Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1213/08-2/SP
z 22 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1213/08-2/SP
Data
2008.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
polisa ubezpieczeniowa
spadek
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie nadwyżki środków pieniężnych wypłaconych spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczeniowej na życie będącej zabezpieczeniem kredytu.



Wniosek ORD-IN 348 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2008 r. (data wpływu 07.05.2008 r.) oraz piśmie z dnia 19.08.2008 r. (data wpływu 21.08.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/436-164/08-2/AS z dnia 06.08.2008 r. (data nadania 06.08.2008 r., data doręczenia 13.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nadwyżki środków pieniężnych wypłaconych spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie będącej zabezpieczeniem kredytu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nadwyżki środków pieniężnych wypłaconych spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie będącej zabezpieczeniem kredytu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11.02.2008 Wnioskodawczyni uzyskała od Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Gdańsku zaświadczenie o zgłoszeniu spadku po mężu W. R. S.

W momencie zgłaszania nabycia spadku w jego skład wchodził kredyt hipoteczny zaciągnięty (wspólnie przez małżonków) w banku Y S.A. na wkład mieszkaniowy na spółdzielczy lokal mieszkalny nr .. położony w …. przy ul. M. Na podstawie informacji uzyskanych przez urzędników US, kredyt jako ujemny składnik masy spadkowej nie podlegał opodatkowaniu i nie został wpisany do deklaracji SD-Z1 składanej w ww. urzędzie skarbowym. Zabezpieczeniem kredytu była polisa na życie w grupowym ubezpieczeniu na życie kredytobiorców kredytu hipotecznego w banku Y S. A. (zawierana z X S. A.) Polisa została wykupiona dla męża Wnioskodawczyni (spadkodawcy) a następnie przekazana cesją na bank (który tym samym został uposażony na wypadek śmierci lub trwałego kalectwa) męża Wnioskodawczyni) Równocześnie należy nadmienić, iż mąż Wnioskodawczyni był ubezpieczony na kwotę wyższą niż opiewał kredyt (wiązało się to z wystąpieniem ewentualnego „ryzyka” zmiany kursu waluty, której został zaciągnięty kredyt).

Po śmierci męża Wnioskodawczyni, ubezpieczyciel rozpoczął dochodzenie o zasadność wypłaty roszczenia. Jako, że Wnioskodawczyni nie była osobą uposażoną nie była ona informowana o toku postępowania. W dniu, gdy Wnioskodawczyni składała deklarację SD-Z1 w II Urzędzie Skarbowym w Gdańsku nie była ona pewna, czy świadczenie zostanie wypłacone (i spłaci kredyt hipoteczny, który od dnia śmierci męża Wnioskodawczyni, był spłacany tylko z jej środków pieniężnych). Wnioskodawczyni zwróciła się nawet o pomoc w uzyskaniu informacji z X S. A. za pośrednictwem rzecznika ubezpieczonych.

Ostatecznie – w pierwszych dniach kwietnia 2008 Wnioskodawczyni otrzymała telefoniczną informację z banku Y S. A., iż X S. A. uznało roszczenie i wypłaci bankowi świadczenie ubezpieczeniowe po zmarłym mężu Wnioskodawczyni.

Spowodowało to całkowitą spłatę zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego oraz wystąpienia nadwyżki środków pieniężnych, które bank postanowił przekazać spadkobiercom męża Wnioskodawczyni na podstawie postanowienia sądu o nabyciu spadku po mężu Wnioskodawczyni.

Równocześnie pracownica banku poinformowała Wnioskodawczynię, że ma ona obowiązek zgłosić wypłatę tych środków do właściwego miejscu zamieszkania Urzędu Skarbowego.

Gdy Wnioskodawczyni chciała dokonać tej czynności, urzędnicy poinformowali ją, że pieniądze z polisy po spadkodawcy nie podlegają opodatkowaniu ani w zakresie podatku dochodowego ani nie wchodzą do masy spadkowej, Ostatecznie Wnioskodawczyni złożyła korektę na druku SD-Z1 do deklaracji o nabyciu spadku, w której uwzględniła zaistniałą sytuację, pomimo iż Dz. U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514 brzmienie obowiązujące od 01.01.2007 r. art. 19 ust. 1 wymienia 3 przypadki, które należy zgłosić w deklaracji o nabyciu spadku.

Pismem z dnia 06 sierpnia 2008 r. Nr IPPB2/436-164/08-2/SP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez udzielenie informacji, czy interpretacja ma być udzielona w zakresie podatku od spadków i darowizn czy również w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie, informując, iż zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nadwyżka pieniędzy wypłacona spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie podlega w jakiś sposób opodatkowaniu i jak należy ją zgłosić do organów podatkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, iż te pieniądze nie powinny podlegać opodatkowaniu ani jako spadek ani jako dochód.

Po zapoznaniu się z treścią ustawy Wnioskodawczyni nie znalazła opisu sposobu opodatkowania tak uzyskiwanych przez spadkobierców środków. Na tej podstawie Wnioskodawczyni uważa, iż tak uzyskane środki nie podlegają opodatkowaniu przez Skarb Państwa.

Odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji indywidualnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów tejże ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż zabezpieczeniem kredytu hipotecznego była polisa na życie w grupowym ubezpieczeniu na życie kredytobiorców. Polisa została wykupiona na męża Wnioskodawczyni, a następnie została przekazana cesją na bank, w którym był zaciągnięty kredyt. Mąż Wnioskodawczyni był ubezpieczony na kwotę wyższą niż kwota kredytu (ze względu na „ryzyko” zmiany kursu waluty). Po śmierci ubezpieczonego został spłacony kredyt a nadwyżka środków pieniężnych wypłacona spadkobiercom.

W myśl art. 831 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) suma ubezpieczeniowa przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym.

Wnioskodawczyni nie była osobą uprawnioną do otrzymania ubezpieczenia z polisy (beneficjentem był bank), w związku z powyższym otrzymana nadwyżki środków pieniężnych z polisy jest jednym ze składników masy spadkowej, która podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Reasumując, należy stwierdzić, iż wypłacona nadwyżka pieniędzy wypłacona spadkobiercom z tytułu polisy ubezpieczenia na życie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj