Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-281/08-2/AJ
z 30 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-281/08-2/AJ
Data
2008.05.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wolny zawód


Istota interpretacji
Brak jest podstaw prawnych do stwierdzenia bezwzględnego obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w Polsce przez Wnioskodawcę



Wniosek ORD-IN 360 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27.02.2008 r. (data wpływu 03.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności artystycznej (malarz, grafik, projektant) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności artystycznej (malarz, grafik, projektant).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest obywatelem niemieckim i polskim, od ponad 20 lat jest rezydentem i płaci podatki w Niemczech. Uprawia wolny zawód (malarz, grafik, projektant) – jako osoba fizyczna uprawiająca wolny zawód bez działalności gospodarczej. Wnioskodawca nawiązuje obecnie kontakt z galeriami w różnych regionach Polski w celu sprzedaży w nich jego obrazów. Może również otrzymać zlecenie od osoby fizycznej lub jakiejś firmy czy instytucji na zrealizowanie dekoracji malarskiej, projektu lub obrazu. Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy istnieją trzy rodzaje umów z galeriami – umowa kupna - sprzedaży, umowa komisu i umowa zlecenie.

Przy nawiązywaniu kontaktów z galeriami Wnioskodawca zamierza wykorzystywać każdą z ww. umów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest procedura rozliczania się podatkowego (rodzaj i wysokość podatku, obowiązujący formularz PIT, konto urzędu skarbowego) dla cudzoziemca w przypadku każdej z wymienionych umów pomiędzy osobą uprawiającą wolny zawód, a galerią, a także pomiędzy osobą uprawiającą wolny zawód, a osobą prywatną, instytucją, firmą ...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychodów ze sprzedaży obrazów nie należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawcy sprzedając obrazy na całym świecie Wnioskodawca musiałby zakładać działalność gospodarczą nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Sprzedając obrazy w innych krajach Europy Wnioskodawca odprowadza jedynie VAT, następnie uzyskuje zaświadczenie o jego odprowadzeniu, które przedstawia w jego biurze rachunkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 2b pkt 2 cytowanej ustawy za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia. Powyższe przepisy, na mocy art. 4a ww. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wymienione wyżej wyłączenie w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, a zatem dochody uzyskane ze sprzedaży obrazów, grafik, itp. własnego autorstwa podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Na mocy art. 13 pkt 2 cytowanej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Przepis art. 11 ust. 1 stanowi natomiast, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art.19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne.

W świetle powołanych wyżej przepisów w przypadku Wnioskodawcy, przychodem będą kwoty otrzymane przez niego ze sprzedaży obrazów, grafik oraz dekoracji malarskich.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 1 podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Powyższy przepis na mocy art. 29 ust. 2 powołanej ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

Zgodnie z art. 14 pkt 1 tej umowy dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywanego wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie, w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub edukacyjną, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, adwokatów i radców prawnych, inżynierów, architektów, dentystów, doradców podatkowych i biegłych rewidentów (art. 14 pkt 2 powołanej umowy).

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu sprzedaży osobie fizycznej zamieszkałej w Polsce lub polskiemu podmiotowi dzieła sztuki przez artystę mającego miejsce zamieszkania w Niemczech może być opodatkowany w Polsce pod warunkiem, że artysta ten prowadzi działalność na terytorium Polski za pomocą stałej placówki. W takim przypadku, dochód artysty zagranicznego, który może być przypisany tej stałej placówce, może być opodatkowany w Polsce. Jeżeli natomiast artysta nie prowadzi działalności za pomocą położonej w Polsce stałej placówki, jego dochód z wykonywania działalności artystycznej podlega opodatkowaniu tylko w państwie jego rezydencji. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego typu umowa (sprzedaży, zlecenia, komisu) zostanie zawarta przez Wnioskodawcę.

Przez stałą placówkę należy rozumieć każde miejsce (któremu można przypisać atrybut stałości), wykorzystywane przez daną osobę, z dającą się zaobserwować regularnością, do wykonywania wolnego zawodu (np. pracownia artystyczna, biuro).

W przypadku wykonywania wolnego zawodu na terenie Polski z wykorzystaniem stałej placówki istotne znaczenie, z punktu widzenia obowiązku podatkowego, będzie miała okoliczność, czy odbiorcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czy też przedsiębiorstwo lub instytucja. Jeżeli stroną transakcji będzie osoba fizyczna (prywatna) nie prowadząca działalności gospodarczej to zastosowanie będzie miał przepis art. 44 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu jeżeli podatnicy osiągają przychody określone w art. 29 ustawy bez pośrednictwa płatnika, obowiązani są bez wezwania wpłacać zryczałtowany podatek dochodowy na zasadach, o których mowa w art. 29, za miesiące, w których uzyskali ten przychód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29 (…), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, wykazuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy (art. 45 ust. 3b ustawy).

Art. 45 ust. 1 stanowi, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Według art. 45 ust. 1b tej ustawy urzędem skarbowym, o którym mowa w ust. 1, jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium, z zastrzeżeniem ust. 7. Z powołanych przepisów wynika, iż należy mieć na względzie m.in. postanowienia art. 45 ust. 7, zgodnie z którym podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 2a, jeżeli osiągnęli dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez pośrednictwa płatników (...), i zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed terminem, o którym mowa w ust. 1, są obowiązani złożyć zeznania, o których mowa w ust. 1 (...), za rok podatkowy urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast sytuację w której stroną transakcji będzie galeria, instytucja, lub firma normuje przepis wyrażony w art. 41 ust. 4 tej ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zwani płatnikami, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29 (...).

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują, w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy, kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. W myśl art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.

Biorąc pod uwagę brzmienie powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, iż wynagrodzenie uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywania wolnego zawodu (malarz, grafik, projektant) na terytorium Polski podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 20 % przychodów w przypadku, gdy przedmiotowa działalność będzie prowadzona z wykorzystaniem stałej placówki.

  • Jeżeli odbiorcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej podatek ten należy uiścić bez pośrednictwa płatnika. Podlega on wpłacie na konto właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych urzędu skarbowego, tj. Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Rozliczenie z tego tytułu winno nastąpić w terminach wskazanych w art. 45 ust. 1, 1b lub 7 poprzez złożenie przez podatnika - osobę zagraniczną - zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowych PIT-36. Wzór wymienionej powyżej deklaracji oraz informacje dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).
  • Jeżeli natomiast odbiorcą będzie podmiot instytucjonalny, będzie on zobowiązany (jako płatnik) do obliczenia i odprowadzenia podatku na wyżej wymienionych zasadach.

W przeciwnym wypadku, jeżeli Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności za pomocą położonej w Polsce stałej placówki, jego dochód z wykonywania wolnego zawodu w zakresie działalności artystycznej podlegał będzie opodatkowaniu tylko w państwie jego rezydencji.

Należy przy tym mieć na uwadze, iż w świetle art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych że pod pojęciem działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Brak jest zatem podstaw prawnych do stwierdzenia bezwzględnego obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w Polsce przez Wnioskodawcę.

W konsekwencji, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa należy uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie obejmuje zasad opodatkowania z tytułu sprzedaży praw autorskich do dzieła sztuki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj