Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-60/08-6/MR
z 15 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-60/08-6/MR
Data
2008.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
stawka
usługi


Istota interpretacji
Spółka w Polsce niesłusznie postąpiła obciążając Spółkę w Niemczech notą księgową wyodrębniając z usługi głównej (tj. usługi organizowania spotkań businessowych) poszczególne elementy, czyli nabyte usługi cateringowe, noclegowe, transportowe.



Wniosek ORD-IN 282 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.) oraz pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 9 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu oraz stawki podatku– jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu oraz stawki podatku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jedną ze Spółek zależnych od Spółki w Niemczech, dla której w ramach umowy zobowiązał się do organizacji spotkań businessowych na terenie UE z przedstawicielami Spółek działających w ramach grupy kapitałowej. Organizowane przez Wnioskodawcę spotkania businessowe świadczone są przez niego odpłatnie.

Zainteresowany prowadzi działalność handlową polegającą na hurtowej sprzedaży towarów metalowych oraz dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzewczego. W celu realizacji zawartej umowy został zmuszony do zakupu usług cateringowych, noclegowych, transportowych itp. Usługi te zostały nabyte przez Wnioskodawcę we własnym imieniu i zostały przez niego zakwalifikowane do kosztów reprezentacji (wartość brutto, tj. łącznie z podatkiem VAT). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty reprezentacji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, w związku z tym naliczony VAT przy zakupie omawianych usług został wyłączony z odliczenia (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Biorąc powyższe pod uwagę, faktur dokumentujących zakup przedmiotowych usług (wystawionych bezpośrednio na Wnioskodawcę) nie ujęto w rejestrze zakupu dotyczącym VAT. Sprzedaży nabytej usługi dla Spółki w Niemczech dokonano na podstawie zawartej umowy. W zaistniałej sytuacji Wnioskodawca dokonał obciążenia za wykonane usługi Spółki w Niemczech. Obciążenia dokonano za pośrednictwem noty księgowej obciążeniowej w wysokości poniesionych kosztów, w związku z czym nie wystąpił w tym przypadku należny podatek od towarów i usług, gdyż noty nie są ujmowane w rejestrze sprzedaży VAT. Reasumując, transakcje zakupu i sprzedaży usług reprezentacji odbyły się z pominięciem ewidencji dotyczącej podatku VAT, która była podstawą sporządzenia deklaracji VAT-7 i VAT-UE, a poniesione wydatki łącznie z podatkiem VAT związane z zakupem ww. usług zaksięgowano na koncie „koszty reprezentacji”.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy Spółka postąpiła prawidłowo dokonując obciążenia Spółki w Niemczech notą księgową, mając na uwadze definicję sprzedaży zawartą art. 7 w ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług... Czy sprzedane usługi są usługami w rozumieniu art. 8 ust 1 ww. ustawy, oraz jaką należało zastosować stawkę podatku VAT (0% czy 22%) mając na uwadze, iż usługi świadczone były na terytorium Polski dla kontrahenta, który posiada siedzibę na terytorium Niemiec...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż zakupionych usług nie podlegała opodatkowaniu, ponieważ Spółka nie dokonała przy zakupie odliczenia podatku VAT. Transakcję zakupu nie zaewidencjonowano w rejestrze VAT, gdyż zakupione usługi zakwalifikowano do kosztów reprezentacji. W związku z faktem, iż koszty reprezentacji nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, nie można odliczać przy ich zakupie podatku VAT. Skoro transakcja zakupu usług nie podlega ewidencji VAT, Zainteresowany uznał, że transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu, w tych okolicznościach obciążenie Spółki w Niemczech za poniesione koszty organizacji spotkań notą księgową wydaje się poprawne.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót (…). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 27 ust.1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania (…).

Odnosząc się do pytania Wnioskodawcy i powołanego powyżej art. 27 ust. 1 stwierdza się, iż miejscem opodatkowania świadczonych przez niego usług organizacji spotkań businessowych na terytorium kraju, na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec, jest Polska.

W związku z powyższym, przedmiotowe usługi winny być opodatkowane stawką podatku od towarów i usług, w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy.

Tut. Organ podkreśla, że kwota należna, wynikająca z ww. art. 29 ust. 1 obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

W związku z powyższym kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczeniem przez Spółkę danej usługi oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, którą Spółka żąda od nabywcy.

Wyodrębnienie z usługi podstawowej poszczególnych jej elementów jako osobnych usług, nie jest prawidłowe, jeżeli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby nabywcy.

Zatem zakupione przez Spółkę usługi cateringowe, noclegowe, transportowe itp. zwiększają kwotę należną z tytułu świadczonej usługi podstawowej, czyli usługi organizowania spotkań businessowych, opodatkowaną stawką właściwą dla tej usługi.

W myśl art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt zakwalifikowania przez Wnioskodawcę nabytych usług cateringowych, noclegowych, transportowych itp. do kosztów reprezentacji, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), co pozbawiło go prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabytymi usługami, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (…).

Zgodnie z powyższym, Wnioskodawca miał obowiązek udokumentowania świadczonych usług organizacji spotkań businessowych fakturą VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca świadczył odpłatną usługę na rzecz Spółki, która posiada siedzibę na terytorium Niemiec, w związku z czym ponosił koszty związane z jej świadczeniem. Zgodnie z przedstawionymi przepisami ww. ustawy Zainteresowany miał obowiązek wystawić fakturę VAT na świadczoną przez siebie usługę organizacji spotkań businessowych, w której kwota należna obejmowałaby wszystkie elementy ją kształtujące, czyli również nabyte usługi cateringowe, noclegowe, transportowe itp. Miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi głównej było terytorium Polski i podlegała ona opodatkowaniu stawką 22%.

Zatem Spółka nie postąpiła prawidłowo wyodrębniając z usługi głównej poszczególne elementy i obciążając nimi kontrahenta niemieckiego, wystawiając notę księgową.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj