Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-423/12-4/AF
z 7 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-423/12-4/AF
Data
2012.12.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie nieruchomości
podatek od czynności cywilnoprawnych
transakcja
wyłączenie


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2012 r. (data wpływu 29.08.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29.11.2012 r. (data nadania 29.11.2012 r., data wpływu 03.12.2012 r.) na wezwanie z dnia 19.11.2012 r. (data doręczenia 22.11.2012 r.) Nr IPPP1/443-780/12-2/JL oraz Nr IPPB2/436-423/12-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dalej: „Nabywca” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką handlową. Wnioskodawca zamierza nabyć od G. Sp. z o.o. E. S.K.A. (dalej: „Zbywca”) nieruchomość położoną w Katowicach. Powyższa nieruchomość obejmuje prawo użytkowania wieczystego działki gruntu x wraz z prawem własności budynku biurowo-usługowego „K.” oraz towarzyszącymi instalacjami i budowlami (dalej: „Nieruchomość”). Ponadto, przedmiotem transakcji będą pewne ruchomości stanowiące środki trwałe Zbywcy związane z budynkiem (np. elementy wyposażenia budynku), jak również określone instalacje / urządzenia przyłączeniowe wybudowane przez Zbywcę na gruncie należącym do podmiotów trzecich (będące własnością Zbywcy).

Zbywca (działający wówczas w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą E. Sp. z o.o.) nabył w dniu 7 września 2007 r. nieruchomość obejmującą prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na niej budynkami (barakami) na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT obowiązującymi w tamtym okresie, sprzedaż budynków była - jako dostawa towarów używanych w stosunku do których nie przysługiwało sprzedającemu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego - zwolniona z opodatkowania VAT.

Po nabyciu powyższej nieruchomości, Zbywca dokonał wyburzenia wszystkich posadowionych na niej budynków, a następnie wybudował na przedmiotowym gruncie budynek biurowo-usługowy wraz z przynależnymi budowlami i instalacjami. Ponadto, w trakcie procesu deweloperskiego Zbywca zawarł z podmiotem trzecim, tj. Ś. Sp. z o.o. (poprzednio: Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o.) dalej określaną jako „Spółka Mieszkaniowa” umowę dzierżawy terenu (z dnia 30 stycznia 2008 r., aneksowaną w dniu 1 czerwca 2009 r.), na którym wybudował parking obsługujący budynek biurowo-usługowy wraz z drogą dojazdową oraz nasadził zieleń. Jednocześnie, w celu podłączenia określonych instalacji / urządzeń (np. kanalizacji deszczowej i sanitarnej) do sieci, Zbywca zawarł z podmiotami trzecimi porozumienia, na mocy których został uprawniony do wybudowania na gruncie należącym do tych podmiotów określonych instalacji / urządzeń przyłączeniowych. Jak wskazano wyżej, instalacje te pozostają własnością Zbywcy i będą przedmiotem planowanej transakcji.

W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową budynku oraz towarzyszących budowli i instalacji, Zbywca ponosił w cenie ich nabycia ciężar podatku VAT naliczonego, przy czym przysługiwało mu prawo obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w związku z ich nabywaniem (Zbywca korzystał z tego prawa).

Budowa budynku została ukończona przez Zbywcę w 2010 r., co znalazło potwierdzenie w pozwoleniu na użytkowanie wydanym przez stosowny organ w dniu 9 kwietnia 2010 r. Pomieszczenia zlokalizowane w budynku zostały - na podstawie umów najmu - wydane najemcom, którzy prowadzą w wynajętych lokalach swoją działalność gospodarczą. Jak wynika z zawartych umów najmu i protokołów przekazania powierzchni, pierwsza powierzchnia została wydana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego w dniu 15 kwietnia 2010 r., przy czym powierzchnia ta mogła być (zgodnie z umową najmu) udostępniona najemcy już wcześniej w celu dokonania przez niego prac wykończeniowych. Jednakże wynajem części powierzchni w budynku rozpoczynał się w okresie późniejszym (toteż odpowiednia powierzchnia była wydawana najemcom w terminie późniejszym). Dodatkowo, część powierzchni (poniżej 10% ogólnej powierzchni najmu) nie była od czasu ukończenia procesu budowlanego przedmiotem najmu (pozostaje niewynajęta).

Po wybudowaniu budynku K. i towarzyszącej infrastruktury / urządzeń, Zbywca nie dokonywał ulepszeń budynku (oraz związanych z nim budowli), których wartość stanowiłaby przynajmniej 30% ich wartości początkowej.

Obecnie działalność Zbywcy obejmuje wyłącznie wynajem powierzchni w K., przy czym działalność w zakresie wynajmu powierzchni w tym budynku nie jest wyodrębniona organizacyjnie ani finansowo. Działalność polegająca na wynajmie powierzchni prowadzona przez Zbywcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a Zbywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem tego podatku.

Przedmiotem planowanej transakcji będzie nabycie Nieruchomości, obejmującej prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku biurowo-usługowego (K.) oraz budowli i instalacji znajdujących się na wyżej wymienionym gruncie (a także urządzeń / instalacji przyłączeniowych znajdujących się na gruntach osób trzecich stanowiących własność Zbywcy i związanych z funkcjonowaniem K.). Dodatkowo przedmiotem planowanej transakcji będzie nabycie prawa wieczystego użytkowania sąsiadującej działki gruntu o numerze x (wraz z budowlami), która powstała z podziału działki, której część jest obecnie dzierżawiona na rzecz Zbywcy przez Spółkę Mieszkaniową.

W wyniku powyższej transakcji, na mocy art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”), Nabywca przejmie prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów najmu zawartych z poszczególnymi najemcami. Ponadto, na Nabywcę, przejdą ściśle związane z budynkiem zabezpieczenia prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z umów najmu, ustanowione przez poszczególnych najemców w postaci depozytów i gwarancji bankowych. Wraz z Nieruchomością na Nabywcę zostaną przeniesione prawa własności intelektualnej do projektów architektonicznych oraz ewentualnie gwarancje związane z procesem budowlanym, a także prawa i obowiązki wynikające z porozumień zawartych przez Zbywcę z podmiotami trzecimi dotyczące funkcjonowania urządzeń / instalacji przyłączeniowych Zbywcy znajdujących się na gruncie należącym do tych podmiotów. Ponadto, przedmiotem transakcji będą pewne ruchomości stanowiące środki trwałe Zbywcy związane z budynkiem K. (np. elementy wyposażenia budynku).

Planowana transakcja nie będzie obejmowała przejęcia jakichkolwiek należności i zobowiązań Zbywcy, w tym bieżących należności i zobowiązań Zbywcy związanych z prowadzonym wynajmem, jak również zobowiązań Zbywcy związanych z finansowaniem nabycia nieruchomości i zabudowy. Jednocześnie, na Nabywcę nie zostaną przeniesione:

  • prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów dotyczących bieżącej obsługi Nieruchomości (umów serwisowych obejmujących, w szczególności, usługi zarządzania nieruchomością, ochronę, obsługę techniczną, sprzątanie, wywóz nieczystości, itd.),
  • środki pieniężne zgromadzone przez Zbywcę,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy, ani też know-how, związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio najemców o zróżnicowanym profilu działalności,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i funkcjonowaniem Zbywcy.

Zbywca nie zatrudnia pracowników, ponieważ wszelkie czynności związane z bieżącą obsługą i zarządzaniem Nieruchomością, jak również usługi księgowe, prawne i podatkowe są świadczone na podstawie umów zawartych z podmiotami trzecimi.

Po zakupie Nieruchomości od Zbywcy, Wnioskodawca będzie prowadzić działalność obejmującą wynajem powierzchni w budynku K., podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

Powyższą działalność Wnioskodawca planuje wykonywać przy wykorzystaniu własnych zasobów, względnie przy pomocy profesjonalnych usługodawców, którzy zostaną wybrani przez Nabywcę. W szczególności, biorąc pod uwagę fakt, iż - w ramach planowanej transakcji - na Wnioskodawcę nie zostaną przeniesione umowy dotyczące bieżącej obsługi Nieruchomości, Wnioskodawca zawrze nowe umowy z podmiotami świadczącymi poszczególne czynności niezbędnie dla prawidłowego funkcjonowania (np. usługi zarządzania nieruchomością, ochronę, obsługę techniczną, sprzątanie, wywóz nieczystości itp.).

Ponadto, w celu umożliwienia lepszego zagospodarowania Nieruchomości Zbywca planuje nabycie od Spółki Mieszkaniowej prawa wieczystego użytkowania działek gruntu sąsiadujących z Nieruchomością (działki numer x oraz x) wraz z prawem własności budowli („Sąsiadujące Tereny”). Sąsiadujące Tereny obejmują w szczególności tereny aktualnie dzierżawione od Spółki Mieszkaniowej, na których zbudowano parking, drogę dojazdową oraz nasadzono zieleń. Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania części Sąsiadujących Terenów oraz znajdujących się na nich budowli, Zbywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, natomiast w stosunku do pozostałej części Sąsiadujących Terenów takie prawo nie będzie przysługiwać.

Następnie, Zbywca sprzedałby Wnioskodawcy prawo użytkowania wieczystego części Sąsiadujących Terenów tzn. działki o nr ewidencyjnym x (wraz z prawem własności budowli posadowionych na zbywanych działkach). Sprzedaż powyższej działki zostałaby przeprowadzona równolegle do sprzedaży Nieruchomości lub już po sprzedaży Nieruchomości.

Wnioskodawca chciałby podkreślić, iż przedmiotem niniejszego wniosku jest wyłącznie uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu opodatkowania nabycia Nieruchomości. Niniejszy wniosek nie obejmuje natomiast sposobu opodatkowania działki x, która ma być nabyta przez Zbywcę od Spółki Mieszkaniowej a następnie odsprzedana Nabywcy. Kwestia Sąsiadujących Terenów została wskazana w niniejszym zapytaniu wyłącznie w celu wyczerpującego przedstawienia okoliczności towarzyszących nabyciu Nieruchomości.

Pismem z dnia 19.11.2012 r. Nr IPPP1/443-780/12-2/JL oraz Nr IPPB2/436-423/12-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  • jakie budowle – oprócz budynku „K.” - znajdują się na gruncie wchodzącym w skład Nieruchomości, którą zamierza nabyć Spółka...
  • czy budowle te były przedmiotem umów najmu/dzierżawy lub podobnych...
  • jeśli tak to kiedy i w jakiej części budowle te zostały po raz pierwszy oddane do użytkowania w ramach tych umów...

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca przedstawił poniższe wyjaśnienia.

Na gruncie wchodzącym w skład Nieruchomości (działka x oraz budynki i budowle znajdujące się na niej), której nabycie jest przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji - oprócz budynku „K.”- znajdują się następujące budowle:

  1. Lampy (oświetlenie zewnętrzne);
  2. Przyłącza sieci dostawców mediów i przyłącze wodociągowe;
  3. Stacja trafo;
  4. Domek (budka) ochrony;
  5. Wjazd do garażu wraz z murami oporowymi;
  6. drogi wewnętrzne, chodniki;
  7. parking zewnętrzny (miejsca parkingowe).

Budowle wymienione powyżej w punktach a)-f) służą prawidłowemu funkcjonowaniu kompleksu „K.” jako całości, a przez to wszystkim najemcom budynku. Jednocześnie, budowle te nigdy nie stanowiły odrębnego przedmiotu umowy najmu/dzierżawy lub podobnych.

Natomiast parking zewnętrzny, o którym mowa powyżej w punkcie g) obejmuje:

    1. Połowę 2 miejsc parkingowych (druga połowa każdego z tych miejsc parkingowych znajduje się na sąsiedniej działce x, która jest obecnie dzierżawiona przez Zbywcę). Jedno miejsce parkingowe zostało wynajęte w czerwcu 2010 roku, a drugie dotychczas nie było przedmiotem umowy najmu/dzierżawy lub podobnych.
    2. 4 miejsca parkingowe od ul. Sportowej, z których trzy zostały wynajęte w marcu 2012 roku czwarte miejsce dotychczas nie było przedmiotem umów najmu/dzierżawy lub podobnych.


Budowle, o których mowa powyżej w punktach a)-f) od chwili ich wybudowania przez Zbywcę, do chwili obecnej nie były oddane do użytkowania w ramach umów najmu/dzierżawy lub podobnych. Natomiast budowle, o których mowa powyżej w punkcie g), były częściowo przedmiotem wynajmu i zostały w ramach tych umów oddane do użytkowania po raz pierwszy w terminach wskazanych powyżej.

Dodatkowo, jak zaznaczono we wniosku o wydanie interpretacji, Wnioskodawca zamierza nabyć od Zbywcy także sąsiadującą z Nieruchomością działkę x (obecnie Zbywca jest dzierżawcą działki, przy czym przed sprzedażą na rzecz Wnioskodawcy, Zbywca nabyłby prawo wieczystego użytkowania tej działki). Skutki podatkowe nabycia tej działki nie są przedmiotem wniosku. Niemniej jednak w celu pełnego zaprezentowania okoliczności towarzyszących nabyciu Nieruchomości, Wnioskodawca informuje, że na działce x znajdują się droga pożarowa oraz parking (obejmujący 26 miejsc postojowych). Droga pożarowa oraz dwa miejsca postojowe na parkingu (około 7,7% parkingu) nigdy nie były przedmiotem umów najmu/dzierżawy lub podobnych. Natomiast 24 miejsca postojowe (około 92,3% parkingu) były przedmiotem umów najmu zawartych przez Zbywcę z najemcami powierzchni w budynku „K.”. W przypadku 12 miejsc postojowych (46,2% parkingu) upłynęły już dwa łata od wydania ich najemcom, a w przypadku pozostałych 12 miejsc postojowych okres ten jeszcze nie upłynął.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w zakresie poniższych pytań:

  1. Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie - w odniesieniu do całości Nieruchomości - podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT, zgodnie z regulacją art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia oraz wyboru - na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT - opodatkowania przedmiotowej transakcji VAT według stawki podstawowej...
  2. Czy - w przypadku negatywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie - należy uznać, iż zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (i jednocześnie uprawnienie do rezygnacji z powyższego zwolnienia) będzie miało zastosowanie do części Nieruchomości, w stosunku do której do chwili transakcji upłyną przynajmniej dwa lata od chwili pierwszego zasiedlenia (tj. wydania jej najemcom po raz pierwszy na podstawie umowy najmu podlegającej opodatkowaniu VAT), zaś sprzedaż pozostałej części Nieruchomości będzie obligatoryjnie opodatkowana VAT według stawki podstawowej...
  3. Czy - jeżeli strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT - Wnioskodawcy będzie przysługiwało, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia należnego VAT o VAT naliczony przy nabyciu całości (lub odpowiedniej części) Nieruchomości objętej zwolnieniem z VAT z opcją wyboru opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz ust. 10 ustawy o VAT, jak też części Nieruchomości obligatoryjnie opodatkowanej VAT (jeżeli wystąpi taka okoliczność) oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT...
  4. Czy - jeżeli strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT omawianej transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT - przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie, na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w całości (lub części) objętej opcją opodatkowania, jak też części obligatoryjnie opodatkowanej (jeśli wystąpi taka okoliczność)...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-780/12-4/JL.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT omawianej transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w całości (lub w części) objętej opcją opodatkowania VAT, jak też w części obligatoryjnie opodatkowanej VAT (jeśli wystąpi taka okoliczność), na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Brak opodatkowania nabycia Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, za wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych a podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano w pkt 1 powyżej – zdaniem Wnioskodawcy – stronom transakcji sprzedaży Nieruchomości przysługiwać będzie prawo do jej opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w odniesieniu do całości Nieruchomości. Ewentualnie – jak wskazuje Wnioskodawca w pkt 2 – stronom będzie przysługiwało prawo do wyboru opcji opodatkowania VAT odpowiedniej części Nieruchomości, podczas gdy pozostała jej część podlegałaby obowiązkowemu opodatkowaniu VAT. Zatem, jeżeli strony planowanej transakcji dokonają wyboru opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT (w odniesieniu do całości lub odpowiedniej części Nieruchomości, podczas gdy pozostała część Nieruchomości będzie obowiązkowo opodatkowana – o ile taka okoliczność wystąpi) i spełnią wymogi przewidziane w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, to sprzedaż Nieruchomości będzie w całości opodatkowana VAT. Konsekwentnie, wspomniana transakcja nie będzie podlegać PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- (uchylone),
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest objęta zakresem podatku od towarów i usług.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP1/443-780/12-4/JL w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż gruntów zabudowanych (prawa wieczystego użytkowania gruntów) podlega w chwili sprzedaży opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynków lub budowli posadowionych na nich lub ich części – w analizowanym przypadku (przy wyborze opcji opodatkowania dla wyżej opisanej części Budynku i parkingu) ma zastosowanie stawka podatku VAT w wys. 23%. Tym samym sprzedaż opisanego budynku i przynależnych budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się budynek i budowle na rzecz Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro przedstawiona we wniosku transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj