Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-327A/08/AP
z 17 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-327A/08/AP
Data
2008.07.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunty
grunty rolne
nieruchomości
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy sprzedaż działek wyszczególnionych w opisie zdarzenia przyszłego, stanowiących działki rolne, winna być opodatkowana podatkiem VAT, w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9, w którym jest mowa o zwolnieniu dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę? Czy opisana dostawa działek rolnych nabytych przed laty z majątku prywatnego (jest to kolejna ósma sprzedaż), z uwagi na częstotliwość tych transakcji, podlega opodatkowaniu, jako sprzedaż w ramach działalności gospodarczej? Czy jeżeli sprzedaż ta winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy występując jako podatnik może Pan wystawić jako osoba prywatna fakturę VAT uwzględniającą kwotę podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 1013 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 czerwca 2008 r. oraz 10 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 kwietnia 2008 roku został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 15 października 1997 roku nabył Pan udział do 2/3 nieruchomości rolnej niezabudowanej, stanowiącej działkę nr (…) o obszarze 6 ha 4602 m2, położonej w S. przy ul. W. w obrębie ewidencji gruntów nr (…) S. Działkę nabył Pan ze swojego majątku osobistego w celu budowy domu jednorodzinnego. Z uwagi na zmianę planów i braku nabywcy na całą nieruchomość, wraz ze współudziałowcem do 1/3 nieruchomości, dokonał Pan podziału nieruchomości na 11 odrębnych działek, zgodnie z decyzją Urzędu w S. z dnia 9 stycznia 2004 r. 10 stycznia 2006 r. dokonał Pan sprzedaży pierwszej działki i do dziś sprzedał Pan 7 działek. Ponadto poinformował Pan, że prowadzi działalność gospodarczą i w związku z wątpliwościami z interpretacją przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, odprowadził Pan podatek VAT, składając deklarację VAT-7, dotyczącą rozliczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z dokonaniem transakcji sprzedaży działki i zamiarem dokonania ich kolejnych dostaw, wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiotowej sprawie. Rozstrzygnięcie było niekorzystne dla Pana. Obecnie zamierza Pan sprzedać nieruchomość położoną w S. przy ul. G., którą nabył Pan w 2001 roku na podstawie umowy zniesienia współwłasności i zamiany z majątku wspólnego, na majątek objęty wspólnością ustawową małżeńską. Nieruchomość obejmuje udziały w działkach o numerach ewidencyjnych (...), (...), (...) o łącznym obszarze 9752 m2. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wszystkie działki posiadają symbol użytku RIVb, RV i PSIV. Z zaświadczenia wydanego przez Urząd S. z dnia 10 września 2007 r. wynika, że dla działek o numerach ewidencyjnych (…), (…), (..) z dniem 1 stycznia 2004 r. stracił ważność miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta S.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 26 czerwca 2008 r., poinformował Pan, że przedmiotowe działki zostały zakupione w 1990 i 1991 roku jako grunty rolne z zamiarem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jednak przedmiotowe grunty nigdy nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej. Nie służyły także odrębnie prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nieruchomości te nie zostały przekwalifikowane. W wypisie z rejestru gruntów przedmiotowe działki figurują pod symbolem R IVb, RV i PSIV. Dokonano uzbrojenia terenu, doprowadzając do działek energię elektryczną. Inne media nie zostały doprowadzone. Ponadto ponownie podkreślił Pan, że brak jest planu zagospodarowania przestrzennego dla tych gruntów oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przedmiotowe działki zostały sprzedane w miesiącu maju 2008 roku, jednemu nabywcy na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż działek wyszczególnionych w opisie zdarzenia przyszłego, stanowiących działki rolne, winna być opodatkowana podatkiem VAT, w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9, w którym jest mowa o zwolnieniu dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę...

Czy opisana dostawa działek rolnych nabytych przed laty z majątku prywatnego (jest to kolejna ósma sprzedaż), z uwagi na częstotliwość tych transakcji, podlega opodatkowaniu, jako sprzedaż w ramach działalności gospodarczej...

Czy jeżeli sprzedaż ta winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy występując jako podatnik może Pan wystawić jako osoba prywatna fakturę VAT uwzględniającą kwotę podatku VAT...


Pana zdaniem grunty rolne będące przedmiotem planowanej transakcji w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolnione są od podatku od towarów i usług. Ponadto stoi Pan na stanowisku, że sprzedaży działek stanowiących Pana majątek prywatny i nie służących prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą. W związku z powyższym, nie będzie Pan występował w przedmiotowej transakcji jako podatnik VAT. W sytuacji, gdyby organ uznał jednak, że transakcja przedmiotowych gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uważa Pan, że będzie miał prawo do wystawienia faktury VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

Z kolei towar jest definiowany w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy następująco: rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przytoczonych przepisów wynika więc, że grunty są towarami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż gruntu stanowi dostawę towarów i jako taka podlega opodatkowaniu.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w przeszłości dokonywał Pan wielokrotnej dostawy gruntów, co czyni Pana w tym zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług, w rozumieniu cytowanego art. 15 ustawy.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy określono, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest legalnej definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę. W tej sytuacji należy odwołać się do wykładni literalnej wspomnianego przepisu, jak również do przepisów z innych gałęzi prawa, w tym w szczególności przepisów w zakresie prawa zagospodarowania przestrzennego i budowlanego dotyczących klasyfikacji i przeznaczenia gruntów.

Wnioskodawca w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazał, że zamierza zbyć działki niezabudowane. W związku z powyższym stwierdzić należy, że spełniony został pierwszy z dwóch warunków zwolnienia od podatku, określonych w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W odniesieniu do drugiego warunku zaznaczył Pan, że przedmiotowe działki położone są na obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oświadczył Pan również, że nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania dla tego terenu, zaś zgodnie z wypisem z rejestru gruntów przedmiotowe działki stanowią tereny rolne i pastwiska. Ponadto w treści pytania przesądził Pan, iż planowana sprzedaż dotyczyć będzie działek rolnych.

Zatem, o ile przedmiotem sprzedaży będą grunty niezabudowane inne niż budowlane bądź przeznaczone pod zabudowę, to ich dostawa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Zatem obowiązek wystawienia faktury VAT nie wystąpi jedynie w sytuacji, w której nabywca towarów i usług będzie osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie zażąda jej wystawienia. W pozostałych przypadkach będzie Pan zobowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą dostawę przedmiotowych gruntów.

Jednocześnie nadmienia się, iż interpretacja nie wywrze skutków prawnych w przypadku ustalenia w ewentualnym postępowaniu podatkowym odmiennego od przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się natomiast do kwestii wcześniejszej wielokrotnej sprzedaży (7 działek) przez Pana gruntów, to należy zauważyć, iż zagadnienie to było przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w dniu 4 stycznia 2008 r., nr ITPP1/443-538/07/AP, w której uznał on stanowisko Pana (w świetle obowiązującego stanu prawnego) za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj