Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PDFD/415-3/07
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-3/07
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
W jaki sposób pobierać od strony postępowania mediacyjnego należność za mediacje "nie rejestrując działalności gospodarczej", a opłacając podatek?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 1a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... w związku z wnioskiem z dnia 26.01.2007r. (data wpływu 26.01.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące klasyfikacji przychodów osiągniętych w związku z wykonywaniem czynności mediatora na zlecenie sądu oraz obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od przychodów z tytułu pełnienia funkcji mediatora pobieranych bezpośrednio od strony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek z dnia 26.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wyżej wymieniony wniosek został uzupełniony przez Pana ... pismami z dnia: 05.02.2007r., 13.02.2007r., 23.02.2007r. i 28.03.2007r.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego we wniosku z dnia 26.01.2007 r. oraz w pismach uzupełniających z dnia: 05.02., 13.02., 23.02. i 28.03.2007r. wynika, że :

Jest Pan emerytem, zarejestrowanym w Sądzie jako mediator sądowy. Należność za mediacje w sprawach: „karnych i nieletnich” płaci Panu sąd i potrąca podatek. Natomiast doszły nowe sprawy: „ rozwodowe i o podział majątku”, za które płaci sąd na podstawie przedłożonych rachunków, ale niektóre sądy uważają, że Strony winne płacić bezpośrednio mediatorowi, a mediator sam odprowadzać podatek. W uzupełnieniu do wniosku z dnia 28.03.2007 r. dodaje Pan, mediacje zlecane są w formie postanowienia przez Sąd.

W związku z powyższym zadaje Pan pytanie:

    w jaki sposób pobierać od Strony postępowania mediacyjnego należność za mediacje nie rejestrując „działalności gospodarczej”, a opłacając podatek.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego uważa Pan, że :

Za mediacje sądowe w sprawach „rozwodowych i o podział majatku” chciałby Pan płacić podatek przy okazji PIT-u rocznego lub każdorazowo po skasowaniu należności od Strony. Każda forma podatku Panu odpowiada poza „otwieraniem działalności gospodarczej”.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... dokonał oceny prawnej Pana stanowiska w w/w sprawie podatkowej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 21, 52 i 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia od podatku wynagrodzenia wypłaconego mediatorowi przez Sąd za zlecone czynności mediacyjne.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Przepis art. 13 pkt 6 tej ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postepowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z pisma uzupełniającego do wniosku, złożonego w dniu 28.03.2007r. wynika, że każdorazowo zarówno w sprawach karnych i nieletnich, jak również w sprawach rozwodowych i o podział majątku prowadzi Pan postępowanie na podstawie otrzymanego postanowienia sądowego.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, stwierdza się, że przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy. Przemawiają za tym następujące przesłanki:

- wykonanie czynności zleca sąd,

- czynności wykonywane są osobiście przez osobę wskazaną przez wyżej wymieniony organ, spośród ograniczonego kręgu osób uprawnionych.

W związku z powyższym sąd wypłacając z tego tytułu świadczenie jako płatnik jest zobowiązany zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o ktorych mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Pobrane zaliczki płatnik (sąd) zobowiązany będzie wpłacić do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostaną pobrane na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby sądu (art. 42 ust.1). W terminie do końca lutego roku następującego, po roku podatkowym płatnik (sąd) obowiązany jest przesłać podatnikowi imienne informacje o wysokości dochodu na formularzu PIT 8B (art. 42 ust. 2 pkt 1).

Natomiast w przypadku, gdy wypłata świadczeń za postępowanie mediacyjne nastąpi bez pośrednictwa sądu zlecającego postępowanie mediacyjne, będzie Pan zobowiązany do samodzielnego odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w trybie określonym w art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z tytułów określonych w art. 13 pkt 6 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a. Zgodnie z art. 44 ust. 3a i 3c „podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, „zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu określonych w art. 13 pkt 6 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

W świetle art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - wykazując przedmiotowe dochody łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł.

Reasumując zauważa się, że przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne z tytułu pełnienia funkcji mediatora w postępowaniach mediacyjnych na zlecenie sądu stanowią przychody za pracę wykonywaną osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym stanowią odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej źródło przychodów.

Od wynagrodzenia za czynności mediacyjne otrzymywanego za pośrednictwem sądu zaliczki na podatek dochodowy na rachunek organu podatkowego obowiązany jest odprowadzać płatnik (sąd), natomiast za wynagrodzenia otrzymywane bezpośrednio od strony (bez pośrednictwa sądu) zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obowiązany będzie odprowadzać Pan.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku o interpretację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj