Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-650/12-4/AG
z 31 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-650/12-4/AG
Data
2013.01.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
spółka cywilna


Istota interpretacji
Czy wniesienie aportu rzeczowego w postaci składników majątku obecnej firmy Wnioskodawczyni do spółki cywilnej (działalności Wnioskodawczyni nie zamierza zlikwidować) spowoduje powstanie przychodu i co się z tym wiąże, zapłatę podatku dochodowego w prowadzonej przez Nią firmie?



Wniosek ORD-IN 336 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2012 r. (data wpływu 25 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 18 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości w formie aportu do spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 11 stycznia 2013 r., Nr IPTPB1/415-650/12-2/AG, IPTPP4/443-738/12-2/UNR, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 11 stycznia 2013 r., skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek w dniu 18 stycznia 2013 r. (data nadania w polskiej placówce operatora publicznego 17 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych według metody liniowej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2011 r. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem, na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej, do prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej nieruchomość niezabudowaną składającą się z jednej działki gruntu oraz nieruchomość zabudowaną składającą się z kilku działek i starej przeznaczonej do rozbiórki pływalni. Pływalnia ze względu na bardzo zły stan techniczny zagrażający bezpieczeństwu została rozebrana i obecnie są to niezabudowane działki. Nieruchomość niezabudowana została wprowadzona na stan środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawczynię firmy w dniu nabycia, natomiast nieruchomość, na której prowadzone były prace rozbiórkowe pływalni, na stan środków trwałych została wprowadzona po zakończeniu tych prac. Ponadto oprócz prac rozbiórkowych przeprowadzone zostały również prace związane z usunięciem drzew. Wycięcia drzew dokonano po uzyskaniu decyzji zezwalającej na ich usunięcie. Przy nabyciu nieruchomości niezabudowanej Wnioskodawczyni odliczyła podatek VAT, natomiast nieruchomość zabudowana była zwolniona z podatku VAT jako towar używany.

Obecnie Wnioskodawczyni zamierza utworzyć z mężem spółkę cywilną i wnieść do nowej spółki w charakterze wkładów, w formie aportu, opisane wyżej nieruchomości.

Wnioskodawczyni nadmienia ponadto, że zamierza z mężem, prowadząc działalność w formie spółki cywilnej, wybudować na wniesionej aportem nieruchomości pawilon handlowy.

W piśmie z dnia 17 stycznia 2013 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Działki należące do Wnioskodawczyni, będące przedmiotem aportu według wypisu z rejestru gruntów zakwalifikowane są jako tereny zabudowane inne, a jedna działka zakwalifikowana jest jako teren zabudowy mieszkalnej.

Dodała również, iż zakupione w 2011 r. wspólnie z mężem nieruchomości zostały wprowadzone na stan środków trwałych firmy: nieruchomość niezabudowana we wrześniu 2011 r., natomiast nieruchomość, na której były prowadzone prace rozbiórkowe po zakończeniu tych prac, tj. w grudniu 2011 r. Wykonane zostały na ww. nieruchomościach prace rozbiórkowe i usunięcie drzew. Obecnie są to niezabudowane działki gruntu, na których nie ma żadnych budynków, ani nie prowadzi się żadnej działalności. Nie są też i nie były przedmiotem wynajmu, ani dzierżawy, czy użyczenia. Wnioskodawczyni opłaca podatek od nieruchomości.

Wnioskodawczyni poinformowała również, iż dokonała rozbiórki starej pływalni i usunięcia drzew na ww. nieruchomościach, poniosła wydatki na wykonanie tych prac i posiada dowody poniesienia ww. kosztów, tj.:

  • fakturę VAT za rozbiórkę starej pływalni wystawioną dnia 13 grudnia 2011 r.,
  • decyzję Prezydenta Miasta z dnia l0 kwietnia 2012 r. zezwalająca na usunięcie drzew,
  • opłatę z dnia 17 kwietnia 2012 r. dokonaną za usunięcie drzew.

Wnioskodawczyni dodała, że drzewa miały zostać usunięte w terminie do 30 kwietnia 2012 r Usunięcia drzew dokonano w wyznaczonym terminie, nastąpiło to po wprowadzeniu ww. nieruchomości do ewidencji środków trwałych.

Wyżej wymienione wydatki nie zostały jednak ujęte w kosztach uzyskania przychodu ale zaksięgowane zostały na koncie 080, tj. Środki trwałe w budowie.

Wyżej opisane nieruchomości zostaną wniesione do spółki cywilnej na własność. Umowa spółki zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Do spółki cywilnej zostanie wniesiona cała nieruchomość będąca przedmiotem aportu, ujęta w ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni posiada też inne nieruchomości, które nie będą przedmiotem aportu i pozostaną nadal w ewidencji środków trwałych Jej firmy.

Odnośnie pytania dotyczącego wyjaśnienia, co będzie przedmiotem wkładu Wnioskodawczyni do spółki cywilnej poinformowano, że odpowiedź na to pytanie nie może być udzielona z uwagi na to, że mija się ono, jest sprzeczne, z istotą wspólności ustawowej małżeńskiej. Wspólność ta ma charakter wspólności łącznej, w której brak jest wyodrębnienia udziałów męża i żony. W przypadku wspólności ustawowej małżeńskiej każdemu przysługuje prawo do całości nieruchomości, w związku z tym nie istnieje możliwość wniesienia udziałów współmałżonków.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśniono ponadto, iż nie nastąpi wcześniej wycofanie nieruchomości, które będą przedmiotem aportu, do majątku osobistego małżonków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie aportu rzeczowego w postaci ww. składników majątku obecnej firmy Wnioskodawczyni do spółki cywilnej (działalności nie zamierza zlikwidować) spowoduje powstanie przychodu i co się z tym wiąże, zapłatę podatku dochodowego w prowadzonej przez Nią firmie...
  2. Jak prawidłowo Wnioskodawczyni powinna rozliczyć w momencie wniesienia aportu poniesione koszty rozbiórki starej pływalni oraz opłaty za usunięcie drzew...
  3. Czy wniesienie aportem do spółki cywilnej ww. składników spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT po stronie dotychczasowej firmy Wnioskodawczyni, a spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych...

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni zadała następujące pytania:

  1. Czy wniesienie aportu rzeczowego w postaci ww. składników majątku obecnej firmy Wnioskodawczyni do spółki cywilnej (działalności Wnioskodawczyni nie zamierza zlikwidować) spowoduje powstanie przychodu i co się z tym wiąże, zapłatę podatku dochodowego w prowadzonej przez Nią firmie...
  2. Jak prawidłowo Wnioskodawczyni powinna rozliczyć, w momencie wniesienia aportu, poniesione koszty rozbiórki starej pływalni oraz opłaty za usunięcie drzew w Jej firmie...
  3. Czy wniesienie aportem do spółki cywilnej ww. składników spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT po stronie dotychczasowej firmy Wnioskodawczyni...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1, natomiast w zakresie pytania Nr 2 i Nr 3 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wnosząc do nowej spółki ww. wkład niepieniężny w postaci nieruchomości nie osiągnęła przychodu, gdyż wniesienie aportu nie wiąże się z odpłatnym zbyciem składnika majątku w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym nie wystąpi też obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż ponadto w art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, przychody z tytułu aportu są wolne od podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników.

W myśl art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego, w przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku, stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika, bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Współwłasność ta ma charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej, a więc w przedmiotowej sprawie do spółki cywilnej.

Stosownie bowiem do tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 2011 r. Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem, na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej, do prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej nieruchomość niezabudowaną składającą się z jednej działki gruntu oraz nieruchomość zabudowaną składającą się z kilku działek i starej przeznaczonej do rozbiórki pływalni. Nieruchomość niezabudowana została wprowadzona na stan środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawczynię firmy w dniu nabycia, natomiast nieruchomość, na której prowadzone były prace rozbiórkowe pływalni, na stan środków trwałych została wprowadzona po zakończeniu tych prac. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza utworzyć z mężem spółkę cywilną i wnieść do nowej spółki w charakterze wkładów, w formie aportu, opisane wyżej nieruchomości.

Reasumując, mając na względzie przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czynność wniesienia przedmiotowych nieruchomości, jako wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawczynię do spółki cywilnej, jest czynnością neutralną podatkowo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj