Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-573/08-2/WM
z 2 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-573/08-2/WM
Data
2008.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
nieodpłatne zniesienie współwłasności
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy od dochodu ze sprzedaży działki nr X/4 należy uiścić podatek dochodowy wynoszący 19%?



Wniosek ORD-IN 330 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04 września 2008 r. (data wpływu 09 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 09 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1985 roku Wnioskodawca wraz z żoną, nabył w drodze darowizny nieruchomość - działkę (oznaczoną później nr X) o powierzchni 2925 m2. 25 czerwca 2007 roku, umową darowizny, małżonkowie przekazali swojemu synowi udział wynoszący 1/3 w w/w nieruchomości. Następnie na mocy decyzji wójta właściwego urzędu gminy z dnia 05 listopada 2007 r. dokonano podziału działki X na 4 działki: X/1 o pow. 932 m2, X/2 o pow. 823 m2, X/4 o pow. 937 m2 oraz działkę nr X/3 o pow. 233 m2 stanowiącą drogę wewnętrzną. Zainteresowany wskazuje, że cała nieruchomość, składająca się z 4 działek, objęta była w tamtym czasie jedną (wspólną) księgą wieczystą.

Już po dokonanym podziale, w dniu 27 lutego 2008 r., nastąpiło zniesienie współwłasności w/w nieruchomości w ten sposób, że cały swój udział w działce X/1 wynoszący 2/3 Wnioskodawca wraz z małżonką przeniósł na syna, który stał się całkowitym właścicielem tej działki. Natomiast syn przeniósł na Zainteresowanego i Jego małżonkę cały swój udział w prawie własności działek nr X/2, X/3 i X/4 wynoszący 1/3 w każdej działce. Zainteresowany podaje, że zniesienie współwłasności zostało dokonane bez żadnych spłat, czy dopłat. W dniu 11 lipca 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną dokonał sprzedaży działki nr X/4.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy od dochodu ze sprzedaży działki nr X/4 należy uiścić podatek dochodowy wynoszący 19%...


Zdaniem Wnioskodawcy, dochód ze sprzedaży działki nr X/4 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym wynoszącym 19%, ponieważ wraz z żoną nabył tę działkę w 1985 r., czyli więcej niż 5 lat przed jej sprzedażą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  4.    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W świetle przytoczonego stanu prawnego, istotne znaczenie w kwestii ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie miało ustalenie momentu jej nabycia przez Wnioskodawcę.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom, o czym stanowi art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego – art. 196 § 2 ww. ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1985 r. Zainteresowany wspólnie z małżonką nabył w drodze darowizny nieruchomość, w której udział w wysokości 1/3 został następnie darowany synowi. Przedmiotowa nieruchomość, decyzją wójta właściwego urzędu gminy, została podzielona na cztery odrębne działki o numerach: X/1, X/2, X/3 oraz X/4.

Z analizy opisu stanu faktycznego wynika jednak, iż do momentu zniesienia współwłasności – mimo dokonania ww. wyodrębnienia – przedmiotowa działka stanowiła nadal jedną nieruchomość. Zniesienie współwłasności nastąpiło poprzez fizyczny podział rzeczy w ten sposób, że działkę nr X/1 otrzymał syn, natomiast działki nr X/2, X/3 i X/4 otrzymał Zainteresowany wraz z małżonką. Zniesienie współwłasności zostało dokonane bez żadnych spłat, czy dopłat. W 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną dokonał sprzedaży działki oznaczonej numerem X/4.

Reasumując, należy stwierdzić, że jeżeli wartość działki nr X/4 nie przekracza wartości udziału Wnioskodawcy we współwłasności całej nieruchomości, odpłatne zbycie przedmiotowej działki nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).


Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawcę – jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela – żony Wnioskodawcy.


Żona Zainteresowanego chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj