Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-199/08/DK
z 12 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-199/08/DK
Data
2008.06.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
prywatyzacja
rezerwy
składnik majątkowy
środek trwały
wartość firmy
wartość początkowa
zobowiązanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy Spółka przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych, prawidłowo pomniejszyła wartość składników majątkowych w rozumieniu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o przejęte wraz z przedsiębiorstwem państwowym zobowiązania?
Czy Spółka prawidłowo pomniejszyła wartość wyżej wymienionych składników także o rezerwy pracownicze i rezerwy na inne koszty związane z działalnością Spółki?



Wniosek ORD-IN 722 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2008 roku (data wpływu 7 kwietnia 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przejętych zobowiązań, rezerw pracowniczych i rezerw na inne koszty związane z działalnością Spółki w wartości początkowej przejętych w ramach nabytego przedsiębiorstwa państwowego środków trwałych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 kwietnia 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przejętych zobowiązań, rezerw pracowniczych i rezerw na inne koszty związane z działalnością Spółki w wartości początkowej przejętych w ramach nabytego przedsiębiorstwa państwowego środków trwałych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka w dniu 8 listopada 2007 roku w wyniku prywatyzacji bezpośredniej, nabyła za cenę 9.150.000 zł, od Skarbu Państwa przedsiębiorstwo państwowe. Prywatyzacją bezpośrednią zostało objęte przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy – Kodeks cywilny. Przy transakcji powstała ujemna wartość firmy. Spółka określając wartość początkową środków trwałych (wg. art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) pomniejszyła składniki majątkowe, zgodnie z art. 4a pkt 2 powołanej ustawy, o przejęte zobowiązania przedsiębiorstwa państwowego oraz rezerwy na świadczenia pracownicze (tj. rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, niewykorzystane urlopy) jak i rezerwy na pozostałe koszty związane z działalnością Spółki.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy Spółka przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych, prawidłowo pomniejszyła wartość składników majątkowych w rozumieniu art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o przejęte wraz z przedsiębiorstwem państwowym zobowiązania...

Czy Spółka prawidłowo pomniejszyła wartość wyżej wymienionych składników także o rezerwy pracownicze i rezerwy na inne koszty związane z działalnością Spółki...


Zdaniem Wnioskodawcy, pomniejszenie składników majątkowych o wartość przejętych zobowiązań oraz rezerw na świadczenia pracownicze jak i rezerw na pozostałe koszty działalności Spółki zostało dokonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Według art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową środków trwałych ustala się jako różnicę pomiędzy ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością składników nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Zgodnie z art. 4a pkt 2 powołanej ustawy składniki majątkowe oznaczają aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarcza zbywcy. Zdaniem Spółki przejęte zobowiązania oraz przejęte rezerwy na świadczenia pracownicze jak i rezerwy na pozostałe koszty są ściśle związane z prowadzoną działalnością Spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w razie nabycia w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi: różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Z kolei przepis art. 4a pkt 2 powołanej ustawy definiuje składniki majątkowe jako aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.

Z kolei jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) przez aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Stosownie natomiast do brzmienia art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości zobowiązaniem jest wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.

Zgodnie z treścią art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

Natomiast rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o rachunkowości).

Zestawiając powyższe definicje należy wskazać, iż rezerwy na zobowiązania, nie mieszczą się pod pojęciem długów w rozumieniu zarówno ustawy o rachunkowości, jak i ustawy – Kodeks cywilny, a stanowią jedynie szacunek kwot przyszłych zobowiązań. W konsekwencji przejęcie przez Spółkę rezerw na zobowiązania przejmowanego przedsiębiorstwa nie musi skutkować koniecznością ich faktycznego wykonania.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż rezerwy na zobowiązania w tym rezerwy na zobowiązania wobec pracowników, nie pomniejszają wartości składników majątkowych, o których mowa w art. 4a pkt 2 ww. ustawy. Natomiast inne zobowiązania przejmowanego przedsiębiorstwa, będą pomniejszały wartość przejętych składników majątkowych, o ile ich wartość nie została ujęta w cenie przedsiębiorstwa.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj