Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-115/08-2/AJ
z 15 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-115/08-2/AJ
Data
2008.05.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
emerytura
nierezydent
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy od niemieckiej renty wdowiej trzeba płacić podatek w Polsce?Jak Zainteresowana ma się rozliczyć za 2007 r.



Wniosek ORD-IN 460 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 05.02.2008 r. (data wpływu 08.02.2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 08.05.2008 r. (data wpływu 09.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty otrzymywanej z Niemiec – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 08.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty otrzymywanej z Niemiec.

Z uwagi na braki formalne Wnioskodawczyni została wezwana, pismem z dnia 29.04.2008 r. nr ILPB2/415-115/08-2/AJ do uzupełnienia złożonego wniosku o własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.


Wniosek został prawidłowo uzupełniony (data wpływu: 09.05.2008 r.).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1991 roku Wnioskodawczyni wyjechała z Polski do Niemiec. W 1992 r. Zainteresowana zawarła związek małżeński z obywatelem Niemiec. W 2001 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Otrzymała Ona po zmarłym mężu rentę w wysokości 450 euro, którą wypłaca (...). Zainteresowana ma w Niemczech dużą rodzinę i tam przebywa. Tam również korzysta z opieki lekarskiej.

Zainteresowana podaje, iż jest zameldowana w X na stałe od 1964 r. do chwili obecnej.


Od stycznia 2002 r. do maja 2005 r. renta rodzinna przekazywana była na rachunek do Banku S.A. w X. Bank dokonywał potrąceń podatku.

W 2005 r. bank dokonał zwrotu niesłusznie potrąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 2047,99 zł., którą to kwotę Wnioskodawczyni wpłaciła Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. Podatek nie został Zainteresowanej zwrócony.

Od maja 2005 r. renta przekazywana była na rachunek rozliczeniowy do banku w Niemczech, ponieważ Wnioskodawczyni mieszka w Niemczech.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy od niemieckiej renty wdowiej trzeba płacić podatek w Polsce...
  2. Jak Wnioskodawczyni ma się rozliczyć za 2007 r. i gdzie powinna złożyć zeznanie roczne...


Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek od renty otrzymywanej z Niemiec był pobierany niesłusznie. Zainteresowana złożyła jednak zeznanie podatkowe PIT-37 za 2007 r., ponieważ otrzymuje również emeryturę z ZUS-u.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż miejscem zamieszkania Wnioskodawczyni są Niemcy. Tam bowiem zamieszkuje Ona od wielu lat, tam ma rodzinę oraz centrum interesów życiowych, powiązania osobiste i gospodarcze.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Renta otrzymywana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech z niemieckiego systemu ubezpieczeń nie podlega więc opodatkowaniu w Polsce.

Natomiast w przypadku emerytury otrzymywanej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzić należy co następuje.

Ww. art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a ww. ustawy powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z art. 18 ust. 1 umowy międzynarodowej zawartej w dniu 14 maja 2003 r. między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) wynika, iż emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie. Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy - bez względu na postanowienia ustępu 1 - płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, iż do emerytury otrzymywanej przez Wnioskodawczynię z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie przepis art. 18 ust. 2 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Zatem emerytura otrzymywana z ZUS podlega opodatkowaniu w Polsce.


Reasumując stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni nie ma obowiązku płacić w Polsce podatku z tytułu otrzymywania niemieckiej renty. Jest jednak zobowiązana rozliczyć się w Polsce z tytułu emerytury uzyskiwanej z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj