Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-365/08-2/AF
z 23 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-365/08-2/AF
Data
2008.05.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
mieszkania
zniesienie współwłasności
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Wnioskodawca powinien zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości skoro zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie?



Wniosek ORD-IN 272 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2008 r. (data wpływu 25.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia odpłatnego zbycia mieszkania w wyniku zawarcia umowy darowizny i zniesienia współwłasności na rzecz syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia odpłatnego zbycia mieszkania w wyniku zawarcia umowy darowizny i zniesienia współwłasności na rzecz syna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

W dniu 8 września 2005 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z żoną służbowe mieszkanie od X Administracji Mieszkaniowej. Dnia 22 maja 2006 r. aktem notarialnym – umowa darowizny oraz zniesienia współwłasności, Wnioskodawca wraz z żoną przekazał udział wynoszący 1/250 część w prawie własności ww. nieruchomości synowi. W tym samym akcie dokonane zostało również zniesienie współwłasności na rzecz syna. W tymże akcie została podana wartość poczynionej darowizny, jak i zniesienia współwłasności, a także oświadczenie stron, że zniesienie współwłasności dokonane zostało bez spłat i dopłat i że strony nie są zobowiązane względem siebie do żadnych świadczeń z tego tytułu.

Pobrany został stosowny podatek od spadków i darowizn. Nie został pobrany podatek od nieodpłatnego zniesienia współwłasności stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 15 i art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (pierwsza grupa podatkowa).

W tym samym roku (2006) syn sprzedał to mieszkanie a środki finansowe zamierzał przeznaczyć na zakup działki budowlanej i materiałów budowlanych. Do złożonego w Urzędzie Skarbowym oświadczenia o przeznaczeniu tych pieniędzy na cele budowlane dołączył również oba ww. akty notarialne.

Urząd Skarbowy po zapoznaniu się z dokumentami poinformował Wnioskodawcę, że powinien wraz z żoną zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu z powodu odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Wnioskodawca powinien zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości skoro zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie...

Zdaniem Wnioskodawcy

Biorąc pod uwagę fakt, że zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie (co w pojęciu Wnioskodawcy nie dało mu przychodu) a zryczałtowanym podatkiem objęte są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości – nie powinien zapłacić tego podatku. Wnioskodawca podaje art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
  3. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

W myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. podatek z odpłatnego zbycia m. in. nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży, za wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2005 r. wraz z żoną nabył służbowe mieszkanie. W 2006 r. aktem notarialnym została zawarta umowa darowizny i zniesienia współwłasności, w wyniku której Wnioskodawca wraz z żoną przekazał synowi udział wynoszący 1/250 część w prawie własności ww. nieruchomości. W tym samym akcie dokonano też zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości na rzecz syna. Zniesienie współwłasności dokonane zostało bez spłat i dopłat.

Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 pojęcie „odpłatne zbycie” obejmuje swoim zakresem umowę sprzedaży i umowę zamiany. W myśl art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Z literalnego brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika więc, iż do powstania przychodu dochodzi wskutek zbycia o charakterze odpłatnym.

Zgodnie z art. 888 ustawy Kodeks cywilny darowizna jest zobowiązaniem darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Istotną cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Natomiast celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności. Zatem dokonana w toku postępowania czynność prawna kształtuje nowe prawo własności nieruchomości. Zniesienie współwłasności regulowane przez art. 210-221 Kodeksu cywilnego w odniesieniu do udziału w nieruchomości i nie jest tożsame z darowizną tego prawa.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku zawarcia umowy darowizny i zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reasumując w świetle przedstawionych uregulowań Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj