Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1195/12/PS
z 12 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania w ramach programu Osi Priorytetowej 4 „(…)” – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 października 2012 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania w ramach programu Osi Priorytetowej 4 „(…)”.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Okręg jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS, posiadającym osobowość prawną, jako struktura terenowa Polskiego Związku Wędkarskiego. Jest dobrowolnym, samorządnym stowarzyszeniem miłośników wędkarstwa i sportu wędkarskiego. Strukturę organizacyjną PZW tworzą koła i okręgi jako jednostki terenowe. Związek opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Celem Związku jest m.in. „nabywanie” i użytkowanie wód, prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej i wędkarskiej, prowadzenie ośrodków zarybieniowych, organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowanie etyki wędkarskiej (Statut PZW). Okręg podjął realizację zadań w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego. Operacje są realizowane w ramach Środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” w ramach Osi Priorytetowej 4 „(…)” - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartej w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Środki przeznaczone są na doposażenie Społecznych Straży Rybackich powołanych przez Okręg i działających w Powiatach S., D., S. oraz K., w profesjonalny sprzęt i wyposażenie (środki transportu - samochody terenowe, środki łączności i umundurowanie) wspomagające strażników w walce z kłusownictwem na tamtejszych wodach śródlądowych użytkowanych przez Okręg. Funkcjonowanie Społecznej Straży Rybackiej w powiecie wynika z zapisów ustawy o rybactwie śródlądowym. W przypadku funkcjonowania ww. Straży w powiatach Województwa, we wszystkich przypadkach rady powiatów wyraziły zgodę na utworzenie takich straży przez użytkowników rybackich wód śródlądowych, na terenach administracyjnych poszczególnych powiatów. Straże zostały powołane przez Okręg na podstawie uchwał rad powiatów. Powołanie pociągnęło za sobą konieczność finansowania ich działalności przez Okręg oraz zapewnienia odpowiednich środków technicznych i osobistych dla strażników wypełniających swoje funkcje wynikające z ustawy o rybactwie śródlądowym. Funkcjonowanie Straży Rybackich oraz działalność strażników dotyczy:


  • ochrony środowiska wodnego i jego żywych zasobów w tym szczególnie ryb w rzekach i jeziorach, na tarliskach i w miejscach zarybień,
  • przeciwdziałanie procederowi kłusownictwa ryb,
  • kontroli przestrzegania przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i prawa wodnego oraz przepisów wydanych na ich podstawie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Okręg ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ funkcjonowanie i działalność Straży Rybackich związane jest tylko i wyłącznie z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Nie ma charakteru komercyjnego i nie ma na celu osiągania przychodów z tego tytułu. Funkcjonowanie i działalność ww. Straży, w skład której wchodzą członkowie Okręgu, jest wypełnieniem działalności statutowej PZW, który w całości pokrywa koszty funkcjonowania i działalności Straży. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Realizowane zakupy środków służących do wykonywania zadania w ramach programu Osi Priorytetowej 4 „(…)” w zakresie ochrony środowiska wodnego i jego zasobów, w tym szczególnie ryb, nie mają na celu osiągnięcia przychodów, a jedynym jego celem jest ochrona przyrody i środowiska naturalnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek nabytych towarów lub usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że Okręgowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż – jak wynika z treści wniosku – realizacja zadania nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj