Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3-443-69/08-2/JF
z 13 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3-443-69/08-2/JF
Data
2009.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
roszczenia
sprzedaż
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Wnioskodawca zamierza nabyć od podatnika VAT roszczenie o przeniesienie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Skutkiem tej transakcji będzie kolejna, w wyniku której Wnioskodawca nabędzie nieruchomość, która ma służyć jego czynnościom opodatkowanym. Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od kupna roszczenia od spółki akcyjnej.



Wniosek ORD-IN 531 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.10.2008 r. (data wpływu 20.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez osobę trzecią z tytułu sprzedaży roszczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez osobę trzecią z tytułu sprzedaży roszczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. zamierza zawrzeć w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości. Na mocy przedwstępnej umowy sprzedaży sprzedający małżonkowie mający miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową na terytorium Polski, będący na zasadzie wspólności ustawowej użytkownikami wieczystymi nieruchomości zobowiążą się do zawarcia z Wnioskodawcą umowy warunkowej sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości - prawo ustawowego pierwokupu przysługuje gminie. Wraz z przedwstępną umową zostaną przeniesione autorskie prawa majątkowe oraz nastąpi oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Sprzedający małżonkowie nabyli wieczyste prawo użytkowania nieruchomości w następujący sposób:

  • spółka akcyjna zaciągnęła od małżonków pożyczkę;
  • na zabezpieczenie zwrotu pożyczonej kwoty pieniężnej spółka akcyjna ustanowiła na rzecz pożyczkodawców hipotekę zwykłą na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości;
  • w związku z brakiem spłaty kwoty pożyczki w umówionym terminie spółka akcyjna zawarła z małżonkami umowę przeniesienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na ich rzecz z jednoczesnym zobowiązaniem się małżonków do zwrotnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania po spłacie przez spółkę określonej części pożyczki.

Biorąc pod uwagę opisany sposób nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przez aktualnego użytkownika wieczystego (sprzedających małżonków) w celu zapewnienia bezpieczeństwa prawnego transakcji Wnioskodawca zamierza doprowadzić do wygaśnięcia roszczeń spółki akcyjnej do prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Zamierza spowodować, że pożyczka zostanie spłacona oraz kupić od spółki akcyjnej roszczenia wobec małżonków - za uzgodnioną kwotę pieniężną powiększoną o podatek od towarowi usług.

Z tytułu kupna roszczenia spółka akcyjna wystawi na kupującego fakturę VAT, w której wykazana zostanie cena sprzedaży netto, podatek od towarów i usług obliczonym według stawki 22% oraz należna osobie trzeciej kwota sprzedaży brutto.

Postanowienia dotyczące spłaty pożyczki oraz kupna roszczenia i zapłaty ceny roszczenia zostaną zawarte w przedwstępnej umowie sprzedaży oraz w umowie ostatecznej. Spółka akcyjna oświadczyła Wnioskodawcy, że warunkiem realizacji transakcji nabycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości jest aby kupujący nabył od spółki akcyjnej roszczenie oraz zapłacił cenę kupna roszczenia brutto (tj. z podatkiem od towarów i usług).

Spółka akcyjna oświadczyła, że w razie braku uzgodnienia z nią przez Wnioskodawcę kupna roszczenia, spółka wykona roszczenie doprowadzając do zwrotnego przeniesienia przez małżonków na swoją rzecz prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Tym samym uniemożliwiając nabycie użytkowania wieczystego nieruchomości przez Wnioskodawcę od sprzedających małżonków.

Pomiędzy Wnioskodawcą i małżonkami, jak również pomiędzy Wnioskodawcą i spółką akcyjną nie występują powiązania o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych ani powiązania, o których mowa w art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nieruchomość jaka zostanie nabyta w wyniku transakcji przez kupującego wykorzystana będzie dla celów związanych z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Kupujący jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarowi usług, którego działalność podlegać będzie w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy biorąc pod uwagę fakt, że transakcja nabycia roszczenia zostanie przez spółkę akcyjną opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, kupujący będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego...

Zdaniem Wnioskodawcy podatek od towarów i usług jaki zostanie naliczony przez spółkę akcyjną z tytułu sprzedaży roszczenia, wykazany na fakturze wystawionej z tytułu transakcji oraz zapłacony, stanowić będzie dla kupującego podatek naliczony, który obniża kwotę podatku należnego. Jeśli w okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego będzie wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi przysługiwać będzie na zasadzie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Powyższe wynika z faktu, że nieruchomość wykorzystana będzie przez kupującego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz że nie znajduje w niniejszej sprawie zastosowania żaden z przepisów wyłączających możliwość rozliczenia podatku naliczonego, do których odwołuje się art. 86 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwana dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej. Zatem, w przypadku braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabyć od podatnika VAT roszczenie o przeniesienie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %. Skutkiem tej transakcji będzie kolejna, w wyniku której Wnioskodawca nabędzie nieruchomość, która ma służyć jego czynnościom opodatkowanym. Co prawda transakcja nabycia roszczenia nie jest bezpośrednio związana z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy, jednakże jej następstwem będzie nabycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, która będzie miała bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy.

Powyższe wskazuje na spełnienie przesłanek zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy. Nabyta przez Wnioskodawcę nieruchomość ma służyć czynnościom związanymi z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zatem, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od kupna roszczenia od spółki akcyjnej.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj