8. W VAT-8 została wypełniona poz. 24, tj. dostawa towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia w prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą Ewa Ch., zapłaconego podatku VAT, w kwocie która została wykazana przez Spółdzielnię i odprowadzona oraz wykazana jest w akcie notarialnym: umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności oraz przeniesienia własności udziału w działce stanowiącej drogę, na podstawie aktu notarialnego, a nie wystawionej faktury VAT przez Spółdzielnię.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do zapisu art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług;
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego;
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
  • z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust.16. Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 1 i 4 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła od Spółdzielni lokal usługowy wraz z udziałami w działce i drodze. Powyższe nabycie zostało potwierdzone na podstawie aktu notarialnego. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w której przedmiotowy lokal będzie wykorzystywany. Dlatego też zwróciła się do Spółdzielni z prośbą o wystawienie faktury VAT dokumentującej transakcję nabycia lokalu usługowego, aby móc na jej podstawie dokonać odliczenia podatku VAT. Spółdzielnia odmówiła wystawienia faktury. Wnioskodawczyni uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie aktu notarialnego.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, że dokumentem uprawniający podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanej dostawy towarów lub świadczenia usług jest faktura VAT o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz akty wykonawcze do ustawy nie przewidują możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego na podstawie aktu notarialnego. Należy więc uznać, że Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do dokonania odliczenia podatku VAT na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółdzielnię.

Spółdzielnia dokonując dostawy przedmiotowej nieruchomości była zobowiązana do wystawienia na żądanie faktury VAT dokumentującej transakcję nabycia lokalu mieszkalnego wraz z udziałami w działce i drodze.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj