Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-598/08/AF
z 6 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-598/08/AF
Data
2008.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność
działki
sprzedaż gruntów


Istota interpretacji
Czy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?



Wniosek ORD-IN 822 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2008 r. (data wpływu 8 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 lipca 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości gruntowej z zadatkiem (w rozumieniu art. 394 Kodeksu cywilnego). Umowa powyższa przewiduje, że umowa przyrzeczona przenosząca własność zostanie zawarta po uchwaleniu przez właściwą radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego, opracowanego na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), zgodnie z którym przedmiotowa nieruchomość zostanie przeznaczona pod budownictwo przemysłowe. Strony przewidują jednocześnie możliwość zawarcia umowy przyrzeczonej jeszcze przed uchwaleniem ww. planu. W takim przypadku umowa zostanie zawarta po uzyskaniu przez kupującego zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t. j. z 2004 r. Dz. U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.) na zakup nieruchomości rolnych. Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej nieruchomość będzie wykorzystywane dla celów rolnych, a kupujący, na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej, będzie odpłatnie dysponował przedmiotem umowy na cele budowlane, dla prac związanych z przygotowywaniem inwestycji do realizacji, w tym dla przeprowadzenia badań geologicznych gruntu i pomiarów geodezyjnych.

Przedmiotem ww. umów jest nieruchomość gruntowa, obecnie objęta studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy zatwierdzonego uchwałą rady miejskiej z dnia 31 marca 2003 r., zgodnie z którym przeznaczona jest na cele rolne oraz do zalesienia. Nieruchomość zakupiona została przez obecnych właścicieli w 1996 r. i do dnia dzisiejszego, także w przyszłości, do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej, wykorzystywana będzie zgodnie z przeznaczeniem, tj. pod uprawy.

Właścicielami są małżonkowie na prawach wspólnoty ustawowej. Są rolnikami opłacającymi podatek rolny i nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Mąż (Wnioskodawca), podatnik VAT czynny, zrezygnował ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  • Czy z tytułu przedmiotowej sprzedaży nieruchomości powstanie zobowiązanie w podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem lub będzie od niego zwolniona, przy założeniu, że sprzedaż nieruchomości nastąpi po uchwaleniu przez właściwą radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego, opracowanego zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym przedmiotowa nieruchomość zostanie przeznaczona pod budownictwo przemysłowe, bądź też przed podjęciem takiej uchwały, tj. gdy sprzedaż dotyczyć będzie nieruchomości przeznaczonej, wg. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy na cele rolne oraz do zalesienia...
  • Czy otrzymanie, na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży, zadatku na poczet opisanego zbycia nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy opisana sprzedaż powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Sprzedający są podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynny. Wynika to z faktu, że przedmiotowa nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, a sprzedający zbywają nieruchomość związaną ze swoją działalnością rolną.

Ponadto zbycie nieruchomości nastąpi po uchwaleniu przez radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego, w którym przedmiotowa nieruchomość zostanie przeznaczona pod budownictwo przemysłowe, bądź przed podjęciem takiej uchwały. Jednakże z treści czynności wynika, że w związku ze sprzedażą ma ona być przeznaczona pod zabudowę. Tym samym nie ma podstaw do skorzystania do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Otrzymanie zadatku, na podstawie opisanej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj