Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-250/13-2/MM
z 16 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2013r. (data wpływu 20 marca 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 marca 2013r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Internetowa platforma obrotu walutami będzie narzędziem umożliwiającym zawieranie transakcji sprzedaży / kupna walut przez użytkowników będących osobami fizycznymi lub podmiotami gospodarczymi. Należy to wyraźnie podkreślić, że usługa opisana poniżej nie jest w żaden sposób działalnością kantorową i nie podlega pod obrót walutowy w zakresie kupna sprzedaży pomiędzy platformą a kupującym lub sprzedającym w rozumieniu ustawy Prawo Dewizowe. Aby transakcja została zawarta uczestnicy, po zalogowaniu się na portalu transakcyjnym przez Internet, dokonują przelewu w walucie lub w PLN na jeden z rachunków bankowych będących własnością firmy zarządzającej platformą obrotu walutami, a następnie składają zlecenia, określając cenę zakupu lub sprzedaży walut obcych lub złotego (PLN). W przypadku, gdy obie strony złożą identyczne zlecenia co do ceny sprzedaży / kupna waluty, wówczas dochodzi do zawarcia transakcji. Po transakcji właściciel portalu transakcyjnego dokonuje dwóch przelewów, np. stronie kupującej USD przelewa walutę obcą, a drugiej stronie, która dokonała sprzedaży USD, przelewa złote (PLN). Serwis transakcyjny świadczy jedynie usługę polegającą na kojarzeniu ofert kupna / sprzedaży. Użytkowników składających zlecenia może być wielu zarówno po stronie kupującej, jak i sprzedającej, podobnie jak mogą być różne oferowane ceny. Do transakcji dochodzi zawsze wtedy, gdy obie strony określają w swoich oczekiwaniach zbieżne ceny. Należy przyjąć założenie, że to użytkownicy kształtują kurs wymiany walut i nie jest to regulowane żadnym oficjalnym kursem np. NBP z dnia zawarcia transakcji. Cena transakcji uzgadniana jest przez uczestników składających zlecenia kupna / sprzedaży.

W przypadku dojścia do zawarcia transakcji, właściciel portalu transakcyjnego dokonuje dwóch przelewów na rachunki bankowe, jeden na rachunek bankowy strony kupującej, a drugi na rachunek bankowy strony sprzedającej. Obie strony transakcji ponoszą na rzecz właściciela portalu transakcyjnego koszt prowizji, która będzie stanowiła przychód dla właściciela portalu.

Spółka jako operator serwisu transakcyjnego będzie również czasami stroną transakcji, tzn. będzie kupowała lub sprzedawała walutę, aby użytkownik serwisu składający ofertę mógł zrealizować transakcję. Tak więc działalność polegać będzie nie tylko na pośrednictwie w wymianie walut, ale również na obrocie walutami.

Usługodawca (platforma) przekaże Klientowi fakturę z tytułu pobranej prowizji od kupna / sprzedaży walut obcych lub złotego (PLN) w wersji elektronicznej lub na żądanie klienta w wersji papierowej. Działalność będzie zorganizowana w ramach Sp. z o.o.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w ramach planowanej działalności wynagrodzenie Spółki pobierane od transakcji niezależnie czy Spółka jest stroną transakcji (tzn. kupuje lub sprzedaje waluty z klientami portalu) czy transakcja wymiany walut jest dokonywana wyłącznie przez użytkowników (klientów) portalu internetowego, będące prowizją opłacaną przez klientów podlega zwolnieniu przedmiotowemu z podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy usługi pośrednictwa finansowego w zakresie pośrednictwa w wymianie walut, świadczone przez Spółkę na rzecz klientów, zarówno wówczas kiedy stroną transakcji wymiany waluty jest Spółka jak i w sytuacji kiedy wyłącznie użytkownicy wymieniają walutę pomiędzy sobą, podlega w całości zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

W art. 43 ustawy o VAT wymienione są czynności, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. W szczególności, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT z opodatkowania VAT zwolnione są usługi wymienione przez Spółkę.

Art. 43 ust. 1 pkt 7 mówi wprost iż „…transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną”.

Spółka wskazuje na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 lutego 2009r. (sygn. IPPP2/443-1713/08-2/PW), w której jednoznacznie potwierdzono, iż działalność w zakresie wymiany walut jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stawka podatku – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zwalnia się od podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Zgodnie z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.

Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41 (art. 43 ust. 14 ustawy o VAT).


Z kolei w myśl art. 43 ust. 15 ustawy o VAT zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 oraz w ust. 13, nie mają zastosowania do:

  1. czynności ściągania długów, w tym factoringu;
  2. usług doradztwa;
  3. usług w zakresie leasingu.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, tj. transakcji sprzedaży / kupna walut przez użytkowników będących osobami fizycznymi lub podmiotami gospodarczymi. Aby transakcja została zawarta uczestnicy, po zalogowaniu się na portalu transakcyjnym przez Internet, będą dokonywać przelewu w walucie lub w PLN na jeden z rachunków bankowych będących własnością firmy zarządzającej platformą obrotu walutami, a następnie złożą zlecenia, określając cenę zakupu lub sprzedaży walut obcych lub złotego (PLN). W przypadku, gdy obie strony złożą identyczne zlecenia co do ceny sprzedaży / kupna waluty, wówczas dojdzie do zawarcia transakcji. Po transakcji Wnioskodawca dokona dwóch przelewów, np. stronie kupującej USD przelewa walutę obcą, a drugiej stronie, która dokonała sprzedaży USD, przelewa złote (PLN). Serwis transakcyjny będzie świadczyć jedynie usługę polegającą na kojarzeniu ofert kupna / sprzedaży. Użytkowników składających zlecenia może być wielu zarówno po stronie kupującej, jak i sprzedającej, podobnie jak mogą być różne oferowane ceny. Do transakcji dojdzie zawsze wtedy, gdy obie strony określają w swoich oczekiwaniach zbieżne ceny. W przypadku dojścia do zawarcia transakcji, Zainteresowany dokona dwóch przelewów na rachunki bankowe, jeden na rachunek bankowy strony kupującej, a drugi na rachunek bankowy strony sprzedającej. Obie strony transakcji będą ponosić na rzecz Wnioskodawcy koszt prowizji. Spółka jako operator serwisu transakcyjnego będzie również czasami stroną transakcji, tzn. będzie kupowała lub sprzedawała walutę, aby użytkownik serwisu składający ofertę mógł zrealizować transakcję.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że planowane świadczenie przez Spółkę usług polegających na zawieraniu transakcji wymiany walut, jak również usług pośrednictwa w wymianie walut – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT – będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj