Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-42/08-2/AK
z 10 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-42/08-2/AK
Data
2008.04.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
opodatkowanie dochodów
podatek liniowy
prawa majątkowe
rozliczenie roczne
spółka jawna
udział w zyskach


Istota interpretacji
Czy dochody małoletnich dzieci, wspólników spółek jawnych, z tytułu udziału w zyskach tych spółek należy dołączyć do dochodów Wnioskodawczyni i opodatkować liniową 19% stawką podatku?



Wniosek ORD-IN 305 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani A. G., przedstawione we wniosku z dnia 07 stycznia 2008 r. (data wpływu 11 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodu rodziców, dochodów małoletnich dzieci – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie doliczenia do dochodu rodziców, dochodów małoletnich dzieci.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 7 września 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W chwili jego śmierci Zainteresowana była wspólnikiem spółki jawnej z 50% udziałem w zyskach i stratach tej spółki. Dochody z tytułu udziału w spółce, jako dochody ze źródła działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni opodatkowała wg liniowej 19% stawki podatku. Sąd Rejonowy w X, w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, stwierdził, że spadek po zmarłym mężu w częściach równych nabyła Wnioskodawczyni i dwójka Jej małoletnich dzieci. Mąż Zainteresowanej w chwili śmierci był wspólnikiem trzech spółek jawnych. Na mocy postanowień Sądu Rejonowego w Y zarówno Wnioskodawczyni jak Jej małoletnie dzieci zostali wpisani w poczet wspólników dwóch z powyższych spółek jawnych. Z tytułu udziału w tych spółkach Zainteresowana uczestniczy wspólnie z dziećmi w zyskach w wysokości odpowiadającej wspólnym udziałom w zyskach i stratach tych spółek. Swoje dochody z tytułu udziału w spółkach Wnioskodawczyni opodatkuje wg liniowej 19% stawki podatku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody małoletnich dzieci, wspólników spółek jawnych, z tytułu udziału w zyskach tych spółek należy dołączyć do dochodów Wnioskodawczyni i opodatkować liniową 19% stawką podatku...

Zdaniem Wnioskodawczyni odpowiedź na pytanie jest twierdząca, a stanowisko uzasadnia następująco:

  1. Stosownie do art. 7 ust. 1 podatku dochodowego od osób fizycznych, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. W konsekwencji powyższej regulacji dochody małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółek jawnych dolicza się do dochodów rodziców; w niniejszej sprawie w całości do dochodów Wnioskodawczyni.
  2. Zgodnie z art. 5b ust. 2 cytowanej powyżej ustawie, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nie mająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. działalność gospodarcza.
  3. Dochody małoletnich dzieci nie stanowią odrębnego źródła dochodu, w rozumieniu art. 10 ww. ustawy.
  4. Konstrukcja, o której mowa w art. 7 ust. 1 sprawia, że podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów małoletnich dzieci z wyłączeniem taksatywnie wskazanych, są rodzice (Wnioskodawczyni) małoletnich dzieci. Konsekwencją powyższego jest to, że Zainteresowana zobowiązana jest do doliczenia do swoich dochodów dzieci małoletnich, zadeklarowania ich w zeznaniu składanym pod własnym nr NIP i nazwiskiem oraz do wpłacenia podatku.
  5. Skoro dochody małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółek jawnych, których są udziałowcami, stanowią źródło dochodu – działalność gospodarcza, a dochody te dolicza się do dochodów Wnioskodawczyni. Zainteresowana natomiast opodatkowuje dochody z tytułu działalności gospodarczej wg zasad, o których mowa w art. 9a ust. 2 i 30c ww. ustawy. Wnioskodawczyni doszła do wniosku, że suma Jej dochodów i małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółek jawnych, których są udziałowcami, podlega opodatkowaniu wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni uzyskuje przychody z udziału w spółkach jawnych, które opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z uzyskaniem tych przychodów Wnioskodawczyni zobowiązana jest – na mocy art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy – do złożenia w terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (tj. 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) zeznania, wg ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c (PIT-36L).

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

W przedmiotowej sprawie małoletnie dzieci Wnioskodawczyni uzyskały dochody z działalności gospodarczej. Zatem dochody te Wnioskodawczyni winna – w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ww. ustawy (tj. PIT-36) – doliczyć do swoich dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27, wykazując je jednocześnie w załączniku PIT/M.

Reasumując stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie może doliczać dochodów małoletnich dzieci do swoich dochodów z działalności gospodarczej i opodatkować wg 19% stawki podatku. Dochody te będą bowiem doliczone do dochodów rodzica w zeznaniu PIT-36 i opodatkowane wg skali podatkowej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj