Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-97/09-4/AJ
z 16 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-97/09-4/AJ
Data
2009.03.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
pożyczka
udział
wkład


Istota interpretacji
Czy powstanie u wspólników Spółki z tytułu otrzymania udziałów w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej pożyczek?



Wniosek ORD-IN 505 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu u wspólników z tytułu otrzymania udziałów w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej pożyczek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego poprzez zamianę pożyczek na udziały w Spółce,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu u wspólników z tytułu otrzymania udziałów w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej pożyczek,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 11 lutego 2009 r. nr ILPB2/436-152/08-2/AJ, ILPB2/415-97/09-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wezwanie zostało wysłane w dniu 11 lutego 2009 r. i skutecznie doręczone w dniu 19 lutego 2009 r. Powyższe zostało uzupełnione w dniu 23 lutego 2009 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy Spółki udzielili Jej oprocentowanych pożyczek. Następnie pożyczkodawcy zamierzają zawrzeć ze Spółką porozumienie, które zakłada pokrycie nowych udziałów objętych przez wspólników w podwyższonym kapitale zakładowym wkładem pieniężnym równym wartości nominalnej udzielonych pożyczek. w ten sposób Spółka stanie się wierzycielem wspólników, a wierzytelność z tego tytułu zostanie potrącona z wzajemnymi wierzytelnościami wspólników wobec Spółki o zwrot pożyczek. w wyniku potrącenia wzajemne wierzytelności ulegną umorzeniu. Uznawać się będzie, że Spółka zwróciła wspólnikom pożyczki, a wspólnicy wpłacili do Spółki pełną kwotę pokrycia nowych udziałów równą wartości pożyczek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.


Czy powstanie przychód u wspólników Spółki z tytułu otrzymania udziałów w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej pożyczek...

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota wpłacona przez wspólników (potrącenie) na pokrycie nowych udziałów nie będzie stanowiła dla wspólników kosztu w podatku dochodowym od osób fizycznych – kwota ta uznawana będzie za koszt dopiero w momencie sprzedaży przez wspólników objętych udziałów. Fakt potrącenia wzajemnych wierzytelności wspólników i Spółki będzie dla tych pierwszych neutralny podatkowo w takim zakresie, w jakim odnosić się będzie do zwrotu przez Spółkę nominalnych (tj. bez odsetek) kwot pożyczek. Skoro w momencie przekazywania pożyczki nie stanowiły dla wspólników kosztu podatkowego, to w momencie ich zwrotu nie będą one stanowiły dla pożyczkodawców przychodu podatkowego. Zauważyć należy, że przepis art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa przychodu z tytułu nabycia udziałów w zamian za wkład pieniężny równy wartości nominalnej pożyczki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne. w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wspólnicy Spółki udzielili Jej oprocentowanych pożyczek. Obecnie strony tych umów planują zawrzeć porozumienie, które zakłada pokrycie nowych udziałów objętych przez wspólników w podwyższonym kapitale zakładowym wkładem pieniężnym równym wartości nominalnej udzielonych pożyczek. w rezultacie Spółka stanie się wierzycielem wspólników, a wierzytelność z tego tytułu zostanie potrącona z wzajemnymi wierzytelnościami wspólników wobec Spółki o zwrot pożyczek. w wyniku potrącenia wzajemne wierzytelności ulegną umorzeniu. Uznawać się będzie, że Spółka zwróciła wspólnikom pożyczki, a wspólnicy wpłacili do Spółki pełną kwotę pokrycia nowych udziałów równą wartości pożyczek.

Zatem nabycie nowych udziałów w Spółce przez Jej wspólników zostanie dokonane metodą pieniężną poprzez potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań. Objęcie przedmiotowych udziałów ma zatem nastąpić w zamian za wkład pieniężny.

W tej sytuacji na dzień objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny nie powstanie u wspólników obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przesłanką stanowiącą powstanie tego obowiązku będzie dopiero moment odpłatnego zbycia udziałów przez wspólników Spółki, wiążący się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskiwanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężnych w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochód ten ustala się zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, czyli jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Przychodem jest cena określona w umowie, natomiast koszty ustala się w zależności od tego, jak były obejmowane zbywane udziały. Przepisy prawa przewidują, że udziały (akcje) w spółkach mających osobowość prawną mogą być obejmowane za wkład pieniężny czyli gotówkę bądź za wkład niepieniężny. Zgodnie z powyższym, w zależności od rodzaju wkładu, w zamian za który obejmowane są udziały (akcje) ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje odrębne sposoby ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie zbycia udziałów (akcji).

W razie sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład pieniężny zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Tym samym w razie objęcia udziałów (akcji) za gotówkę, wszystkie wydatki poniesione na objęcie udziałów (akcji) stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych udziałów (akcji).

Reasumując, na dzień objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny nie powstanie u wspólników obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przesłanką stanowiącą powstanie tego obowiązku będzie dopiero moment odpłatnego zbycia udziałów przez wspólników Spółki, wiążący się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w dniu 10 marca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB3/423-849/08-2/EK. Natomiast w kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych, w dniu 16 marca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/436-152/09-4/AJ.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj