Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1610/12/JD
z 14 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1610/12/JD
Data
2013.03.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka osobowa
udział


Istota interpretacji
Czy w wyniku wypłaty Spółce środków pieniężnych tytułem wycofania przez niego części wkładu wniesionego do spółki komandytowej, podatnik będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki na objęcie udziału w spółce komandytowej (tj. faktyczne wydatki na nabycie udziałów wniesionych do spółki komandytowej na pokrycie wkładu w tej spółce komandytowej), proporcjonalnie do wycofanej części wkładu?



Wniosek ORD-IN 234 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2012 r. (wpływ do tut. Biura 17 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w sytuacji częściowego wycofania wkładu ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w sytuacji częściowego wycofania wkładu ze spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej także „Wnioskodawca”) jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Na pokrycie wkładu Spółka jako komandytariusz wniosła posiadane w spółce kapitałowej udziały. Wartość wkładu pokryto udziałami, których wartość określono w umowie spółki komandytowej w cenie ich nabycia (tj. faktyczne wydatki jakie Spółka poniosła na nabycie wniesionych do spółki komandytowej udziałów spółki kapitałowej). Wnioskodawca rozważa częściowe obniżenie (wycofanie) wkładu wniesionego do spółki komandytowej. Obniżenie wkładu w spółce komandytowej nastąpi poprzez wypłatę środków pieniężnych (środki pieniężne odpowiadające wartości wycofanej części wkładu). Na skutek wycofania części wkładu, zgodnie z przepisami KSH nastąpi odpowiednio zmniejszenie udziału kapitałowego podatnika w spółce komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku wypłaty Spółce środków pieniężnych tytułem wycofania przez niego części wkładu wniesionego do spółki komandytowej, podatnik będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki na objęcie udziału w spółce komandytowej (tj. faktyczne wydatki na nabycie udziałów wniesionych do spółki komandytowej na pokrycie wkładu w tej spółce komandytowej), proporcjonalnie do wycofanej części wkładu...

Zdaniem Spółki, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają ekspressis verbis zasad ustalania przychodu wspólnika z tytułu wycofania części wkładu ze spółki osobowej. W tej sytuacji, skutki podatkowe takiej czynności należy określić z uwzględnieniem ogólnych zasad dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych. Sposób opodatkowania przychodów z udziału w spółce niebędącęj osobą prawną uregulowany został w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „updop”). Zgodnie z tym przepisem, przychody z udziału w spółce niebędącęj osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 updop). Jak z kolei stanowi art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 updop).

Mając powyżej zacytowane przepisy na uwadze oraz okoliczność, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają wprost zasad ustalania przychodu wspólnika z tytułu wycofania części wkładu, zdaniem Spółki, planowana wypłata z tytułu obniżenia (wycofania) części wkładu stanowić będzie dla podatnika przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop). Należy jednakże zaznaczyć, iż tak uzyskany przychód, stosownie do art. 15 updop podlega zmniejszeniu o wydatki (koszty uzyskania przychodu) poniesione w celu uzyskania tego przychodu. Zgodnie bowiem z art. 15 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego) podatnik pokrył udział w spółce komandytowej udziałami jakie posiadał w spółce kapitałowej, a wartość wkładu określona w umowie spółki komandytowej odpowiadała cenie nabycia wniesionych udziałów. W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie kosztem uzyskania przychodu z tytułu wycofania części wkładu (zmniejszenia udziału kapitałowego) w spółce komandytowej będą wydatki poniesione wcześniej przez Wnioskodawcę na nabycie udziałów wniesionych jako wkładu do spółki komandytowej, proporcjonalnie do wycofanej części wkładu. Wydatki poniesione na nabycie udziałów spółki kapitałowej wniesionych do spółki komandytowej należy uznać bowiem za faktycznie poniesione wydatki na objęcie udziału w spółce komandytowej.

Stanowisko zaprezentowane przez Spółkę podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 20 sierpnia 2012 r. o sygn. akt I SA/GI 281/12. W wskazanym wyroku sąd uznał, że „za koszty uzyskania przychodu - w myśl art. 15 ust. 1 updop - w przypadku częściowego zwrotu wkładu w formie pieniężnej, należy uznać faktycznie poniesione wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów proporcjonalnie do wycofanych wkładów”. Powyższe stanowisko potwierdzają również liczne interpretacje organów podatkowych.

Jako przykładowe możne wymienić interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji o nr IBPBI/1 /415-362/11 /AB, wskazał, że „wartość rzeczy, które Wnioskodawczyni wniosła w formie wkładu do spółek osobowych, wyprowadzając je tym samym z własnego majątku, tj. nieruchomości z dnia wniesienia do spółki oraz wartość pieniędzy wniesionych do spółki może stanowić koszty uzyskania przychodu otrzymanego w związku z obniżeniem wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej proporcjonalnie do wielkości tego obniżenia".

Podobnie w interpretacji o nr IBPBI/2/423-103/11/MO. W interpretacji organ wskazał, że „wyłączeniu z przychodów podlegają jedynie środki pieniężne bądź inne wartości w przypadku likwidacji spółki osobowej bądź wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Przepis ten nie odnosi się natomiast do środków pieniężnych lub świadczeń w naturze w związku z częściowym wycofaniem wkładu ze spółki osobowej. W związku z powyższym w przypadku wycofania części wkładu Spółka winna wykazać przychód z tego tytułu. Odnosząc się natomiast do kwestii kosztów uzyskania przychodów, wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem w sytuacji częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej Spółka ma prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu części wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w tej spółce proporcjonalnie do wycofywanych wkładów. Reasumując należy stwierdzić, iż wypłaty pieniężne przez spółkę osobową tytułem częściowego zwrotu wkładu na rzecz Wnioskodawcy nie będą rodziły obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce."

Podsumowując należy uznać, iż w sytuacji częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej Wnioskodawca będzie miał prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu części faktycznie poniesionych wydatków na nabycie udziałów w spółce komandytowej (wydatków na nabycie udziałów wniesionych na pokrycie wkładu w spółce komandytowej), tj. proporcjonalnie do wycofywanych wkładów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj