Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-976/08-2/IZ
z 31 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-976/08-2/IZ
Data
2008.07.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
działka pod budowę
działka pod budowę
grunty rolne
grunty rolne
sprzedaż gruntów
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy uznać należy za nieprawidłowe stanowisko Podatnika, iż planowana przez Spółkę sprzedaż gruntu, rolnego bądź przeznaczonego pod zabudowę nie jest traktowana jako sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stawka podatkowa dotycząca planowanej sprzedaży gruntu uzależniona jest od charakteru gruntu i podlega zwolnieniu z podatku bądź opodatkowana jest stawką podstawową.



Wniosek ORD-IN 322 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o., przedstawione we wniosku z dnia 12.05.2008 r. (data wpływu 19.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.05.2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka nabyła na własność od osoby fizycznej grunt rolny o powierzchni 1h na podstawie umowy kupna sprzedaży. Ze względu na rodzaj nieruchomości dostawa towaru była zwolniona od podatku od towarów i usług (art. 43 ust.1 pkt 9). Spółka nie korzystała z zakupionego gruntu rolnego w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, stanowi on jedynie majątek własny Spółki. Głównym przedmiotem działalności Strony jest działalność informatyczna. Spółka zamierza rozwijać własne przedsiębiorstwo przez zakup np. nowych technologii i zamierza w okresie od 3 do 5 lat sprzedać nabytą ziemię rolną przeznaczając środki ze sprzedaży gruntu na rozwój przedsiębiorstwa. Podatnik zamierza sprzedać grunt rolny jednemu nabywcy, bądź podzielić grunt na np. dwa lub więcej odrębnych gruntów rolnych i sprzedać je odrębnym nabywcom.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  • Czy sprzedaż w całości bądź w częściach gruntu rolnego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy taka sprzedaż będzie uznana jako sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będzie podlegać opodatkowaniu VAT...
  • Czy sprzedaż w całości bądź w poszczególnych częściach, gruntu, który jednak zmieni swój rodzaj na grunty przeznaczony pod zabudowę będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i czy taka sprzedaż będzie uznana jako sprzedaż w ramach działalności gospodarczej...

Zdaniem Strony w obu tych przypadkach nie dojdzie do naliczania podatku VAT. Sprzedając grunt rolny Spółka korzysta z zasady wyrażonej w art. 43 ust.1 pkt. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o VAT, zgodnie z którą każdy grunt rolny korzysta ze zwolnienia w tym przedmiocie. Sprzedaż gruntu rolnego i przeznaczonego pod zabudowę nie jest sprzedażą w ramach działalności gospodarczej, gdyż kupując grunt Spółka nie nabywała go w celu dalszej odsprzedaży. Spółka nie zajmuje się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, a jedynie jednorazowo sprzedaje nabyty grunt wyłącznie w celu aby uzyskane ze sprzedaży środki zainwestować we własne przedsiębiorstwo, pomimo że grunt może sprzedawać w częściach. Spółka swoje stanowisko opiera na wyroku WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4176/2006, który orzekł, że sprzedaży kilku lub więcej działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, jeżeli tylko działki te stanowią majątek osobisty podatnika VAT I nie służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą. w rozumieniu art. 4 ust. 2 zd. 2 VI Dyrektywy VAT. Tak więc w tym żadnym przypadku, sprzedaż gruntów przez Stronę nie powinna być opodatkowany podatkiem VAT. Sprzedaż nie na charakteru ciągłego i zorganizowanego i nie może być uznana jako działalność gospodarcza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za towar w rozumieniu przedmiotowej ustawy, stosownie do zapisu art. 2 pkt 6, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do zapisu ust. 2 wyżej wymienionego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wyżej powołanych przepisów tj. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze — dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
  • po drugie — czynność wykonana była przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił grunt rolny. Strona zamierza sprzedać go jednemu nabywcy lub podzielić go na mniejsze części i sprzedać je kilku nabywcom. Strona wskazała również, iż w planowanym okresie sprzedaży (3-5 lat) może zmienić się charakter gruntu z rolnego na przeznaczony pod zabudowę.

W przedmiotowej sprawie zatem są spełnione obydwa warunki do uznania, że planowana sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Po pierwsze Strona zamierza dokonać dostawy gruntu (towar) czyli czynności podlegającej opodatkowaniu – art. 5 ust. 1pkt 1. Po drugie czynności zamierza dokonać Spółka z o.o. będąca podatnikiem podatku od towarów i usług - art. 15 ust. 1.

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział dla określonej grupy towarów i usług, preferencyjne stawki podatku lub przewidział dla nich zwolnienia. od podatku. I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W świetle powyżej powołanego przepisu sprzedaż gruntu rolnego, nie budowlanego bądź przeznaczonego pod zabudowę podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż gruntu przeznaczonego pod zabudowę, z uwagi na to, iż została wyłączona z dyspozycji ww. art. 43 ust. 1 pkt 9 podlegać będzie opodatkowaniu stawką zasadniczą w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy uznać należy za nieprawidłowe stanowisko Podatnika, iż planowana przez Spółkę sprzedaż gruntu, rolnego bądź przeznaczonego pod zabudowę nie jest traktowana jako sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stawka podatkowa dotycząca planowanej sprzedaży gruntu uzależniona jest od charakteru gruntu i podlega zwolnieniu z podatku bądź opodatkowana jest stawką podstawową.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż orzeczenia sądów w sprawach podatkowych zapadają i odnoszą się tylko indywidualnej sprawy i nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa.

Na marginesie zauważyć należy, iż powołany przez Spółkę wyrok WSA z dnia 21.02.2007r. sygn. akt III SA/Wa 4176/2006 dotyczył sprzedaży działek przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj