Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-922/08/ZK
z 17 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-922/08/ZK
Data
2009.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
spółka jawna
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy wnioskodawca po zarejestrowaniu spółki jawnej, w której jego udział w zysku wynosi 50%, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 823 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana G., przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 21 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w ramach spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w ramach spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie specjalistycznych usług spawalniczych, wykonując głównie usługi spawalnicze. Prowadzona samodzielnie działalność od dnia 01 stycznia 2006r. opodatkowana jest na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podatkiem liniowym. Jako ewidencja prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Niezależnie od prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w lutym 2008r. wraz z synem zawiązał i zarejestrował spółkę jawną w zakresie specjalistycznych usług spawalniczych. W spółce tej jako wspólnik zgodnie z umową spółki posiada udział w zysku w wysokości 50%, a pozostałe 50% udziału posiada syn.

Spółka jawna w ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi spawalnicze oraz instalowanie konstrukcji metalowych na rzecz firm, dla których on wcześniej prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą wykonywał usługi.

W zawiadomieniu o rozpoczęciu działalności spółki jawnej złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 18 lutego 2008r. jako formę opodatkowania dla spółki i jej wspólników wybrano zasady ogólne, tj. podatek według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako ewidencja prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Należne miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od dochodu uzyskanego z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz od dochodu z tytułu 50% udziału w zyskach spółki jawnej za okres od stycznia do września 2008r. naliczane były według zasad określonych w art. 30c, tj. podatkiem liniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po zarejestrowaniu spółki jawnej, w której jego udział w zysku wynosi 50%, jako podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3), czy też jako osoba prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie i będąca wspólnikiem spółki jawnej zachowuje wybrany sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, tj. 19% podatek liniowy, który w roku podatkowym będzie miał zastosowanie do opodatkowania wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej czyli wykonywanej dotychczas samodzielnie działalności oraz dochodu z tytułu udziału w zysku spółki jawnej (art. 9a ust. 5)...

Zdaniem wnioskodawcy, postanowienia zawarte w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w jego przypadku nie mają zastosowania, gdyż usługi spawalnicze nie są wykonywane na zasadzie samozatrudnienia, natomiast z treści postanowienia art. 9 ust. 5 wynika, że dokonany w 2006r. wybór opodatkowania dochodu z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej samodzielnie na zasadach określonych w art. 30c, tj. 19% podatek liniowy będzie miał zastosowanie także do opodatkowania w roku podatkowym 2008 dochodu z tytułu 50% udziału w zyskach zawiązanej spółki jawnej, pomimo faktu dokonania przy zgłoszeniu spółki wyboru formy opodatkowania na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ww. ustawy, tj. według skali podatkowej.

Opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej na zasadach ogólnych określonych w art. 27, tj. według skali podatkowej dotyczyć będzie wyłącznie drugiego wspólnika czyli jego syna, który poza dochodami w udziale w zysku spółki nie uzyskuje dochodów z innych form prowadzenia działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ww. ustawy).

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości opodatkowania według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, w ramach stosunku pracy.

W przypadku, gdy podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
  • to zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej (należy do niej m.in. spółka jawna), wybrał sposób opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej samodzielnie podatkiem liniowym i nie zawiadomił do 20 stycznia 2008r. o rezygnacji z tego wyboru, to również ten sposób opodatkowania (podatkiem liniowym) ma zastosowanie do dochodów z działalności prowadzonej w formie spółki jawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika m. in., iż w 2006r. wnioskodawca wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie 19% podatkiem liniowym, a od lutego bieżącego roku osiąga również dochody z udziału w zyskach spółki jawnej, która wykonuje usługi również na rzecz firm, dla których on wcześniej także świadczył usługi.

Zatem w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym odnośnie jego osoby nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast ma zastosowanie art. 9a ust. 5 ww. ustawy.

Wobec powyższego, jeżeli odnośnie drugiego wspólnika nie wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, uniemożliwiające skorzystanie z tej formy opodatkowania dla obu wspólników, to dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samodzielnie oraz z udziału w zyskach spółki jawnej powinny być w 2008 roku opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdy przesłanki te odnośnie drugiego wspólnika wystąpiły, to wnioskodawca utracił prawo do opodatkowania w tej formie w 2008r. z wszystkimi tego konsekwencjami. Jeżeli ta negatywna przesłanka wynikająca z postanowień art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec drugiego wspólnika nie wystąpiła, to stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj