Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-540/08/AK
z 18 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-540/08/AK
Data
2008.09.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowód poniesienia wydatku
koszty bezpośrednie
księgi rachunkowe
otrzymanie faktury
potrącalność kosztów


Istota interpretacji
Czy otrzymane potwierdzenie rezerwacji może stanowić podstawę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty należnej podmiotowi faktycznie wykonującemu usługę hotelową?



Wniosek ORD-IN 750 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowego dokumentowania kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowego dokumentowania kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka - osoba prawna, w ramach działalności gospodarczej oferuje swoim klientom możliwość zarezerwowania usługi hotelowej na pośrednictwem strony internetowej. Klient dokonuje wyboru lokalizacji i standardu poprzez wybór konkretnej placówki i konkretnego pokoju, w którym usługa zostanie wykonana. Po dokonaniu wyboru, klient, za pośrednictwem strony internetowej dokonuje rezerwacji.

Z tytułu świadczenia usług Spółka pobiera od klienta opłatę, na którą składa się należność za usługę hotelową - przekazywana przez Spółkę podmiotowi bezpośrednio świadczącemu usługę hotelową oraz prowizja - stanowiąca przychód Spółki.

Trzeba nadmienić, że Spółka dokonuje zapłaty na rzecz podmiotu bezpośrednio świadczącego usługę hotelową dopiero po wykonaniu tej usługi, tzn. po wykorzystaniu rezerwacji przez klienta. Oznacza to, że pieniądze otrzymane przez Spółkę w dniu dokonania rezerwacji są przez niego przechowywane czasem nawet kilka miesięcy (kiedy rezerwacja jest dokonywana z dużym wyprzedzeniem).

W chwili dokonania rezerwacji Spółka otrzymuje elektroniczne potwierdzenie dokonania rezerwacji, którego wzór stanowi załącznik do wniosku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane potwierdzenie rezerwacji może stanowić podstawę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty należnej podmiotowi faktycznie wykonującemu usługę hotelową...

Zdaniem Spółki potwierdzenie rezerwacji, którego wzór stanowi załącznik do wniosku, może stanowić podstawę dokonania zaliczenia kwoty należnej podmiotowi wykonującemu usługę hotelową do kosztów uzyskania przychodów Spółki, co oznacza, że Spółka nie musi czekać na otrzymanie faktury od bezpośredniego wykonawcy usługi hotelowej. Zdaniem Spółki, taka sytuacja pozwala mu na uniknięcie sytuacji, w której jest on zobowiązany do wykazania przychodu związanego z pobraniem należności od rezerwującego i zapłacenia podatku dochodowego, natomiast z uwagi na fakt, że faktura będzie wystawiona dopiero po wykonaniu usługi, możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów nastąpi dopiero w okresach późniejszych. Ponadto, zaliczenie kosztu na podstawie elektronicznego potwierdzenia rezerwacji pozwoli na realizację zasady współmierności przychodów i kosztów, o której mowa w art. 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają zasad dokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku za rok podatkowy.

Tymi odrębnymi przepisami, do których odsyła powołana ustawa, są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z art. 21 ustawy o rachunkowości, dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

  1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  2. określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  3. opis operacji oraz jej wartość,
  4. datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datęsporządzenia dowodu,
  5. podpis wystawcy dowodu oraz osoby dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
  6. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

W ust. 1a ustawodawca postanowił, że można pominąć punkty 5 i 6 , jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.

A zatem, zdaniem Spółki, jeżeli dokument posiada ww. cechy, może stanowić podstawę dokonania zapisów w księgach rachunkowych, a tym samym stanowić podstawę zaliczenia wynikającej z niego kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując, należy zauważyć, że otrzymywane od podmiotu faktycznie wykonującego usługę hotelową potwierdzenie rezerwacji zawiera:

  1. określenie rodzaju dowodu — potwierdzenie rezerwacji,
  2. numer dowodu - indywidualny numer rezerwacji,
  3. określenie stron transakcji,
  4. datę dokonania transakcji,
  5. treść transakcji,
  6. wartość transakcji.

A zatem spełnia podstawowe wymogi stawiane dowodom księgowym.

Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej ustawa PDOP - ,Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Niewątpliwie wydatki poniesione z tytułu dokonania rezerwacji zostały przez Spółkę poniesione w celu uzyskania przychodów - trzeba bowiem podkreślić, że gdyby Spółka nie dokonała rezerwacji - usługa nie zostałaby wykonana, a zatem nie byłoby podstawy do wystawienia faktury dla klienta i pobrania od niego wynagrodzenia, a to oznacza, że nie powstałby przychód po stronie Spółki.

Zdaniem Spółki, przedstawione powyżej stanowisko, zgodnie z którym elektronicznie przesyłany dokument „potwierdzenie rezerwacji" może stanowić podstawę zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, uznać należy za słuszne.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy wskazać, że wbrew twierdzeniom Spółki do wniosku ORD-IN z dnia 09 czerwca 2008 r. nie dołączono „wzoru elektronicznego potwierdzenia dokonania rezerwacji”.
Okoliczność ta nie ma jednak istotnego znaczenia dla wydania niniejszej interpretacji indywidualnej albowiem działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie jest obowiązany ani uprawniony do analizy załączonych dokumentów.Dokonując oceny zaprezentowanego we wniosku stanowiska organ podatkowy opiera się wyłącznie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku ORD-IN w poz. 50.

W zakresie ustalenia, czy koszty płacone na rzecz podmiotu faktycznie wykonującego usługę hotelową stanowią koszt uzyskania przychodu i w którym momencie należy ująć ten koszt w księgach została wydana interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2008 r., sygnatura IBPB3/423-107/08/BG/KAN-2590/07/2368/08. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe uzasadniając, że koszty poniesione przez Spółkę jako bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Koszty te zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b, 4c ustawy o pdop są potrącalne tylko w roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, albo w roku podatkowym, następującym po roku podatkowym, którego przychodów dotyczą.

Natomiast w przedmiotowym wniosku Spółka pyta czy otrzymane potwierdzenie rezerwacji może stanowić podstawę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty należnej podmiotowi faktycznie wykonującemu usługę hotelową.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej skrótem „updop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast jak stanowi art. 15 ust. 4 cytowanej updop – koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Natomiast ust. 2 ww. przepisu stanowi, iż podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi":

  1. zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,
  2. zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom,
  3. wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.

Zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy o rachunkowości w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz skup metali nieżelaznych od ludności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że faktura od bezpośredniego wykonawcy usługi hotelowej będzie wystawiona dopiero po wykonaniu usługi. Nie zachodzi więc uzasadniony brak możliwości uzyskania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego w celu udokumentowania wydatku.

W związku z powyższym podstawą zapisów w księgach rachunkowych będzie faktura jako dowód księgowy.

Stanowisko Spółki, iż otrzymane potwierdzenie rezerwacji może stanowić podstawę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty należnej podmiotowi faktycznie wykonującemu usługę hotelową należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj