Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-132/12-6/TS
z 10 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu 30 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismami z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 6 listopada 2012 r.), oraz z dnia 30 listopada 2012 r. (data wpływu 3 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 6 listopada 2012 r.).

Mimo uzupełnienia wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749). Pismem z dnia 20 listopada 2012 r., znak IPTPB2/436-132/12-3/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 20 listopada 2012 r., (skutecznie doręczono dnia 23 listopada 2012 r.), natomiast w dniu 3 grudnia 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania 30 listopada 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest nowoutworzoną, zgodnie z polskim prawem, spółką komandytowo-akcyjną (dalej: „SKA”). Akcjonariusze SKA planują wniesienie do Niej wkładów niepieniężnych w postaci udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za akcje SKA (dalej: ,,Akcje”), przy czym wartość wkładów niepieniężnych będzie wyższa od wartości nominalnej Akcji wydanych w zamian za wkłady niepieniężne. Wkłady odpowiadające wartości nominalnej Akcji zostaną przekazane na kapitał zakładowy SKA, natomiast nadwyżka ceny emisyjnej Akcji ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na kapitał zapasowy SKA (tzw. agio). Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie konsekwencji podatkowych dla SKA w zakresie zmiany umowy spółki w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ,,PCC”).

W piśmie z dnia 5 listopada 2012 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Wniesienie przez akcjonariusza wkładu do Spółki w zamian za akcje związane będzie ze zmianą statutu spółki w trybie określonym w art. 431 i 432 w związku z art. 126 i 130 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., ,,KSH”) oraz zgodnie z tymi przepisami.
  2. W związku z wniesieniem przez akcjonariusza wkładu do Spółki nastąpi podwyższenie jej kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. Cena emisyjna nowych akcji będzie wyższa od ich wartości nominalnej. W konsekwencji, zgodnie z art. 396 § 2 KSH, nadwyżka osiągnięta przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej zostanie przelana do kapitału zapasowego Wnioskodawcy.
  3. Wniesienie przez akcjonariusza wkładu do Spółki będzie się wiązało zarówno z podwyższeniem kapitału zakładowego oraz z utworzeniem bądź zwiększeniem kapitału zapasowego Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w przypadku zmiany umowy SKA, stanowić będzie wartość, o którą, w związku z wniesieniem przez akcjonariuszy SKA wkładów niepieniężnych, zostanie podwyższony wyłącznie kapitał zakładowy SKA ?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), (dalej Ustawa PCC) w przypadku zmiany umowy spółki obowiązek podatkowy w PCC ciąży na spółce, której umowa podlega zmianie. W przypadku wniesienia wkładów niepieniężnych do SKA obowiązek podatkowy ciążyć będzie więc na Wnioskodawcy.

Przepis art. 1 ust. 1 Ustawy PCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem PCC. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1 lit. k w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 Ustawy PCC opodatkowaniu PCC podlegają zmiany umowy spółek ,,jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych”.

Przez zmianę umowy spółki osobowej, zgodnie z regulacją art. 1 ust. 3 pkt 1 Ustawy PCC, uważa się „wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania”. Zgodnie z art. 1a pkt 1 Ustawy PCC, użyte w tej ustawie określenie „spółka osobowa” oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Podstawę opodatkowania PCC w przypadku zmiany umowy spółki reguluje art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b Ustawy PCC - jest to „wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość; o którą podwyższono kapitał zakładowy”.

Regulację prawną dotyczącą spółki komandytowo-akcyjnej zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: „KSH”). Spółka komandytowo-akcyjna jest rodzajem spółki osobowej. Należy jednak zauważyć, że wśród spółek osobowych tylko w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, występuje pojęcie „kapitał zakładowy”.

W kontekście przytoczonej regulacji Ustawy PCC, należy zauważyć, że majątek spółki komandytowo-akcyjnej stanowią dwa rodzaje wkładów:

  • wkłady wnoszone przez komplementariuszy, do których na podstawie art. 126 § 1 pkt 1 KSH należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące spółki jawnej, przy czym w myśl art. 132 § 1 KSH komplementariusz może wnieść wkład do spółki na kapitał zakładowy lub inne fundusze, oraz
  • wkłady wnoszone przez akcjonariuszy, które tworzą kapitał zakładowy spółki, a do których na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 KSH należy stosować przepisy dotyczące spółki akcyjnej.

W związku z powyższym do określenia podstawy opodatkowania przy zmianie umowy spółki komandytowo-akcyjnej, związanej z wniesieniem do spółki wkładów niepieniężnych przez akcjonariuszy, należy stosować art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b Ustawy PCC w sposób analogiczny jak w przypadku wniesienia wkładów niepieniężnych przez akcjonariuszy do spółki akcyjnej. Podstawą opodatkowania jest więc w takim przypadku „wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy”. W przeciwnym wypadku odwołanie się do kapitału zakładowego przez ustawodawcę w przepisie art. 1 ust. 3 pkt 1 Ustawy PCC byłoby bezprzedmiotowe.

Przedstawione powyżej stanowisko jest zgodne z licznymi rozstrzygnięciami Ministra Finansów w analogicznych sprawach, np. z interpretacjami indywidualnymi wydanymi za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu: z dnia 28 września 2009 r. (sygn. ILPB2/436-115/09-2/MK), z dnia 19 lipca 2010 r. (sygn. 1LPB2/436-104/10-7/JK) oraz z dnia 22 czerwca 2011 r. (sygn. ILPB2/436- 66/11-2/MK); Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 11 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB2/436-417/098-2/MZ), czy Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi: z dnia 3 listopada 2011 r. (sygn. IPTPB2/436-35/KK) i z dnia 24 kwietnia 2012 r. (sygn. IPTPB2/436-14/12-3/AK).

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przez akcjonariuszy wkładów niepieniężnych do SKA podstawę opodatkowania PCC z tytułu zmiany umowy SKA stanowić będzie wartość, o którą kapitał zakładowy Wnioskodawcy zostanie podwyższony. Nadwyżka wartości wnoszonych przez akcjonariuszy wkładów ponad wartość podwyższanego kapitału zakładowego, przelana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy, nie będzie natomiast wliczana do podstawy opodatkowania tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki. Jak stanowi art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi podlegają zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1a pkt 1 cytowanej ustawy, użyte w powyższej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Natomiast, stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy spółce osobowej, za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego, stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Mając na względzie, iż spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, podstawę opodatkowania stanowi więc suma wartości wszystkich wkładów zwiększających majątek spółki, niezależnie od tego, czy zostały one wniesione na kapitał zakładowy, czy też na inne fundusze stanowiące majątek spółki, w tym również na kapitał zapasowy.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Akcjonariusz planuje wniesienie do Niej wkładu niepieniężnego w zamian za akcje, przy czym wartość niektórych wkładów będzie wyższa od wartości nominalnej akcji wydanych w zamian za ten wkład. Wkład akcjonariusza, odpowiadający wartości nominalnej akcji, zostanie przekazany na kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ceny emisyjnej akcji ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki komandytowo - akcyjnej (tzw. agio). W związku z wniesieniem przez akcjonariusza wkładu niepieniężnego nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego oraz utworzenie lub podwyższenie kapitału zapasowego Wnioskodawcy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy akcjonariusz dokona wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego, w części na pokrycie kapitału zakładowego i w części na kapitał zapasowy, to podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki, niezależnie od tego, czy zostały one wniesione na kapitał zakładowy, czy też na inne fundusze stanowiące majątek spółki, w tym również na kapitał zapasowy. Zatem, stanowisko Wnioskodawcy zawarte w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji Ministra Finansów, tutejszy Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego. Interpretacje te zostały w większości wydane w okresie, kiedy Minister Finansów, poprzez działających w jego imieniu Dyrektorów Izb Skarbowych, prezentował będące przedmiotem wielu rozbieżności w orzecznictwie stanowisko, że podatkowi od czynności cywilnoprawych podlega jedynie wniesienie przez wspólnika wkładu na pokrycie kapitału zakładowego spółki. Po zmianie linii orzekania w interpretacjach indywidualnych, zgodnie z wykładnią Sądów administracyjnych, wniesienie do spółki osobowej wkładu na pokrycie kapitału zapasowego również podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nadto wskazać należy, iż Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi podjął kroki, aby wyeliminowane zostały z obrotu interpretacje indywidualne prezentujące rozbieżne stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj