Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1021/08-9/RK
z 14 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1021/08-9/RK
Data
2008.10.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa
działki
grunty
grunty rolne
podatnik
rolnik ryczałtowy


Istota interpretacji
sprzedaż czterech działek z majątku osobistego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 407 kB

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 17.09.2008 r. (data wpływu 19.09.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2008 r. znak IPPP1-443-1021/08-5/RK, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.

W 1975 r. wspólnie z małżonką Wnioskodawca nabył w drodze uwłaszczenia stosownie do przepisów ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych grunt rolny o powierzchni 1,9857 ha, który wszedł w skład majątku osobistego małżonków.

Nabyta nieruchomość rolna stanowi całość gospodarstwa rolnego, a nie wchodzi w jego skład, jak to Wnioskodawca określił w piśmie z dnia 11.08.2008r. (odpowiedź na wezwanie w zakresie doprecyzowania wniosku z dnia 21.07.2008r. IPPP1/443-1021/08-3/RK).

Wnioskodawca Podnosi, iż oświadczając, że nabyty grunt rolny był wykorzystywany do prowadzenia działalności rolniczej — ostatnio jako łąka, miał na myśli dziko rosnącą trawę, która nie ma charakteru produkcyjnego, jest nieużytkowana.

Łąka ta nie służy bowiem działalności rolniczej polegającej na hodowli zwierząt, czy też produkcji innych płodów rolnych. W oświadczeniu tym Wnioskodawca zawarł przeznaczenie przedmiotowego gruntu wynikające z ewidencji gruntów, od którego opłacany jest w dalszym ciągu podatek rolny.

Z przedmiotowego gruntu wydzielone zostały cztery działki budowlane, które Wnioskodawca zamierza sprzedać. Działki te nie są zabudowane i nigdy wcześniej nie były zabudowane. Decyzją z dnia 4 kwietnia 2008r. Prezydent Miasta... zatwierdził podział nieruchomości stanowiącej własność prywatną małżeńską.

W odniesieniu do tych działek, które zamierza sprzedać Wnioskodawca nie dokonywano żadnych czynności zmierzających do podniesienia ich atrakcyjności nabywczej, a w szczególności nie doprowadzano mediów. Przedmiotowe działki sprzedawane będą kilku nabywcom. Nabywcy wyrazili zainteresowanie kupnem dowiadując się o dokonanym podziale gruntu od znajomych i rodziny.

Dotychczas Wnioskodawca sprzedał tylko jedną działkę zabudowaną. Była to jednostkowa, sporadyczna transakcja dotycząca działki o powierzchni 125 m2 (sprzedaż 10 kwietnia 2007r.). Poza przedmiotowymi działkami Wnioskodawca nie planuje zbycia żadnych nieruchomości.

Działalność gospodarczą w zakresie produkcji metalowych elementów stolarki budowlanej, produkcji zamków i zawiasów Wnioskodawca prowadzi od 05.05.1990 r. Działalność ta prowadzona jest w miejscu zamieszkania.

Wnioskodawca podnosi, iż jest podatnikiem VAT czynnym, ale sprzedaż tych działek nie będzie miała związku z prowadzoną przeze niego działalnością. Działki te zostały wydzielone z tej części gruntu rolnego, który nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, ani nie miał żadnego związku z prowadzoną działalnością.

Nabycia tego gruntu dokonano ponad 30 lat temu (1975r.) do majątku osobistego, bez odliczenia VAT, nie został on nabyty w celu odsprzedaży, lecz na potrzeby związane także z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych (na gruncie tym znajduje się dom mieszkalny, budynek gospodarczy, szklarnia). To właśnie do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji elementów stolarki budowlanej Wnioskodawca wykorzystuje budynek gospodarczy i grunt o powierzchni 44,30 m2 należący do tego samego majątku prywatnego, co wydzielone działki.

Wnioskodawca podnosi, iż nie można uznać za działalność rolniczą posiadania gruntu rolnego — łąki, jeżeli łąka ta nie jest wykorzystywana np. w hodowli zwierząt jako pastwisko, zbiorze trawy na paszę, czy innego rodzaju działalności rolniczej. Zatem nie jest to sprzedaż części warsztatu produkcyjnego związanego z działalnością rolniczą, ani też związanego z działalnością gospodarczą. Jest to sprzedaż majątku prywatnego Wnioskodawcy I współmałżonki.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemnące osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność gospodarcza powinna więc cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Oznacza to, iż dostawa towarów (sprzedaż działek budowlanych) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot spełniający definicję podatnika podatku od towarów i usług, Pod pojęciem „handel” rozumie się zorganizowaną wymianę dóbr, obrót towarów polegający na kupnie-sprzedaży. Handel oznacza zatem dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Opodatkowaniu podlega chociażby jednorazowa czynność spełniająca kryteria zaliczenia jej do tak rozumianego pojęcia „handel”, czyli zrealizowana w formie zorganizowanej sprzedaży towaru poprzedzonej zakupem dokonanym w celu jego odsprzedaży, wskazując na zamiar jej kontynuacji w tej formie.

Wobec powyższego sprzedaż przedmiotów majątku prywatnego osób fizycznych, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu.

Czynności podlegające opodatkowaniu wykonane przez podmiot niewystępujący w charakterze podatnika (nawet jeżeli jest on podatnikiem w ogóle) pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Nie można też mówić, że sprzedaż ta wykonana zostanie przez prowadzącego działalność rolniczą ponieważ działki te musiałyby być wykorzystywane pod będącą działalnością gospodarczą działalność rolniczą (ale tylko o charakterze produkcyjnym). Grunty te nie były wykorzystywane do celów produkcyjnych w posiadanym gospodarstwie rolnym.

Stanowią zatem majątek osobisty, a sprzedaż wydzielonych z tych gruntów działek budowlanych nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest wyrok NSA z 24.04.2007r. (I FSK 603/06), który uchylił rozstrzygnięcie WSA w Olsztynie z dnia 06.04.2006r.

W wyroku tym, rozstrzygając zagadnienie opodatkowania sprzedaży gruntu nabytego kilkanaście lat wcześniej na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego NSA uznał, iż nabycie działek dokonane było do majątku osobistego, bez odliczenia VAT, a ostatecznie, że sprzedaż działek dokonana była przez podmiot, który w związku z wykonaniem tej sprzedaży nie był podatnikiem VAT.

Również WSA w Warszawie w wyroku z dnia 15.01.2007r. sygn. akt III SA/Wa 3885/06 stwierdził, że sprzedaż kilku lub więcej działek budowlanych, jeżeli działki te stanowią majątek osobisty podatnika i nie służą prowadzonej działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą. Czynność ta bowiem nie wiąże się z uzyskiwaniem stałego dochodu.

W ww. stanie Wnioskodawca wnosi o zmianę wydanej interpretacji indywidualnej.

Minister Finansów, zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nr IPPP1-443-1021/08-5/RK z dnia 02.09.2008 i stwierdza, co następuje:

W wydanej interpretacji znak: IPPP1-443-1021/08-5/RK z dnia 02.09.2008 r. dokonano oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny na podstawie przedstawionej sytuacji we wniosku. Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19.05.2008 r. (data wpływu 29.05.2008 r.) oceniono jako nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy te wskazują, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, która obejmuje także czynności polegające na sprzedaży gruntów.

Zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy, działalność rolnicza obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

W złożonym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa Strona wskazała iż oświadczając, że nabyty grunt rolny był wykorzystywany do prowadzenia działalności rolniczej — ostatnio jako łąka, miała na myśli dziko rosnącą trawę, która nie ma charakteru produkcyjnego, jest nieużytkowana. Łąka ta nie służy bowiem działalności rolniczej polegającej na hodowli zwierząt, czy też produkcji innych płodów rolnych. Wnioskodawcy zaś chodziło o przeznaczenie przedmiotowego gruntu wynikające z ewidencji gruntów, od którego opłacany jest w dalszym ciągu podatek rolny. Wnioskodawca wskazał, iż jest podatnikiem VAT czynnym, ale sprzedaż działek nie będzie miała związku z prowadzoną przez niego działalnością. Działki te zostały wydzielone z tej części gruntu rolnego, który nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, ani nie miał żadnego związku z prowadzoną działalnością.

Zatem, w świetle tak przedstawionych faktów należy stwierdzić, iż stosownie do treści cytowanego art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy sprzedaż czterech działek wydzielonych z gruntu, na którym nie była prowadzona działalność rolnicza, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy nie można uznać za działalność prowadzoną przez rolników.

Ponadto należy wskazać, iż dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Natomiast z przedstawionego zdarzenia, wynika iż planowana sprzedaż dotyczy majątku osobistego nabytego ponad 30 lat temu, który nie był, ani też nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, a Wnioskodawca prowadzi działalność nie związaną z obrotem nieruchomościami.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. Sprzedaż nawet kilkakrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu.

Podatnikiem w obrocie nieruchomościami byłby podmiot, który jest handlowcem i obraca częstotliwie budynkami, lokalami lub gruntami. Czynności podlegające opodatkowaniu wykonane przez podmiot niewystępujący w tym przypadku w charakterze podatnika (nawet jeżeli jest on podatnikiem w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, lecz z innego tytułu) pozostają poza zakresem opodatkowania.

Reasumując: prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż czterech działek z majątku osobistego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 02.09.2008 r. nr IPPP1-443-1021/08-5/RK stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, 90-434 Łódź, ul. Piotrkowska 135 (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj