Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-6/07
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-6/07
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
leczenie
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
turnus rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację
zakład opieki zdrowotnej
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną na zapewnienie sobie we własnym zakresie zakwaterowania i wyżywienia w związku z uzyskanym skierowaniem z NFZ na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym można odliczyć od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4, art. 217 § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 25.01.2007r. w zakresie odliczenia wydatków poniesionych na zapewnienie sobie we własnym zakresie zakwaterowania i wyżywienia w związku z wystawionym przez NFZ skierowaniem na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 19.01.2007 r. (data wpływu do Urzędu: 25.01.2007r.) zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonych kserokopii dokumentów wynika, że jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe. Dnia 18.12.2006r. otrzymał Pan skierowanie NFZ na leczenie uzdrowiskowe do Zakładu Przyrodoleczniczego z określonym terminem leczenia od 01.10.2007r. do20.10.2007r. (ilość dni zabiegowych: 18).
Z umowy - zgłoszenia uczestnictwa w "imprezie" w DW zawartej dnia 12.01.2007r., wynika iż ma Pan zarezerwowany pobyt w w/w Domu Wczasowym. Termin imprezy: 28.09.2007r. - 18.10.2007r. Cena świadczenia łącznie opiewa na kwotę: 1.260,00 zł.

W tym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy jako osoba niepełnosprawna z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe, wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe, może Pan odliczyć w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne kosztów poniesionych na zapewnienie we własnym zakresie zakwaterowania i wyżywienia z tytułu udzielonego przez NFZ świadczenia leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) (dalej: updof) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Za w/w wydatki uważa się zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 5, 6 updof wydatki poniesione na:

  • odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
  • odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo - leczniczych i pielęgnacyjno - opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.


W myśl art. 26 ust. 7d updof warunkiem koniecznym, umożliwiającym odliczenie w/w wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby , która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z Pana wniosku wynika, iż jest Pan osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe, wraz z przyznanym świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe.

Kolejnym warunkiem skorzystania z możliwości odliczenia od dochodu w/w wydatków, jest posiadanie dokumentów stwierdzających ich poniesienie oraz brak ich sfinansowania (dofinansowania) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON lub ze środków NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b i 7c updof).

Z informacji dla Świadczeniobiorcy jaka została zawarta w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe OW NFZ wynika jednoznacznie, iż świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz we własnym zakresie zapewnia sobie i pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia.
Zgodnie z w/w przepisami przysługuje Panu odliczenie od dochodu wydatków związanych z przejazdem na i z leczenia uzdrowiskowego. Wysokość wydatków jak zostało już wcześniej wspomniane jest ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Z załączonej do wniosku kserokopii skierowania na leczenie uzdrowiskowe wynika, iż został Pan skierowany na leczenie uzdrowiskowe do Zakładu Przyrodoleczniczego w terminie od: 01.10.2007r. do: 20.10.2007r. (ilość dni zabiegowych: 18). Wymieniony Zakład jest miejscem udzielania świadczenia, a nie jak podnosi Pan w uzasadnieniu wniosku, iż to "dom wczasowy jest miejscem udzielenia świadczenia uzdrowiskowo - ambulatoryjnego".

Zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy z dnia 28.07.2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1399) (dalej: ustawa o lecznictwie) lecznictwo uzdrowiskowe prowadzi się w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego zlokalizowanych w uzdrowiskach. W myśl art. 2 pkt 10 tejże ustawy zakładem lecznictwa uzdrowiskowego jest zaklad opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy z dnia 30.08.1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), działający na obszarze uzdrowiska, utworzony w celu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach kierunków leczniczych i przeciwwskazań ustalonych dla danego uzdrowiskowa, w szczególności wykorzystujący warunki naturalne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
W art. 6 wspomnianej ustawy enumeratywnie wyliczono zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, którymi są:

  1. szpitale uzdrowiskowe;
  2. sanatoria uzdrowiskowe;
  3. prewentoria uzdrowiskowe dla dzieci;
  4. przychodnie uzdrowiskowe.


Do wniosku dołączył Pan Umowę - zgłoszenie uczestnictwa zawartą z Biurem Turystycznym z dnia 12.01.2007r., której przedmiotem jest "impreza" w DW w terminie od dnia 28.09.2007r. do dnia 18.10.2007r.
DW nie jest zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, a co za tym idzie odpłatność za pobyt we wspomnianym nie podlega odliczeniu od dochodu w ramach określonej w updof odpłatności za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo - leczniczych i pielęgnacyjno - opiekuńczych.
Wątpliwą kwestią jest również termin. W uzasadnieniu wniosku stwierdza Pan, iż zamówienie zakwaterowania (wraz z wyżywieniem) jest zgodne z okresem przyznanego skierowania z NFZ. Nie jest to w pełni zgodne ze stanem faktycznym, bowiem termin pobytu wskazany w umowie z BT nie pokrywa się w całości z terminem skierowania NFZ na leczenie uzdrowiskowe.

Zgodnie z powyższym stanem prawnym oraz przedstawionym stanem faktycznym przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj