Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-314/08-2/AP
z 31 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-314/08-2/AP
Data
2008.03.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundusz unijny
koszt kwalifikowany
podatek naliczony
prawo do odliczenia
stypendium naukowe
szkoła wyższa
uczelnie


Istota interpretacji
stypendium naukowe, podatek VAT naliczony, prawo do odliczenia, uczelnie, odliczenie podatku od towarów i usług, szkoła wyższa, koszty kwalifikowane, fundusze europejskie



Wniosek ORD-IN 306 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Akademii, przedstawione we wniosku z dnia 13.02.2008 r. (data wpływu 18.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości lub części.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Akademia M w X zrealizowała projekt „X ......” współfinansowany ze środków EFS w ramach priorytetu 2 – Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006.

Na realizację tego projektu składały się koszty:

  • niekwalifikowane – 100% ponoszone przez AM
  • kwalifikowane – 75% Europejski Fundusz Społeczny, 25% Budżet Państwa.

W ramach kosztów kwalifikowanych był podatek VAT, który był kosztem kwalifikowanym na takich samych zasadach jak pozostałe koszty kwalifikowane. AM w X jest podatnikiem podatku VAT. Jako uczelnia publiczna w ramach działalności operacyjnej prowadzi działalność dydaktyczną, naukowo-badawczą, badawczo-usługową i gospodarczą (apteka).

Jest to działalność zarówno uprawniająca do odliczenia podatku naliczonego, jak i działalność nie uprawniająca do takiego odliczenia. Akademia M w X w stosunku do działalności badawczo-usługowej i gospodarczej uprawniającej do odliczenia podatku ma możliwość wyodrębnienia kwot co do czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Z tej działalności sporządzone są oddzielne rejestry sprzedaży oraz rejestry zakupu towarów i usług, które są wykorzystywane do czynności opodatkowanej. W pozostałej działalności Uczelni nie jest możliwe wyodrębnienie zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Aby określić kwotę podatku naliczonego VAT podlegającego odliczeniu Uczelnia wyliczyła wskaźnik proporcji, który ustalono jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia oraz czynności w związku którymi takie prawo nie przysługuje. Wskaźnik proporcji za 2005 rok wynosi 3%, za 2006 rok wynosi 9%, za 2007 rok wynosi 9%. AM w X nie obniżyła kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizowanego projektu „Innowacyjne badania źródłem nowych produktów i technologii w ochronie zdrowia”. Projekt ten dotyczył wyłącznie sprzedaży zwolnionej od podatku VAT – kształcenie przez Uczelnię doktorantów. Beneficjentami ostatecznymi projektu byli doktoranci AM w X, którzy otrzymali wsparcie finansowe w postaci stypendiów oraz materiałów niezbędnych do dobrego przygotowania materiału badawczego oraz przeprowadzenia eksperymentów i obserwacji, analizy uzyskanych danych w rezultacie do napisania prac doktorskich.

Przedmiotowe zaświadczenie niezbędne jest Uczelni dla przedłożenia w Urzędzie Marszałkowskim celem uwiarygodnienia informacji w sprawie kwalifikowalności podatku VAT dla projektów realizowanych w ramach ZPORR zgodnie z zaleceniem Instytucji Zarządzającej ZPORR.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w odniesieniu do zrealizowanego projektu współfinansowanego ze środków EFS w ramach ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego) Akademia M w X ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Akademia M w X jest podatnikiem VAT. Uczelnia prowadzi różne działalności, tj. działalność uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, jak i nie uprawniającą do takiego odliczenia. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) z działalności uprawniającej do odliczenia sporządzane są oddzielne rejestry sprzedaży i rejestry zakupów, które są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. W pozostałej działalności Uczelni nie jest możliwe wyodrębnienie zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Dla określenia kwoty podatku naliczonego VAT podlegającego odliczeniu Uczelnia wyliczyła wskaźnik proporcji. Wskaźnik proporcji w roku 2005 wyniósł 3%, w roku 2006 wyniósł 9%, w roku 2007 wyniósł 9%. AM w X nie odliczała podatku VAT. Beneficjentami tego projektu byli doktoranci. Środki finansowe przeznaczone były na stypendia, odczynniki, niezbędne materiały do przygotowania materiału badawczego, przeprowadzenie eksperymentów i obserwacji oraz analizy uzyskanych danych. Rezultatem jest obrona 6 prac doktorskich.

Zdaniem Wnioskodawcy Uczelni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach projektu. Projekt ten dotyczył wyłącznie sprzedaży zwolnionej od podatku VAT – kształcenie przez Uczelnię doktorantów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27.07.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164 poz. 1365 ze zm.), podstawowymi zadaniami uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są:

  1. kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;
  2. wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka
  3. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;
  4. kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  5. upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  6. kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy
  7. stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  8. działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Uczelnia w ramach swoich zadań zrealizowała dofinansowany ze środków unijnych projekt pn. „.............”. Wnioskodawca wskazał, że projekt ten dotyczył wyłącznie sprzedaży zwolnionej od podatku VAT i miał na celu kształcenie przez Uczelnię doktorantów. Ponadto przyznawane doktorantom przez Akademię M. w X stypendia, nie są w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odpłatną dostawą towarów ani odpłatnym świadczeniem usług.

Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu nie służą czynnościom opodatkowanym, ponieważ Uczelnia, jako szkoła wyższa, korzysta ze zwolnienia w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań statutowych nałożonych odrębnymi przepisami.

Tym samym Akademii M. w X nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją ww. projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj