Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-944/08-4/MG
z 30 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-944/08-4/MG
Data
2008.09.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
likwidacja spółki
obowiązek płatnika
przejęcie
przekształcanie podmiotów
wynagrodzenia
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca funkcjonujący w dotychczasowej formie prawnej - zakład budżetowy, będzie zobligowany do wystawienia PIT-11 pracownikom za okres od początku roku do dnia przekształcenia Wnioskodawcy, tj. do dnia zarejestrowania spółki w KRS, czy też PIT-11 należy wystawić za cały rok kalendarzowy 2008.



Wniosek ORD-IN 309 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11.06.2008 r. (data wpływu 16.06.2008 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 19.09.2008 r. (data wpływu 24.09.2008 r.) stanowiącego odpowiedź na wezwanie z dnia 10.09.2008 r. Nr IPPB2/415-944/08-2/MG o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 na dzień likwidacji i przekształcenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 na dzień likwidacji i przekształcenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - zakład budżetowy na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w G… w sprawie likwidacji i przekształcenia Wnioskodawcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w miesiącu sierpniu br. zakończy swoją działalność w formie zakładu budżetowego. Na dzień wpisu do KRS spółki zostaną zamknięte księgi rachunkowe i sporządzony bilans oraz wymagane sprawozdania finansowe. Bilans zamknięcia Wnioskodawcy będzie bilansem otwarcia spółki. Powstała spółka będzie następcą prawnym Wnioskodawcy. Będzie miała nadany nowy numer NIP.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 10.09.2008 r. Nr IPPB2/415-944/08-2/MG tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, tj. wyjaśnienie:

  • czy w związku z likwidacją i przekształceniem Wnioskodawcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, stosunek pracy z dotychczasowymi pracownikami zostanie rozwiązany...
  • czy z uwagi na to, że powstanie nowa spółka (następca prawny Wnioskodawcy), która będzie miała nadany nowy Nr NIP, nastąpi przejęcie pracowników na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)...
  • uszczegółowienie zadanego we wniosku pytania i powiązanie go z przedstawionym zdarzeniem przyszłym. Z treści pytania nie wynika o jaki okres Wnioskodawca pyta, czy za okres od początku roku do dnia likwidacji i przekształcenia, czy pytanie dotyczy całego roku podatkowego...

Wnioskodawca doprecyzował wniosek pismem z dnia 19.09.2008 r. (data wpływu 24.09.2008 r.) wyjaśniając:

  • w związku z likwidacją Wnioskodawcy w celu przekształcenia w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem będzie Gmina G… stosunek pracy z dotychczasowymi pracownikami nie zostanie rozwiązany,
  • nowo powstała spółka będzie następcą prawnym i przejmie pracowników na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r Nr 21, poz. 94 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca funkcjonujący w dotychczasowej formie prawnej - zakład budżetowy, będzie zobligowany do wystawienia PIT-11 pracownikom za okres od początku roku do dnia przekształcenia Wnioskodawcy, tj. do dnia zarejestrowania spółki w KRS, czy też PIT-11 należy wystawić za cały rok kalendarzowy 2008.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż PIT-11 dla wszystkich pracowników można wystawić do końca lutego 2009 r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Pojęcie płatnika zdefiniowane zostało w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W świetle jego treści płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna mniemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jak wynika z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy” są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jak wskazano w art. 39 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35 zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, zakład budżetowy, w związku z likwidacją i przekształceniem w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zakończy swoją działalność w formie zakładu budżetowego. Nowo powstałej spółce, będącej następcą prawnym Wnioskodawcy, zostanie nadany nowy numer NIP.

Jednakże w związku z likwidacją Wnioskodawcy, w celu przekształcenia w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, stosunek pracy z dotychczasowymi pracownikami nie zostanie rozwiązany, a nowo powstała spółka będzie następcą prawnym i przejmie pracowników na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Odwołując się zatem do treści powołanego przez Wnioskodawcę art. 231 ustawy Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), z którego wynika, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5, wywieść należy, iż artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną na płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, a także obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności art. 231 ustawy Kodeks pracy stwierdzić należy, iż ze względu na to, że nowo powstała spółka będzie następcą prawnym Wnioskodawcy i stosunek pracy z dotychczasowymi pracownikami nie zostanie rozwiązany, obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nie ustanie, lecz przejdzie na nowego płatnika, a więc nowo utworzoną spółkę, który przejmując pracowników przejmie także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z tym, do Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania cytowany powyżej art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe okoliczności spowodują bowiem, iż przejmująca pracowników nowo utworzona spółka będzie zobowiązana kontynuować obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat wynagrodzeń, według zasad określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przy obliczaniu należnej od ich wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy będzie zobligowana uwzględniać dochody pracowników z poprzedniego zakładu pracy.

Z uwagi na powyższe po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca m-ca lutego 2009 r. spółka, jako przejmujący pracodawca, o ile nie będzie dokonywać rocznego obliczenia podatku, winien przekazać pracownikom oraz odpowiednim naczelnikom urzędów skarbowych informacje PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie będzie zobligowany do wystawienia PIT-11 pracownikom za okres od początku roku do dnia przekształcenia Wnioskodawcy, tj. do dnia zarejestrowania spółki w KRS, a także za cały rok 2008, ponieważ informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za cały rok podatkowy 2008 wystawi nowo powstała spółka, będąca następcą prawnym Wnioskodawcy.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj