Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-229/08-4/DG
z 26 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-229/08-4/DG
Data
2009.02.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
księgowanie
rok podatkowy
rozliczenia międzyokresowe bierne
wydatek


Istota interpretacji
Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając na podstawie faktur otrzymanych pomiędzy 1 września a 30 listopada 2008 r, dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym. 31 sierpnia 2008 r., te bezpośrednie koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego zakończonego w dniu 31 sierpnia 2008 r.?
Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając na podstawie faktur otrzymanych po 30 listopada 2008 r., dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym 31 sierpnia 2008 r., te bezpośrednie koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego rozpoczętego w dniu 1 września 2008 r.?



Wniosek ORD-IN 502 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.12.2008r. (data wpływu 05.12.2008r.) oraz piśmie z dnia 12.01.2009r. (data nadania 12.01.2009r., data wpływu 15.01.2009r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 09.01.2009r. Nr IPPB5/423-229/08-2/DG (data nadania 09.01.2009r., data doręczenia 12.01.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Rok podatkowy Spółki skończył się w dniu 31 sierpnia 2008 r. Na ten dzień Spółka ujęła w księgach rachunkowych bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. W nowym roku podatkowym Spółka otrzymała i zaksięgowała faktury dotyczące kosztów ujętych uprzednio jako rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów. Sprawozdanie finansowe Spółki sporządzone zostanie z datą 30 listopada 2008 r. natomiast zatwierdzone zostanie w lutym 2009 r. na zgromadzeniu. wspólników. Spółka wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów kwoty wydatków ujętych jako rozliczenia międzyokresowe bierne - z wyjątkiem wydatków, stanowiących koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami w stosunku do których otrzymano faktury pomiędzy 1 września a 30 listopada 2008 r. Na podstawie faktur otrzymanych pomiędzy 1 września a 30 listopada 2008 r., dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym 31 sierpnia 2008 r., Spółka zaliczyła te bezpośrednie koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego zakończonego w dniu 31 sierpnia 2008 r. Natomiast, na podstawie faktur otrzymanych po 30 listopada 2008 r., dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym 31 sierpnia 2008 r., Spółka zaliczyła te bezpośrednio koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego rozpoczętego w dniu 1 września 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając na podstawie faktur otrzymanych pomiędzy 1 września a 30 listopada 2008 r, dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym. 31 sierpnia 2008 r., te bezpośrednie koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego zakończonego w dniu 31 sierpnia 2008 r....
  2. Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając na podstawie faktur otrzymanych po 30 listopada 2008 r., dokumentujących poniesienie kosztów bezpośrednio dotyczących przychodów osiągniętych w roku podatkowym zakończonym 31 sierpnia 2008 r., te bezpośrednie koszty do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego rozpoczętego w dniu 1 września 2008 r....

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Z przepisu tego wynika, iż Spółka jest co. do zasady obowiązana rozpoznawać koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami w roku podatkowym, w którym powstał po jej stronie „przychód związany z tymi kosztami. Modyfikację tej zasady wprowadzają jednak art. 15 ust. 4b oraz art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15” ust. 4b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia: sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu, określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty Uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o który mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Z przytoczonych regulacji wynika zatem, że koszty o charakterze bezpośrednim dotyczące zakończonego roku podatkowego Spółka jest obowiązana ujmować w zeznaniu za ten zakończony rok podatkowy również w przypadku, gdy zostały one poniesione już w nowym roku podatkowym. Obowiązek ten znajduje jednak ograniczenie czasowe na podstawie art. 15 ust. 4c ustawy. Jeśli koszty dotyczące bezpośrednio roku zakończonego zostaną bowiem poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego (lub po upływie terminu dla złożenia zeznania podatkowego), to. wówczas koszty te powinny zostać potrącone już w nowym roku podatkowym. W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego należy zatem stwierdzić, że Spółka postępuje prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów roku kończącego się 31 sierpnia 2008 r. również koszty poniesione po dniu 31 sierpnia 2008 r. ale przed dniem 30 listopada 2008 r. (tj. przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego). Jednocześnie prawidłowe jest również postępowanie Spółki polegające na zaliczeniu kosztów bezpośrednio związanych z przychodami roku kończącego się 31 sierpnia 2008 r. w roku rozpoczętym w dniu 1 września 2008 r., jeśli koszty te zostały poniesione po dniu 30 listopada 2008 r. Bez znaczenia jest w tym zakresie data zatwierdzenia sprawozdania finansowego ponieważ art. 15 ust. 4b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprost wskazuje na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia opisanego w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj