Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-453/08/WM
z 14 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-453/08/WM
Data
2008.10.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
usługi zarządzania


Istota interpretacji
Czy przychody osób fizycznych z udziału w Spółce będą zakwalifikowane i mogą zostać opodatkowane na zasadach właściwych dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1 oraz art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z zm.)?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu) uzupełnionym w dniu 24 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych z udziału w spółce komandytowej do przychodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych z udziału w spółce komandytowej do przychodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca rozważa podjęcie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Wspólnikami Spółki będą spółka kapitałowa (komplementariusz) oraz osoby fizyczne (komandytariusze).

Spółka, w ramach przewidywanego zakresu działalności, będzie mogła świadczyć usługi na rzecz podmiotów gospodarczych w tym spółek handlowych i osób fizycznych. Wśród nich znajdować się będzie kontrahent główny (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), na rzecz którego (na obecnym etapie) przewidywane jest skoncentrowanie działalności spółki komandytowej.


Do przedmiotu działalności Spółki należeć będzie:


  • opracowywanie i wdrażanie systemów związanych z działalnością kontrahentów, w tym systemów rachunkowych i systemów kontroli wydatków;
  • budowanie pozytywnego wizerunku kontrahenta;
  • konsultacje w zakresie planowania organizacji pracy;
  • badanie i wspieranie efektywności procesów;
  • konsultacje inwestycyjne;
  • pomoc w zakresie doboru celów potencjalnych przejęć;
  • doradztwo w zakresie due ditligence w przypadku dokonywanych przejęć;
  • dokonywanie analiz kwalifikacji pracowników oraz doradztwo w zakresie procedur doboru i zatrudniania pracowników;
  • konsultacje w zakresie ustalania strategii rozwoju;
  • wsparcie w zakresie zarządzania wybranymi procesami.


Za świadczone na rzecz kontrahenta usługi, Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie na podstawie wystawianych faktur VAT.

Żaden ze wspólników Spółki nie był, nie jest, jak również nie jest planowane, aby został zatrudniony na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy przez żadnego z kontrahentów Spółki.

Tam gdzie będzie to uzasadnione względami praktycznymi, wspólnicy Spółki mogą zasiadać w zarządzie kontrahenta pobierając osobne wynagrodzenie z tego tytułu na podstawie bezumownej, w oparciu o uchwałę stosownego organu przewidzianego przez Kodeks Spółek Handlowych.

Należy przy tym podkreślić, że czynności wykonywane przez Spółkę, będą umownie wyodrębnione i nie będą obejmowały czynności członków zarządu uregulowanych Kodeksem Spółek Handlowych.

W ramach umowy o świadczenie usług, Spółka i wspólnicy Spółki będą ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a czynności będą wykonywane w miejscu i czasie przez siebie wybranym, bez elementu kierownictwa kontrahenta (kontrahentów).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym przychody osób fizycznych z udziału w Spółce będą zakwalifikowane i mogą zostać opodatkowane na zasadach właściwych dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1 oraz art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z zm.)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym przychody osób fizycznych z udziału w Spółce będą zakwalifikowane i mogą zostać opodatkowane na zasadach właściwych dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród źródeł przychodów wyróżnia się m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie natomiast do postanowień art. 5a pkt 6 ww. ustawy, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, np. usługowa, prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.


Jednocześnie, zgodnie z art. 5b ust 1 cyt. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Należy podkreślić, iż dana czynność nie będzie uznana, w świetle przepisów powyższej ustawy, za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej jedynie w przypadku, gdy powyższe warunki są spełnione łącznie.

Jednocześnie, zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy, w sytuacji gdy pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce określone proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z uwagi na przedstawione powyżej okoliczności, w tym fakt, iż wspólnicy działają w formie Spółki w zorganizowany i ciągły sposób, w miejscu i czasie przez siebie wskazanym, spełnione są przesłanki art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy też wskazać, iż Spółka ponosić będzie ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalności gospodarczą. Wynika to m.in. z faktu, iż wysokość i fakt otrzymania wynagrodzenia uzależnione będzie od określonych czynników zewnętrznych, ale także od jakości świadczonych przez Spółkę usług.

W tym zakresie podobne stanowisko prezentuje również Ministerstwo Finansów. W piśmie nr MB8/520/2006, stwierdzono, iż podatnik ponosi ryzyko gospodarcze związane chociażby z jakością świadczonych usług i jest to wystarczająca przesłanka do utrzymania statusu przedsiębiorcy. Potwierdzają to również liczne interpretacje urzędów skarbowych, w których za ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością uznaje się prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych (oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością - np. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. 1-2/4150/IN-47/USŁ-Śr./07/LP).

Dodatkowo, należy wykluczyć, aby jakiekolwiek przychody Spółki mogły być zakwalifikowane do przychodów pochodzących z działalności wykonywanej osobiście przez wspólników. Jak wyżej wskazano planowane usługi świadczone będą przez spółkę komandytową.

Zgodnie z art. 102 Kodeksu Spółek Handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej i może zaciągać zobowiązania we własnym imieniu i samodzielnie występować jako strona umów w obrocie gospodarczym. Oznacza to, że spółka komandytowa stanowi samodzielny, tj. odrębny podmiot prawa cywilnego, który we własnym imieniu może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe (...) pozywać i być pozywanym (por. A. Szadkowski, M. Tarska "Prawo spółek handlowych" Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2005 r.).

Czynności wymagające osobistej aktywności/odpowiedzialności osób fizycznych (np. czynności zarezerwowane dla członków zarządu kontrahenta przez KSH) nie będą przedmiotem umowy o świadczenie usług, której stroną będzie Spółka i będą wynagradzane/opodatkowane odrębnie u każdego z ewentualnie zainteresowanych wspólników.

W przypadku otrzymania tego wynagrodzenia, fakt ten jednak nie wpłynie na sposób opodatkowania przychodów wspólników Spółki.

Powyższe oznacza, iż spełnione są przesłanki wskazane w art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mówiące o sytuacji gdy pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej. W takim przypadku, zgodnie z powyższym przepisem oraz wspomnianym wcześniej art. 8 ust. 1 ustawy, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce określone proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowo, będzie mógł być zastosowany sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ww. ustawy, w przypadku spełnienia wymogów przewidzianych w tym przepisie.

Należy wskazać, iż powyższe stanowisko zostało również zaprezentowane w licznych interpretacjach organów skarbowych, nawet w poprzednim reżimie prawnym (od 1 stycznia 2007 doprecyzowano art. 5b ustawy, poprzez wyraźne wskazanie, że przychody uzyskane przez wspólników spółki osobowej podlegają reżimowi działalności gospodarczej). Przykładowo, w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna (sygn, 1-415-52/05) stwierdzono, że przychody osiągane przez wspólników spółki nie są efektem czynności wykonywanych osobiście, lecz stanowią efekt działalności tejże spółki. Przychód uzyskiwany przez wspólników określany jest proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku. Nie można zatem uznać go za przychody z działalności wykonywanej osobiście. Podobną argumentację prezentują również interpretacje wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady (sygn. DG/415-87/06) oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów (sygn. 1433/NG/GFA/I/415-106/05/06/WR). Zgodnie z tymi interpretacjami, przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce są przychodami z działalności gospodarczej, ponieważ nie będą pochodzić z działalności wykonywanej osobiście przez podatnika, lecz przez Spółkę osobową (w tym przypadku spółkę komandytową).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są m.in.: działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 1 wyżej powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ustawy).


Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż możliwość opodatkowania dochodów wg skali podatkowej, bądź też 19% podatkiem liniowym dotyczy tylko i wyłącznie dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Istotnym jest zatem ustalenie z jakiego źródła przychodu podatnik uzyskuje dochód. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jej treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Natomiast zgodnie z art. 5b ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Wyłączenie z art. 5a pkt 6 ustawy, obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze – przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej – nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Bez znaczenia pozostaje forma prawna w jakiej podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W konsekwencji, również wówczas, kiedy przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze osiągane są w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, jawnej czy komandytowej, ich źródłem dla wspólnika jest działalność wykonywana osobiście.

Ustawodawca, w treści cyt. przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych expressis verbis (wprost) wyraził, iż przychody z tytułu umów o charakterze opisanym w tym przepisie, bez względu na formę organizacyjną, w jakiej są wykonywane, stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z literalnym brzmieniem cytowanego przepisu, przychody z tytułu tego rodzaju umów, nawet gdy usługi świadczone są przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w tym zakresie, zawsze stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Identycznie należy kwalifikować usługi świadczone przez podatnika, który jest wspólnikiem spółki osobowej.

Taka kwalifikacja przychodów z tytułu umów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika przede wszystkim z osobistego charakteru usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Menedżer to osoba zarządzająca przedsiębiorstwem lub jego częścią na podstawie czasowego kontraktu. Czynności zarządcze dotyczą określonej osoby, tym samym mogą być dokonywane bezpośrednio przez tę osobę. Nie jest możliwe wykonywanie tego rodzaju czynności przez podmiot inny niż osoba fizyczna, np. przez spółkę.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest regulacją szczególną. Wyłącza zatem, w zakresie swej dyspozycji możliwość zastosowania przepisu ogólnego, jakim jest art. 8 ust. 1 ww. ustawy, dotyczący m.in. przychodów z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną.

Przychody uzyskane z tytułu wykonywania usług zarządzania przez osobę będącą wspólnikiem spółki osobowej są więc przychodami tej osoby ze źródła o którym mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy, nie z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, zamierza Pan świadczyć w ramach spółki komandytowej odrębne rodzaje usług na rzecz spółek handlowych, w tym kontrahenta głównego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

W przypadku umowy, którą Spółka komandytowa zamierza zawrzeć z kontrahentem głównym, w ramach działalności gospodarczej, umowa ta obejmuje szereg usług - które wg Wnioskodawcy - nie będą zawierały elementu kierownictwa ww. kontrahenta. Spółka i wspólnicy Spółki będą ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a czynności będą wykonywane w miejscu i czasie wybranym przez Spółkę lub wspólnika Spółki.

Podkreślić należy, iż o kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w ramach zawieranych z kontrahentami umów - tak jak wynika z wniosku - nie powierzono Spółce czynności kierowania (rządzenia, zarządzania) cudzym przedsiębiorstwem lub jego częścią, a więc umowy te pozbawione są podstawowego elementu charakterystycznego dla umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze wymienionych w art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potwierdzeniem tego założenia jest fakt, iż usługi zarządzania Pan jako wspólnik spółki komandytowej zamierza świadczyć na podstawie bezumownej, w oparciu o uchwałę stosownego organu przewidzianego przez Kodeks Spółek Handlowych.

Stwierdzić zatem należy, iż jeżeli usługi powierzone Spółce w ramach umów z kontrahentami w zakresie opisanym we wniosku pozbawione będą elementu zarządzania, kierownictwa cudzym przedsiębiorstwem lub jego częścią oraz spełniają przesłanki dotyczące działalności gospodarczej wymienione w art. 5a ust. 6, oraz jeżeli pozostanie nie wypełniona choćby jedna z przesłanek wymienionych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, można je zakwalifikować jako pozarolniczą działalność gospodarczą, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją takiego stanu, jest możliwość opodatkowania dochodów z tego tytułu na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej), bądź też przy zachowaniu pozostałych warunków przewidzianych w art. 9a ust. 2 i 3 ww. ustawy, na zasadach określonych w art. 30c tj. podatkiem liniowym. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że nie jest Pan i nie był zatrudniony na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy przez żadnego z kontrahentów, a więc nie ma przeszkód do opodatkowania uzyskanych przez Pana dochodów z udziału w spółce na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj