Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-2/08/NG
z 16 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-2/08/NG
Data
2009.01.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochód
likwidacja
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
Czy należne wnioskodawcy przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (podziału majątku polikwidacyjnego) będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 796 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko CMC Z. S.A., przedstawione we wniosku z dnia 04 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 06 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych do przychodów zwolnionych z opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych do przychodów zwolnionych z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca wnioskodawcą od 03 grudnia 2003r. posiada udziały w kapitale spółki „X” znajdującej się w likwidacji. Wysokość tych udziałów kształtowała się następująco: od 2003r. – 76,18% a od 2006r. - 99,67%. Zakończenie likwidacji i podział majątku spółki „X” pozostałego po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli, w stosunku do posiadanych udziałów ma być dokonany do końca stycznia 2009r. Masa majątku podlegająca podziałowi to nieruchomość zabudowana, do której spółka „X” posiada prawo wieczystego użytkowania oraz środki pieniężne. W trakcie procesu likwidacji nieruchomość została wyłączona z upłynnienia uchwałą Walnego Zgromadzenia i ma zostać przekazana wnioskodawcy w ramach podziału majątku. Nieruchomość ta była wniesiona do spółki „X” w formie aportu rzeczowego w zamian za udziały. Spółce przyjmującej nieruchomości nie przysługiwało przy ich nabyciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wartość rynkowa nieruchomości została ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego i określona w operacie szacunkowym. Wartość bilansowa nieruchomości jest zerowa. Wnioskodawca z tytułu posiadanych udziałów w kapitale zakładowym otrzyma oprócz nieruchomości również część środków pieniężnych. Zmiana właściciela nieruchomości zostanie dokonana aktem notarialnym. W miesiącu październiku 2008r. wnioskodawca uzyskał z Urzędu Skarbowego Certyfikat Rezydencji potwierdzający, że miejscem siedziby podatnika jest Polska. Wnioskodawca nie będzie zwiększał kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy należne wnioskodawcy przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (podziału majątku polikwidacyjnego) będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, należne przychody (dochody) będą podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, stanowi przychód podatkowy. Jednakże, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, część wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - odpowiadająca wydatkom poniesionym na nabycie bądź objęcie udziałów tej osoby prawnej – nie stanowi przychodu podatkowego. Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19%. Niemniej jednak, zgodnie z regulacją art. 22 ust. 4 pkt 1-4 w/w ustawy dywidendy i inne dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych jeżeli spełnione są łącznie określone warunki. Powyższe zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada bezpośrednio nie mniej niż 15% udziałów w kapitale spółki wypłacającej te należności w powyższej wysokości minimum przez 2 lata. Jak zostało przedstawione we wniosku, wnioskodawca spełnia wskazane powyżej warunki a mianowicie posiada powyżej 15% udziałów w kapitale spółki likwidowanej nieprzerwanie od grudnia 2003r. czyli dłużej niż 2 lata. Dodatkowo wnioskodawca przekazał spółce „X” Certyfikat Rezydencji potwierdzający, że miejscem siedziby podatnika jest Polska.

W świetle powyższego, wnioskodawca stoi na stanowisku, że w analizowanym przypadku wszystkie warunki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niezbędne dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania zostaną spełnione. W rezultacie, wnioskodawca będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki „X”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują zatem przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem. Wartość otrzymanego przez udziałowca majątku w związku z likwidacją spółki (tzw. kwota likwidacyjna) będzie zatem dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych należy przy tym pamiętać, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji). Oznacza to, że dochodem podlegającym opodatkowaniu jest nadwyżka pomiędzy przypadającym na danego udziałowca przychodem z podziału majątku likwidowanej spółki a kwotą poniesionych wydatków na objęcie lub nabycie jej udziałów (akcji).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Likwidowana spółka kapitałowa, dokonując podziału majątku i wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych lub wydania rzeczy, ma obowiązek, jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać w dniu dokonania wypłaty (wydania rzeczy) zryczałtowany podatek dochodowy.

Jednakże stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W odniesieniu do warunku zawartego w pkt 3 wskazać należy, że zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 01 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r. w wysokości nie mniejszej niż 15%. Po tej dacie udział procentowy w kapitale spółki ma wynosić 10%.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Odnosząc powyższe warunki do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę, należy zauważyć, że w momencie planowanego pod koniec stycznia 2009r. zakończenia likwidacji spółki „X”, w której wnioskodawca jest udziałowcem, będzie posiadał on nie mniej niż 10% udziałów nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

Jednocześnie zastrzec należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu – zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.


Natomiast za certyfikat rezydencji uznaje się zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika (art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wnioskodawca ma siedzibę w Polsce, na potwierdzenie czego uzyskał w urzędzie skarbowym Certyfikat Rezydencji.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, należy uznać, że jeżeli likwidowaną spółką jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a udział wnioskodawcy w kapitale tej spółki nie zmniejszy się poniżej 10% to zostaną spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniające do zwolnienia dochodu z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy przez wnioskodawcę. Stanowisko wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj