Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-81/08/PS
z 18 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-81/08/PS
Data
2008.09.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
sprzedaż walut
umowa sprzedaży
waluta obca
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy kupno waluty (euro) od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 616 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2008 r. (data wpływu 20 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży walut obcych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży walut obcych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej i chce dokonać kupna waluty (konkretnie euro) od innej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Operacja miałaby odbyć się w ten sposób, że Pan przeleje ze swojego konta złotówkowego na konto złotówkowe tej osoby kwotę złotówek, a osoba ta przeleje ze swojego konta dewizowego na Pana konto dewizowe odpowiednią kwotę euro (przeliczoną wg średniego kursu euro NBP z dnia ustalonego między Wami w umowie).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi o zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży walut obcych. Czy zamierzona wyżej opisana czynność powinna być zatem potraktowana jako realizacja umowy kupna-sprzedaży walut i nie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy też potraktowana powinna być jako umowa zamiany rzeczy i jako taka powinna podlegać, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), podatkowi od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy zamierzona przez strony czynność powinna być, jako operacja kupna-sprzedaży walut zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) tej ustawy podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Jednakże, właściwe określenie zakresu obowiązku podatkowego jest możliwe nie tylko po analizie zakresu podmiotowego i przedmiotowego podatku, ale także zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowym i przedmiotowym. Zwolnienia podatkowe, w tym również zwolnienia przedmiotowe określone w art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, są bowiem swoistym uzupełnieniem pozytywnego sposobu wyznaczania zakresu podatku. Istotą zwolnień o charakterze przedmiotowym jest to, że odnoszą się one do czynności cywilnoprawnych i przysługują niezależnie od tego, jaki podmiot jest stroną takiej transakcji pod warunkiem, że znajdzie się on w sytuacji o cechach określonych przez ustawodawcę. Wśród zwolnień przedmiotowych wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca w art. 9 pkt 1 ww. ustawy wymienił także sprzedaż walut obcych. Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży walut obcych odnosi się do sprzedaży walut obcych niezależnie od tego, czy sprzedaż jest dokonywana w sposób profesjonalny, czy też nieprofesjonalny. Istotne jest jednak to, aby sprzedaży walut obcych dokonywano zgodnie z przepisami prawa dewizowego, a więc w sposób legalny.

Z uwagi na powyższe stwierdzić należy, że sprzedaż walut obcych jako wymieniona w art. 9 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie opodatkowania omawianym podatkiem.

Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 9 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj