Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-665/08/WRz
z 14 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-665/08/WRz
Data
2008.11.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
usługi gastronomiczne


Istota interpretacji
czy kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są wydatki na „Biesiadę” połączoną ze sprzedażą promocyjną wyrobów firmy?



Wniosek ORD-IN 956 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. K., przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 sierpnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku z organizacją imprezy promocyjno - handlowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych w związku z organizacją imprezy promocyjno - handlowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo pasieczne, organizujące corocznie "Biesiadę", której celem jest:

  • popularyzacja spożywania miodów pszczelich i ich produktów,
  • szkolenie na temat jakości miodów, wpływu zwalczania chorób pszczół na jakość miodów, jakości produktów pszczelich w świetle obowiązujących przepisów, wykorzystanie produktów pszczelich w medycynie, kosmetyce, zapoznanie pszczelarzy z jakościowymi normami, którym powinien odpowiadać miód jako towar handlowy.

W 2008 r. odbyła się "Biesiada", w której brało udział około 1.500 osób. W czasie trwania "Biesiady" prowadzono sprzedaż miodów i ich produktów, sprzętu pszczelarskiego oraz innych towarów będących w obrocie w przedsiębiorstwie, a także skup od pszczelarzy wosku pszczelego oraz innych produktów pszczelich dostarczonych w tych dniach.W 2008 r. otwarta została restauracja, dlatego chcąc zapoznać klientów z potrawami regionalnymi oraz przyrządzanymi na bazie miodu sprzedawane były potrawy oraz w ramach promocji wydawane małe przekąski (stół szwedzki, kawa, herbata, miód naturalny, miód pitny, napoje miodowe).Celem zachęcenia uczestników do wzięcia udziału w "Biesiadzie" oprócz konferencji naukowych tematycznie związanych z pszczelarstwem w programie "Biesiady" jest również część artystyczna.Urządzenie "Biesiady" jest połączone z kosztami. Część kosztów jest ściśle związane z bieżącą działalnością firmy jak np. koszt własny sprzedanych towarów, płace pracowników, koszt własnego transportu, zużycie energii, wynagrodzenia wykładowców i inne. Natomiast część kosztów związana jest z programem artystycznym i organizacją "Biesiady".

Do kosztów tych zaliczyć należy:

  • zapłatę za występy zespołów artystycznych,
  • ochrona imprezy przez odpowiednie służby,
  • pogotowie sanitarne,
  • zakup kwiatów do dekoracji,
  • wynajem wyposażenia na ekspozycje (namiot),
  • noclegi i wyżywienie zaproszonych gości,
  • druk zaproszeń, afiszy, portoria, zakup sztucznych ogni,
  • ogłoszenia w prasie, wysyłka zaproszeń itp.

Prowadzona w czasie "Biesiady" sprzedaż daje dochód pokrywający w ok. 70% koszty organizacji "Biesiady" przy czym impreza ta daje dużo korzyści, które owocują w bieżącej działalności firmy jak np. ożywienie stosunków handlowych z odbiorcami i dostawcami, a także zwiększenie sprzedaży miodów i ich produktów poprzez popularyzację wśród uczestników "Biesiady" spożycia miodów pszczelich i ich produktów, konferencje tematyczne dla dostawców i odbiorców - poruszane są aktualne tematy o pszczelarstwie, skup produktów pszczelich w tych dniach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki właściwie udokumentowane, związane z organizacją "Biesiady" (bez wydatków alkoholowych) w tym koszty związane z programem artystycznym, wyżywieniem i noclegami zaproszonych gości, wynagrodzeniem za szkolenia, mające na celu osiągnięcia przychodów zarówno w czasie "Biesiady" jak również zwiększenie przychodów w okresach następujących, poprzez pozyskanie w tych dniach nowych klientów - stanowią koszt uzyskania przychodów...

Zdaniem wnioskodawcy, koszty organizacji "Biesiady" stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż głównym jej celem jest zwiększenie przychodów. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach Izb Skarbowych oraz w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgonie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów alkoholowych.

Przez reprezentację rozumieć należy między innymi okazałość, wystawność mającą na celu ukształtowanie i utrwalenie pozytywnego wizerunku firmy. Jeżeli zatem przedmiotowa „Biesiada” nie miała znamion okazałości czy też wystawności, to nie wystąpiły przytoczone powyżej przesłanki uniemożliwiająca zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że „Przedsiębiorstwo Pasieczne” zorganizowało w 2008 r. „Biesiadę” w celach promocyjno-handlowym. W takcie odbywającej się ww. imprezy uzyskało przychody ze sprzedaży produktów pszczelich jak również inne korzyści owocujące ożywieniem stosunków handlowych, przeto wydatki (bez wydatków na alkohol) poniesione na jej zorganizowanie, służyły powiększeniu przychodów przedsiębiorstwa i umocnieniu jego obecności na rynku ww. produktów. W konsekwencji ww. wydatki, co do zasady mogą być zaliczone do koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Jednakże kwalifikowanie poszczególnych wydatków musi być oceniane indywidualnie przez wnioskodawcę który w swoim własnym interesie winien wykazać brak istnienia w poniesionych wydatkach cech uniemożliwiających uznanie ich za koszt uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj