Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-457/08-2/JB
z 5 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-457/08-2/JB
Data
2008.05.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa
działki
grunty rolne
korekta podatku
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie gruntu rolnego, służącego czynnościom zwolnionym z podatku. Korekta odliczonego podatku w miesiącu zakupu gruntu, z uwagi na brak prawa do odliczenia



Wniosek ORD-IN 391 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008r. (data wpływu 10 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT prowadzącym jako krajowa osoba fizyczna działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKWiU 45.21A), zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.11Z). Obrót uzyskiwany z działalności gospodarczej był w 100%opodatkowany podatkiem VAT. W lutym 2005r. Podatnik nabył na mocy aktu notarialnego prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości składającej się z 10 działek. Sprzedawca – Spółka z o.o.- wystawił fakturę sprzedaży VAT naliczając 22% podatek VAT. Podatek ten w pełnej wysokości odliczył i przekazał w imieniu sprzedawcy na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego. Nieruchomość nie figurowała w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, potraktowana została jako zakup towaru. W kwietniu 2005r. decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego Rządowej Administracji Ogólnej Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę jednorodzinnych budynków mieszkalnych na 9 działkach. W okresie sierpień 2006r. – kwiecień 2007r. sprzedał 9 jednorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Transakcje te zostały rozliczone (podatek VAT 7% i podatek dochodowy) z Urzędem Skarbowym. Pozostała 1 działka gruntu, która w planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenie oznaczonym symbolem „57 RP” – teren upraw polowych a w rejestrze gruntów jako grunty rolne „R”. Działkę tę w styczniu 2008r. Wnioskodawca sprzedał - aktem notarialnym przeniósł prawo użytkowania wieczystego – małżeństwu osób krajowych. W deklaracji podatku VAT za miesiąc styczeń 2008r. wykazał sprzedaż działki w poz. 20 jako dostawę na terytorium kraju zwolnioną od podatku VAT. W pozycji 46 i 47 deklaracji skorygował (in minus) wartość netto zakupu i 22% podatku naliczonego odnoszącym się do tej działki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy korekta podatku naliczonego w ogóle powinna wystąpić a jeżeli tak to czy w poz. 46 – 47 deklaracji i na jakiej podstawie, czy też winna być dokonana w poz. 49 deklaracji w oparciu o przepisy art. 91 ust. 7 ustawy...

Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji kiedy cały obrót uzyskany w roku 2006 i 2007 dotyczył czynności w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego nie zachodzi konieczność korekty podatku naliczonego. Ewentualna korekta podatku naliczonego związana z proporcją o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy nastąpi w styczniu 2009r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT – zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Treść wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy wyklucza jednocześnie możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z wniosku wynika, że Podatnik w lutym 2005r. nabył prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości składającej się z 10 działek. Nieruchomość nie została ujęta jako środek trwały u Podatnika, lecz jako zakup towaru. Podatek naliczony z tytułu nabycia został odliczony w pełnej wysokości. Na dziewięciu z tych działek Wnioskodawca pobudował jednorodzinne domy mieszkalne, które sprzedał wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Jedna działka, jako grunt rolny, wraz z prawem wieczystego użytkowania, została sprzedana w styczniu 2008r., i Wnioskodawca wykazał tę dostawę jako zwolnioną od podatku.

Na gruncie ww. przepisów prawa, w analizowanej sprawie, należy zwrócić uwagę na fakt, iż Podatnik dokonał nabycia działki wraz z prawem wieczystego użytkowania, i nie potraktował tego zakupu jako zakupu środków trwałych lecz jako zakup towaru handlowego, czyli towaru służącego dalszej odsprzedaży (w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej). Z wniosku wynika, iż nabyty grunt to grunt rolny.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Wynika z powyższego, że dostawa gruntu rolnego korzysta z zwolnienia od podatku VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy Podatnik określa prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów w pierwszej kolejności według kryterium związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem, w momencie zakupu przedmiotowego gruntu jako towaru handlowego, Podatnik posiadał informację, iż jego sprzedaż będzie podlegała zwolnieniu od podatku, na podstawie przepisów ustawy o VAT. Oznacza to, że Podatnik był w stanie określić, iż dokonany zakup nie będzie służył czynnościom opodatkowanym. A zatem już w momencie dokonania zakupu (luty 2005r.) nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy, warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, a wiążąca zakup ze sprzedażą opodatkowaną podatnika. Mimo, iż w fakturze stwierdzającej dokonanie przez Podatnika zakupu naliczono podatek w wys. 22%, Podatnik w myśl art. 86 ust. 1 ustawy winien zweryfikować prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu w związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, należy stwierdzić, iż Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od dokonanego zakupu działki rolnej wraz z prawem wieczystego użytkowania.

A zatem Podatnik winien skorygować odliczony podatek naliczony poprzez korektę deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za miesiąc dokonania zakupu tj. za luty 2005r., o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego gruntu, z uwagi na brak związku z czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji jego późniejsza sprzedaż (styczeń 2008r.) nie powoduje korekty podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj