Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-547/12-4/AF
z 13 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 24.10.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26.10.2012 r. (data wpływu 29.10.2012 r.) oraz pismem z dnia 09.11.2012 r. (data wpływu 12.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia Pionu Logistyki w formie aportu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności w zakresie cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia Pionu Logistyki w formie aportu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest częścią Grupy Kapitałowej I. (Spółką dominującą jest I). Wnioskodawca jest w trakcie przygotowań do otrzymania w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa Ic. (dalej: Udziałowiec) w postaci Pionu Logistyki. W tym celu zostanie podjęta uchwała Zgromadzenia Udziałowców w formie aktu notarialnego o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, które zostanie w całości pokryte przez Udziałowca wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej Pion Logistyki.

Udziałowiec jest największym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo - Wschodniej. Udziałowiec jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Udziałowiec posiada filie m.in. w Czechach, Bułgarii, Słowacji, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech. W jego ofercie znajdują się części zamienne do samochodów osobowych i ciężarowych oraz części zamienne i akcesoria do naczep, przyczep, autobusów i maszyn rolniczych.

W związku z przedmiotem i zakresem prowadzonej działalności Udziałowiec posiada rozbudowany system logistyczny. Funkcje logistyczne zintegrowane są w wyodrębnionym Pionie Logistyki, który zajmuje się całością zadań z tego zakresu. Pion Logistyki prowadzi również działalność spedycyjną (dalej: działalność logistyczna).


Działalność logistyczna wykonywana przez Pion Logistyki prowadzona jest na potrzeby własne Udziałowca, na rzecz podmiotów powiązanych oraz dla kontrahentów zewnętrznych (niepowiązanych).


W związku z rozwojem działalności gospodarczej Pionu Logistyki i jej odrębności od działalności głównej Udziałowca, podjął on decyzję o formalnym wyodrębnieniu działalności logistycznej w strukturach przedsiębiorstwa i przeniesieniu jej do Spółki. Przeniesienie tej działalności nastąpi w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej Pion Logistyki do Wnioskodawcy w zamian za udziały Wnioskodawcy.

Pion Logistyki został wyodrębniony formalnie w strukturze organizacyjnej Udziałowca jako segment gospodarczy odrębny od jego pozostałej działalności. Pion Logistyki posiada własne składniki majątkowe (materialne i niematerialne), pracowników (ponad 70 osób), należności i zobowiązania. Dla celów sprawozdawczości finansowej Pionu Logistyki przygotowywany jest raport finansowy w ramach którego Pion Logistyki jest wyodrębniony w strukturze finansowej Udziałowca jako samodzielna jednostka finansowa i majątkowa.


Na poziomie szczegółu, powyższe wyodrębnienie obejmuje:


Wyodrębnienie organizacyjne


Pion Logistyki prowadzi działalność gospodarczą realizując między innymi następujące zadania gospodarcze:

  • sterowanie i koordynację procesów przepływu towarów w kraju,
  • sterowanie i koordynację procesów przepływu towarów na rynkach zagranicznych,
  • działalność spedycyjną i inne usługi logistyczne,
  • nadzór i obsługę procesów magazynowych,
  • obsługę celną,
  • prowadzenie i kontrolę procesów inwentaryzacyjnych.


W ramach Pionu Logistyki funkcjonują wyodrębnione działy / wydziały zajmujące się logistyką krajową i zagraniczną, obsługą celną, działalnością spedycyjną, obsługą magazynową, ochroną, itp. Nadzór nad działalnością Pionu Logistyki sprawuje Członek Zarządu. Bieżącymi pracami Pionu Logistyki kieruje Kierownik Pionu Logistyki, któremu podlegają pracownicy przypisani do wykonywania funkcji związanych z działalnością logistyczną zatrudnieni w spółce wnoszącej aport.


Wyodrębnienie finansowe i majątkowe


Pion Logistyki posiada własny majątek i własne wyniki finansowe, w tym - osiąga przychody i ponosi koszty związane z wykonywaną działalnością. W zakresie w jakim Pion Logistyki prowadzi działalność dla Udziałowca, jego wydzielenie finansowe następuje poprzez przypisanie do niego przychodów i kosztów jakie uzyskiwałby w ramach tej działalności, gdyby już teraz działał jak niezależne przedsiębiorstwo. W systemie finansowym Udziałowca operacje i zdarzenia gospodarcze związane z działalnością Pionu Logistyki są ewidencjonowane do Pionu Logistycznego i obrazują sytuację majątkową Pionu Logistycznego (uproszczony bilans) oraz pozwalają na ocenę kondycji finansowej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (uproszczony rachunek wyników).


Pion Logistyki posiada również własne składniki majątkowe - w tym - środki trwale obejmujące m.in.: regały magazynowe, taśmociągi, wagi, itd. Pion Logistyki posiada także:

  1. pracowników (pracownicy Udziałowca przydzieleni do Pionu Logistyki),
  2. należności i zobowiązania,
  3. umowy zobowiązujące i przysparzające (w tym m.in. umowy najmu powierzchni magazynowej).

Całe powyższe „wyposażenie” Pionu Logistyki (strona majątkowa, ludzka, należnościowa i zobowiązaniowa) zostanie przeniesione aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki. W zamian za tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółka wyda do Udziałowca udziały własne.


Wyodrębnienie funkcjonalne


Pod względem funkcjonalnym Pion Logistyki stanowi wyodrębniony oraz zorganizowany zespół majątkowy i finansowy zdolny do samodzielnego funkcjonowania na rynku w branży logistycznej. Świadczy o tym m.in.: odpowiednia struktura z ustanowionym kierownictwem, powierzone aktywa (materialne i niematerialne) i zobowiązania pozwalające na prowadzenie powierzonej działalności gospodarczej w ramach powierzonych zadań gospodarczych. Działalność gospodarcza prowadzona przez Pion Logistyki będzie po jego wniesieniu aportem do Spółki kontynuowana przez nią w oparciu o majątek, ludzi, wypracowane metody działania, kontakty handlowe, itd. przynależące aktualnie do Pionu Logistycznego.

W wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Pionu Logistyki do Spółki cała dotychczasowa działalność Pionu Logistyki w zakresie funkcji i zadań dotyczących logistyki zostanie skupiona w Spółce, która będzie kontynuowała tę działalność.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Pion Logistyki przenoszony w formie aportu do Spółki, w zamian za jej udziały, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 6 lit. c ustawy o PCC?
  2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym przeniesienie Pionu Logistyki w formie aportu do Spółki, w zamian za jej udziały, nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że w zamian za udziały wydane Udziałowcowi w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki otrzyma wkład niepieniężny w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Pionu Logistyki Udziałowca, odpowiadającej pojęciu przedsiębiorstwa w znaczeniu przyjętym w prawie cywilnym, przejęcie Pionu Logistyki nie będzie po stronie Spółki podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwszy ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.


Ustawa o PCC nie definiuje samodzielnie pojęcia przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części. Należy jednak przyjąć, że dla celów tej ustawy definicja ta ma brzmienie i zakres analogiczny do definicji z art. 55(1) Kodeksu cywilnego.


Zgodnie w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.”


Kodeks cywilny nie definiuje wprost pojęcia „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. W doktrynie prawa cywilnego wypracowano jednak koncepcję, zgodnie z którą w ramach jednego organizmu prawnego może występować wiele przedsiębiorstw w znaczeniu wynikającym z art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Takim przedsiębiorstwem, każdorazowo, jest działalność gospodarcza, którą pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym można wyodrębnić spośród innych działalności prowadzonych przez dany podmiot. Takie podejście potwierdza ujęcie podatkowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa, według którego zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (taka definicja m.in. występuje na gruncie prawa podatkowego dla potrzeb ustawy o CIT oraz ustawy o VAT).

Wobec powyższego, zdaniem Spółki, opisywany Pion Logistyki spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, pozwalające uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa z art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwszy ustawy o PCC, która działa w strukturach Udziałowca jako samodzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania gospodarcze.


Poniżej Spółka wymienia najważniejsze powody za takim uznaniem.


Głównym argumentem za klasyfikacją podatkową Pionu Logistycznego jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest fakt, że po jego przeniesieniu do Spółki działalność aktualnie prowadzona przez ten pion będzie dalej prowadzona w ramach Spółki. Innymi słowy, Spółka przyjmując aportem Pion Logistyki uzyska wyodrębniony i samodzielny pod kątem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, zespół składników majątkowych, w tym - zobowiązania, który bez żadnych dodatkowych działań, czy uzupełnień z jej strony będzie prowadził działalność gospodarczą w powierzonym mu zakresie.

Analizując Pion Logistyki bardziej szczegółowo pod kątem klasyfikacji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa z art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwszy ustawy o PCC, należy zauważyć, że:

  • segment działalności gospodarczej w postaci Pionu Logistyki został formalnie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Udziałowca: segment ten prowadzi własną działalność gospodarczą, posiada własne składniki majątkowe (materialne i niematerialne), w tym - zobowiązania i pracowników (ponad 70 osób) i ze składników tych korzysta w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.
  • Pion Logistyki jest także wydzielony w strukturze finansowej Udziałowca - operacje i zdarzenia gospodarcze związane z działalnością Pionu Logistyki są ewidencjonowane do Pionu Logistycznego i obrazują sytuację majątkową Pionu Logistycznego (uproszczony bilans) oraz pozwalają na ocenę kondycji finansowej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (uproszczony rachunek wyników).


W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie, że w związku z otrzymaniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Pionu Logistyki Udziałowca) nie powstanie u niej, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwszy ustawy o PCC, obowiązek podatkowy w PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.


Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy urnowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w Dyrektywie, należy stwierdzić, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, które z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności.

Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli zatem przedmiotem aportu do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie istotnie zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności, to czynność opisana we wniosku będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W konsekwencji podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj