Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-913/08-3/MT
z 22 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-913/08-3/MT
Data
2008.12.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
lokal mieszkalny
odrębna własność lokalu
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
spółdzielnie mieszkaniowe
stawka preferencyjna podatku
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu w trybie art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, gdzie lokatorskie prawa do lokalu mieszkalnego ustanowiono po 1 maja 2004 r., zasiedlone w roku 1995 korzysta ze zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jako towar używany?



Wniosek ORD-IN 464 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT. Wniosek uzupełniono w dniu 19 grudnia 2008 r. o informację dotyczącą ilości zdarzeń przyszłych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia posiada w zasobach mieszkaniowych 3 budynki mieszkalne, wybudowane przez zakład pracy w roku 1979 (dwa budynki) i w roku 1989 (jeden budynek). Budynki te zostały przyjęte przez Zainteresowanego w roku 1995. Spółdzielnia zawarła umowy najmu lokalu z dotychczasowymi mieszkańcami, którzy mieszkają do dnia dzisiejszego. W roku 2007 najemcy złożyli wnioski o przyjęcie w poczet członków i zawarli umowy o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Następnie członkowie ci, zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy złożyli pisemne żądanie o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu. W maju 2008 r. Spółdzielnia aktem notarialnym nabyła od Gminy grunty na własność.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu w trybie art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, gdzie lokatorskie prawa do lokalu mieszkalnego ustanowiono po 1 maja 2004 r., zasiedlone w roku 1995 korzysta ze zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jako towar używany...

Zdaniem Wnioskodawcy, przy ustanawianiu na rzecz członka spółdzielni po 1 stycznia 2008 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, zasiedlonego nie po raz pierwszy, a ustanowionego po 1 maja 2004 r. można zastosować zwolnienie od podatku VAT jako dostawę towaru używanego, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2, spełniając jednocześnie warunki określone w art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do dyspozycji art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Tak więc przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności po 1 maja 2004 r. co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących, przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, należy rozumieć, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednak ustawodawca powołał w treści ww. przepisu zastrzeżenie w postaci art. 43 ust. 1 pkt 10, które związane jest z przepisem art. 43 ust. 7 i art. 29 ust. 8. Z powyższych przepisów wynika, że do obiektów budownictwa mieszkaniowego nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 tylko przepisy zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

W myśl bowiem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 – zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 ustawy o VAT w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), obowiązującym od 1 grudnia 2008 r., jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu tego przekształcenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z art. 153 ust. 2 wynika, iż przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004 r.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż w odniesieniu do lokali uprzednio zasiedlonych przed dniem 1 maja 2004 r., ustanowienie po raz pierwszy po dniu 1 maja 2004 r. lokatorskiego prawa do lokalu, własnościowego prawa do lokalu oraz odrębnej własności lokalu objęte jest zakresem art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy jako, że ustanowienie ww. praw będące dostawą części obiektów budownictwa mieszkaniowego (lokali), dotyczy lokali po ich pierwszym zasiedleniu.

Zatem dostawa polegająca na ustanowieniu spółdzielczych praw, o których mowa wyżej do przyjętych przez spółdzielnie mieszkaniowe lokali zakładowych, które nie jest dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia – podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Natomiast przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu, który był już wcześniej zasiedlony, jest opodatkowane tylko w sytuacji gdy od pierwszego ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie upłynęło 5 lat oraz ustanowienie tego prawa i pierwsze zasiedlenie tego lokalu miało miejsce po dniu 30 kwietnia 2004 r.

W związku z powyższym, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu podlega zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, to zwolnieniu temu podlega również ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu.

Jak wynika z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca w roku 1995 przyjął 3 budynki mieszkalne wybudowane przez zakład pracy. Spółdzielnia zawarła umowy najmu lokali z dotychczasowymi mieszkańcami. W roku 2007 najemcy złożyli wnioski o przyjęcie w poczet członków i zawarli umowy o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie członkowie ci złożyli pisemne żądania o zawarcie umowy przeniesienia własności lokali. Zainteresowany będzie zatem przenosił na rzecz członków spółdzielni prawa odrębnej własności w miejsce spółdzielczych lokatorskich praw do lokali ustanowionych po 30 kwietnia 2004 r., w przypadku gdy lokale mieszkalne znajdują się w budynkach mieszkalnych wybudowanych i zasiedlonych przed 1 maja 2004 r.

Reasumując, ustanowienie po raz pierwszy w roku 2007 spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, który wcześniej był lokalem zakładowym, zasiedlonego przed dniem 1 maja 2004 r. podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem czynność ta dotyczy lokalu po jego pierwszym zasiedleniu. Również przekształcenie tego prawa w prawo odrębnej własności lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące prawa do zastosowania zwolnienia dla ww. czynności jest prawidłowe, jednakże inna jest podstawa prawna jego zastosowania.

Tut. Organ pragnie zauważyć, że powołana wyżej ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na podstawie art. 15 wprowadza również zmiany, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2009 r.


I tak, stosownie do art. 1 pkt 34 lit. a ww. ustawy w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, zawierającym wykaz czynności zwolnionych od podatku, wprowadzono m.in. następujące zmiany:

  • pkt 2 otrzymuje brzmienie:
    „2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;”,
  • pkt 10 otrzymuje brzmienie:
    „10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
    nbspnbsp a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    nbspnbsp b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;”,
  • po pkt 10 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:
    „10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
    nbspnbsp a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
    nbspnbsp b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;”.


Powołany wyżej art. 1 pkt 34 lit. b-e ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. wprowadza ponadto m.in. następujące zmiany w treści art. 43:

  • ust. 2 otrzymuje brzmienie:
    „2. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.”,
  • uchyla się ust. 6,
  • po ust. 7 dodaje się ust. 7a w brzmieniu:
    „7a. Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.”,
  • dodaje się ust. 10 i ust. 11 w brzmieniu:
    „10. Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
    nbspnbsp 1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
    nbspnbsp 2) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
    11. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
    nbspnbsp 1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
    nbspnbsp 2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
    nbspnbsp 3) adres budynku, budowli lub ich części. (…)”.


Ponadto wskazuje się, iż powołany wyżej art. 29 ust. 8 do dnia 30 listopada 2008 r. posiadał brzmienie:

„Jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku”.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj