Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-52/12-4/ŁM
z 15 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-52/12-4/ŁM
Data
2012.05.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
komplementariusz
opodatkowanie
spółka komandytowo-akcyjna
udział w zyskach


Istota interpretacji
Czy w przypadku otrzymania środków z dywidendy z tytułu udziału w zysku Spółki SKA jako spółki osobowej niebędącej osobą prawną, Wnioskodawca winien opodatkować ten wpływ środków?



Wniosek ORD-IN 814 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2012 r. (data wpływu 16 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania otrzymanej dywidendy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2012 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • odprowadzania zaliczek z tytułu przychodów i kosztów osiągniętych w spółce komandytowo – akcyjnej,
  • opodatkowania otrzymanej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest od dnia 01.06.2011 r. komplementariuszem Spółki z o.o. Spółka Komandytowo - Akcyjna (dalej: „Spółka SKA”) i posiada swój udział w przychodach, kosztach i zysku Spółki SKA w wysokości 0,1% - do czego jest uprawiony zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który mówi, iż przychód z udziału oraz koszty w spółce niebędącej osobą prawną (jaką jest Spółka SKA) łączy się z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.

Uchwałą z dnia 22.06.2011 r. w sprawie przeznaczenia zysku za rok obrotowy 2010 w części przypadającej komplementariuszowi otrzymał on prawo do wypłaty z zysku Spółki z o.o. przekształconej w 2011 r. w Spółkę SKA. Wypłata zysku ma następować w ratach w roku 2012.

W piśmie z dnia 15 maja 2012 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca poinformował, iż uchwała o podziale zysku za rok 2010 została podjęta 22.06.2011 r., tj. po dniu przekształcenia Spółki z o.o. w S.K.A., które dokonało się z dniem 01.06.2011 r.

Zysk za rok 2010 widniał w bilansie spółki przekształcanej jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niepodzielony zysk Sp. z o.o. został opodatkowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do przychodów i kosztów Wnioskodawcy (jako komplementariusza Spółki SKA mającego jednocześnie prawo do udziału w przychodach i kosztach Spółki SKA), należy doliczyć w trakcie roku odpowiednio przychody i koszty z tytułu prowadzonej przez Spółkę SKA działalności gospodarczej i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, czy też ze względu na przysługujące Sp. z o.o. prawo do udziału w zysku traktować ją na zasadach obowiązujących akcjonariusza i tego nie robić...
  2. Czy w przypadku otrzymania środków z dywidendy z tytułu udziału w zysku Spółki SKA jako spółki osobowej niebędącej osobą prawną, Wnioskodawca winien opodatkować ten wpływ środków...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie drugie obejmujące zdarzenie przyszłe. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego obejmującego stan faktyczny został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 16 maja 2012 r. nr ILPB4/423-52/12-3/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 22 ust. 1 opodatkowuje podatkiem dochodowym dochody z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Według oceny Wnioskodawcy, Spółka SKA nie jest osobą prawną, tak więc Spółka z o.o. nie otrzymuje dywidendy z tytułu udziału w zysku osoby prawnej. Spółka z o.o. dochód uzyskany przez Spółkę SKA już opodatkowała wprowadzając do swoich przychodów i koszów proporcjonalne przychody i koszty Spółki SKA. Opodatkowaniu w praktyce podlega więc „dochód Spółki SKA”, a nie część zysku wypłacona wspólnikom w postaci dywidendy.

W związku z powyższym, Spółka z o.o. powinna otrzymać pełną kwotę przyznanej uchwałą części zysku, bez pomniejszenia jej o 19% podatek dochodowy od dywidendy, gdyż wpływ ten nie podlega ponownemu opodatkowaniu (został już raz opodatkowany w trakcie roku w części przypadającej na Komplementariusza).

Jedynie w przypadku traktowania komplementariusza posiadającego prawo do udziału w zysku jak akcjonariusza, według powołanej w stanowisku w zakresie pytania nr 1 wykładni NSA, winien by on opodatkować dopiero otrzymaną dywidendę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz uzupełnienia wynika, iż uchwałą z dnia 22.06.2011 r. w sprawie przeznaczenia zysku za rok obrotowy 2010, Wnioskodawca będący komplemantariuszem Spółki SKA otrzymał w części mu przypadającej prawo do wypłaty z zysku spółki z o.o., która została przekształcona w Spółkę SKA. Uchwała została podjęta po dniu przekształcenia, które dokonało się z dniem 01.06.2011 r.

W tym miejscu należy wskazać, iż podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy Tytułu IV Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Przekształcenie spółek - w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych - powoduje swoiste „przeniesienie majątku” spółki działającej w określonej formie prawnej na podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi jednak przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej. Mając na względzie fakt, że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przy zmienionej jedynie formie prawnej, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, należy uznać, że majątek przekształcanej spółki kapitałowej będzie majątkiem przekształconej spółki komandytowo – akcyjnej.

Konsekwentnie, z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo - akcyjną reguluje art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Mając na uwadze powyższe, przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo - akcyjną, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest rozumiane jako likwidacja spółki kapitałowej, lecz jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji.

Jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu, zysk za rok 2010 widniał w bilansie spółki przekształcanej (spółki z o.o.) jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Na podstawie natomiast art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Podmiotem zobowiązanym do poboru i zapłaty podatku dochodowego od wskazanego dochodu – w myśl art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest powstała w wyniku przekształcenia spółka komandytowo – akcyjna.

Z treści uzupełnienia przesłanego przez Wnioskodawcę wynika również, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niepodzielony zysk spółki z o.o. przekształconej w Spółkę SKA został opodatkowany.

Tym samym, skoro zysk osiągnięty przez spółkę z o.o. na moment przekształcenia w SKA widniał w bilansie jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych i został opodatkowany na podstawie wyżej wskazanej regulacji, to otrzymanie przez Wnioskodawcę środków z tego tytułu już po przekształceniu (co ma mieć miejsce w 2012 r.) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Powodowałoby to bowiem powtórne opodatkowanie tych samym środków.

Reasumując, otrzymanie środków z dywidendy z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo - akcyjnej będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj